X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Greenwashing, czyli fałszywe oznaczenia "eko". Unijny komisarz chce walczyć z tym zjawiskiem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 13:51
Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis apeluje o stworzenie narzędzia pozwalającego na walkę ze zjawiskiem greenwashingu, czyli z wabieniem klientów przez różne instytucje fałszywymi deklaracjami o przyjazności ich produktów i usług dla środowiska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W wywiadzie dla dziennika "Financial Times" Dombrovskis, odpowiadający w KE za sprawy związane z euro i stabilnością finansową, wezwał UE, by do końca roku osiągnięto porozumienie w sprawie systemu klasyfikacyjnego. Miałby on pozwalać na wskazanie firm rzeczywiście dbających o środowisko i odróżnienie ich od tych, które taką troskę tylko udają.

Jasne cele, jasne praktyki

Według Dombrovskisa taki system, zwany taksonomicznym, będzie miał kluczowe znaczenie, jeśli UE ma zrealizować wyznaczone sobie cele klimatyczne, i stanie się podstawą dla unijnych inicjatyw środowiskowych w przyszłości - np. funduszu, z którego finansowane byłyby proekologiczne projekty, oraz unijnego certyfikatu eko dla produktów finansowych. Dzięki temu systemowi Bruksela byłaby w stanie zmuszać menedżerów funduszy do wskazania, czy rzeczywiście mają powód, by określać się jako "zielone", tj. inwestujące w spółki przyjazne dla środowiska.

- Decydować w sprawie 'zielonych' czy zrównoważonych inwestycji można dopiero wtedy, gdy wie się, co jest 'zielone'. W ten sposób unika się greenwashingu, zapewnia się przejrzystość inwestorom (...)" - podkreślił unijny komisarz.

Jakie będą kryteria?

"FT" przypomina, że w zeszłym roku UE zaproponowała projekt prawa wyznaczającego podstawowe kryteria, które muszą spełniać produkty i usługi chcące reklamować się jako zielone. Kryteria te to np. przyczynianie się do redukcji ilości odpadów czy walki ze zmianami klimatu. Na tej podstawie Komisja Europejska decydowałaby, które produkty czy usługi zasługują na prośrodowiskową etykietę.
Pomysł ten wywołał jednak obawy wśród państw członkowskich przed zbytnią kontrolą unijnej centrali nad procesem, który decydowałby o odbieraniu źródeł finansowania jednym firmom i przekazywaniu ich drugim - pisze "FT".

Dombrovskis zapewnił, że rozumie chęć państw unijnych do uczestniczenia w podejmowaniu decyzji, i powiedział, że nowe prawo musi dać się dostosować do sytuacji w konkretnych krajach. Zaznaczył, że nowe zapisy powinny być prawnie wiążące.

Wiceprzewodniczący KE wyraził nadzieję, że rządy krajów UE uzgodnią plan w tej sprawie już we wrześniu, umożliwiając negocjacje z Parlamentem Europejskim, które miałyby doprowadzić do wypracowania ogólnego porozumienia do końca bieżącego roku. 

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: ekologia Komisja Europejska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opłaty ekologiczne za wjazd do centrum Londynu. Kto i ile zapłaci?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 14:57
W Londynie obowiązuje od poniedziałku opłata ekologiczna za wjazd do centrum starszych, emitujących więcej groźnych spalin, samochodów. Kierowcy muszą się przygotować na wydatek dziesięciu funtów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Sałek o decyzji państw UE ograniczającej emisję spalin

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 22:00
- Polityka Klimatyczna Unii Europejskiej jest bardzo ambitna - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Wojciechowski: zanieczyszczenie powietrza największym zagrożeniem dla życia Europejczyków

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 16:03
Zanieczyszczenie powietrza jest największym problemem zdrowotnym w Unii Europejskiej, mimo to środki na jego rozwiązywanie są bardzo małe. – Cały budżet unijny na 7 lat to ok. biliona euro. Na ochronę powietrza wydano z tego zaledwie ok. 2 mld euro. To zaledwie ułamek procenta – wskazał Janusz Wojciechowski, audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.
rozwiń zwiń