X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rządy Pieniądza: co z brexitem zrobi nowy premier Wielkiej Brytanii?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 12:11
O Brexicie w kontekście zmiany premiera w Wielkiej Brytanii oraz o zmieniającej się sytuacji na polskim rynku pracy i o emigracji zarobkowej rozmawiali w audycji Rządy Pieniacza w Polskim Radiu 24 Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej oraz ekonomista Marek Zuber.
Audio
  • O Brexicie w kontekście zmiany premiera w Wielkiej Brytanii rozmawiali w audycji Rządy Pieniacza w Polskim Radiu 24 Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej oraz ekonomista Marek Zuber./Anna Grabowska/.
Nowy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
Nowy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.Foto: EPA/NEIL HALL Dostawca: PAP/EPA.

Jak przypomniała prowadząca audycje Anna Grabowska, nowy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wcześniej był zwolennikiem twardego brexitu.

Brexit zagadką dla Brytyjczyków

Artur Bartoszewicz zauważa, że zmiana premiera może objawić się zmianą podejścia do brexitu, ale, jak zauważa, nie sam premier decyduje o tym.

− Wcześniejsze debaty w parlamencie brytyjskim udowodniły, że do końca nie ma przyzwolenia na żaden ze scenariuszy, ponadto z ostatnich badań opinii publicznej wynika, że aż 60 proc. Brytyjczyków nie wierzy w Brexit. A to może oznaczać czekający nas scenariusz never ending story – mówi Bartoszewicz.

Nadal nie wiadomo, z jakim brexitem będą mieli do czynienia przedsiębiorcy

Dodaje, że w wymiarze politycznym może to oznaczać olbrzymią i długą kłótnię, a w aspekcie gospodarczym zwraca uwagę, że przedsiębiorczy przygotowują się zawsze do sytuacji, która jest określana.

− A dzisiaj mamy taki stan niedookreślony, czyli przedsiębiorcy nie są w stanie określić, jak będzie funkcjonował rynek – mówi ekonomista.

Marek Zuber zauważa, że wstępne dane zaczynają wskazywać ponadto na pogarszającą się sytuację Wielkiej Brytanii, o czym sygnalizują brytyjskie gazety, mówiące nawet o recesji po twardym brexicie.

Boris Johnson twarzą brexitu

Przypomniał też postawę Borisa Johnsona w  sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

− Dla mnie Boris Johnson skompromitował się na konferencji prasowej, gdy ogłoszono wyniki brexitu, gdzie na pytanie –  co dalej panowie odpowiedział, wraz z Nigelem Faragem, że „my nie wiemy, naszym celem było wyjście z Unii Europejskiej, a co dalej – to już nie nasza sprawa, my się tym nie będziemy zajmować” – przypomina Zuber.

− Tak nie powinien postępować polityk – podkreśla Zuber.

Jaki brexit pod rządami Borisa Johnsona?

Przypomina, że następnie Boris Johnson wszedł do rządu Theresy May, ale zrezygnował po jakimś czasie z funkcji ministra spraw zagranicznych, tłumacząc to niezgodą z kierunkiem negocjacji ws. brexitu.

− No i teraz pytanie, gdy został sam premierem – co dalej – pyta Zuber.

− I wydaje się, że nadal nie znamy na to odpowiedzi, zważywszy, że obecny premier nie ma wpływu na swoją partię, bo przypomnę trwające tygodniami glosowania dotyczące wynegocjowanej przez poprzednią premier umowę z Unią Europejską – mówi Zuber.

Stąd, dodaje, firmy powinny przygotować się na najgorsze.

Anna Grabowska, jk

Zobacz więcej na temat: Brexit Anna Grabowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata społeczno-gospodarcza. Co dalej z Polakami na Wyspach po Brexicie?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 19:24
Jakie będą skutki Brexitu? Czy Theresa May utraciła kontrole nad wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? Na te pytania w Polskim Radiu 24 próbowali odpowiedzieć eksperci: dr Karolina Zioło-Pużuk (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Adam Ruciński (BTFG), Przemysław Biskup (PISM), Andrzej Kubisiak (Polski Instytut Ekonomiczny).
rozwiń zwiń