more_horiz
Gospodarka

Ekspert o podpisanej przez prezydenta ustawie o pomocy dla kredytobiorców w trudnej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 19:23
Dlaczego podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy wspierającej osoby z kredytami mieszkaniowymi, które znalazły się w trudnej sytuacji jest dobrym rozwiązaniem, wyjaśnia w radiowej Trójce Jarosław Sadowski, ekspert z firmy Expander.
Audio
  • Dlaczego podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy wspierającej osoby z kredytami mieszkaniowymi, które znalazły się w trudnej sytuacji jest dobrym rozwiązaniem, wyjaśnia w radiowej Trójce Jarosław Sadowski, ekspert z firmy Expander./Arkadiusz Ekiert/.

Jak zauważa, obecnie, gdy spłaty kredytów hipotecznych przebiegają właściwie bez zakłóceń, bo kredytobiorcom sprzyja koniunktura gospodarcza i wyższe zarobki przy małym bezrobociu, warto jednak pamiętać, że koniunktura nie trwa wiecznie i po okresie prosperity, mogą przyjść chudsze lata.

Ustawa pomaga nam gdy tracimy pracę

− Wtedy możemy stracić pracę, a wtedy rozwiązania proponowane w znowelizowanej ustawie, powinny pomóc kredytobiorcy – mówi ekspert.

Jak zauważa, teraz nie ma problemów ze znalezieniem pracy, ale po zmianie koniunktury, poszukiwania nowej pracy mogą nie być takie łatwe.

Możemy nie mieć pracy i dochodów, a ratę trzeba spłacać, gdyż grozi nam utrata mieszkania.

− Stąd znowelizowana ustawa, która wejdzie w życie od stycznia 2020 r. przewiduje, że w takiej sytuacji możemy zwrócić się o wsparcie do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i według nowych zasad możemy otrzymywać pomoc w wysokości odpowiadającej racie kredytowej, ale nie większej niż 2 tys. zł. (teraz to wsparcie wynosi do 1500 zł.) – tłumaczy ekspert.

− Ponadto, dodaje, wydłużono okres wsparcia – z półtora roku do trzech lat. Łatwiej jest też dostać te wsparcie.

Oczywiście te pieniądze trzeba później zwrócić.

Arkadiusz Ekiert, jk

REKLAMA