43 państwa weźmie udział w Forum Elektromobilności w Warszawie

19 września w Warszawie odbędzie się Globalne Forum Elektromobilności.

2019-07-17, 19:34

43 państwa weźmie udział w Forum Elektromobilności w Warszawie
Polska zaczyna od autobusów elektrycznych, następne będą pojazdy dostawcze.Foto: shutterstock, Macrovector

Posłuchaj

O Globalnym Forum Elektromobilności, które odbędzie się 19 września w Warszawie, mówią goście radiowej Jedynki. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− Polska zbudowała wokół tego forum koalicję 43 państw, największą jeśli chodzi o promocję elektromobilności na świecie – powiedział wiceminister środowiska, Michał Kurtyka. Są w niej nie tylko kraje europejskie, ale także Chiny, Indonezja, Kanada czy Meksyk.

Polska zaczyna od autobusów elektrycznych, następne będą pojazdy dostawcze

− Polska ma ambicję być liderem, jeśli chodzi o rozwój elektromobilności. Już dziś jest największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w Europie – mówił wiceminister Michał Kurtyka.

I podkreśla, że to dopiero początek – następne będą pojazdy dostawcze, a na końcu pojazdy osobowe.

− Ponadto na Śląsku lokalizują się fabryki wytwarzające baterie litowo-jonowe, które na początku XXI wieku powinny być taką ropą elektromobilmości – mówi gość radiowej Jedynki.

REKLAMA

Będzie dofinansowanie do zakupu aut elektrycznych

Gorzej, jeśli mowa o sprzedaży samochodów elektrycznych osobowych. Ministerstwo Energii przygotowuje rozporządzenie, dzięki któremu będzie można uzyskać 30 procent dofinansowania do nich, pod warunkiem, że nie będą kosztować więcej niż 125 tysięcy zł.

− Dziś praktycznie wszystkie są droższe – mówi wiceminister Kurtyka, ale dodaje, że nie należy patrzeć wstecz.

Ocenia, że w 2020 r. nastąpi eksplozja podaży zagranicznych aut elektrycznych, które będą mogli kupować Polacy, a w przyszłości będą oni mogli liczyć na rodzime marki.

Elektromobilność w Polsce już ruszyła

− W kwestii sprzedaży samochodów elektrycznych,  Polska jest faktycznie w ogonie Europy, ale elektromobilność to już nie jest  dyskusja, to się dzieje – mówi Maciej Mazur, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

REKLAMA

Jak podkreśla, w Polsce przekroczono już liczbę 6 tys. miejsc ładowania.

− Mamy nadzieję, że podczas Globalnego Forum Elektromobilności, które będzie w Warszawie zdołamy wypracować zalecenia, jak właściwie i skutecznie rozwijać się w kierunki nisko- i zeroemisyjnego transportu. Dlaczego w niektórych państwach się udaje, a w innych – nie – mówi gość Polskiego Radia.

− Lata 2023 i  2024 powinny być dla Polski przełomowe, być może z własnym osobowym samochodem  elektrycznym – mówi Michał Kurtyka.

− Liczę, że wtedy doczekamy się przełamania cenowego i pojawienia się polskiego samochodu elektrycznego – mówi Kurtyka.

REKLAMA

Dzięki wprowadzeniu transportu elektrycznego możemy zredukować niską emisję szkodliwych substancji, trafiających do powietrza, którym oddychamy.

Dlatego jedną z inicjatyw, zaproponowanych przez Polską Prezydencję podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach jest Partnerstwo na rzecz Elektromobilności .

Aleksandra Michałek - Tycner

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej