Ostatnie posiedzenie Sejmu przed wakacjami. Posłowie będą pracować m.in. nad 500+ dla niepełnosprawnych

Sejm ma się dziś zająć rządowym projektem ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Projekt przewiduje, że dorosłe osoby niepełnosprawne będące w najtrudniejszej sytuacji otrzymają dodatek w wysokości 500 złotych. Świadczenie będzie przyznawane osobom, których dochód nie przekracza 1100 złotych.

2019-07-17, 08:19

Ostatnie posiedzenie Sejmu przed wakacjami. Posłowie będą pracować m.in. nad 500+ dla niepełnosprawnych
Ілюстраційне фото. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Stanisław Szwed: projekt ws. świadczenia dla niepełnosprawnych powinien zostać przyjęty na tym posiedzeniu Sejmu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział, że projekt powinien zostać przyjęty na tym posiedzeniu Sejmu. Jak zaznaczył, rząd chce, by to rozwiązanie weszło w życie 1 października, więc tempo prac parlamentu musi być szybkie.

- Zgodnie z kalendarzem sejmowym tych posiedzeń jest już bardzo mało, stąd to posiedzenie Sejmu jest ważne - podkreślił Stanisław Szwed.


Powiązany Artykuł

mid-19709099.jpg
500+ dla niepełnosprawnych od października. Rząd przyjął projekt ustawy

Jak zostanie sfinansowane świadczenie?

Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Rząd zabezpieczył na wypłatę świadczenia 3 miliardy złotych. Docelowa grupa, która będzie pobierać dodatek, została zaś oszacowana na 500 tysięcy osób.

Nie tylko 500+ dla niepełnosprawnych

Na tym posiedzeniu posłowie zajmą się też  projektem nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Projekt opracowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej zakłada, że dodatek stażowy nie będzie już składnikiem płacy minimalnej. 

REKLAMA

Jak powiedział Stanisław Szwed, zmiana jest wyczekiwana przez stronę społeczną, a szczególnie przez tych, którym wlicza się staż pracy do minimalnego wynagrodzenia. Przykładowo, jeśli ktoś miał 20-letni staż pracy i 20-procentowy dodatek za wysługę lat, to dodatek ten był wliczany do płacy minimalnej. Przy wzroście minimalnego wynagrodzenia taka osoba nie mogła liczyć na wyrównanie. Tymczasem młodszym pracownikom, z bardzo krótkim stażem. takie wyrównanie przysługiwało. Wiceminister Szwed zaznaczył, że nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. 

Szacunkowy koszt wprowadzenia zmian wyniesie 150 milionów złotych.

PolskieRadio24.pl, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej