X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Już ponad 50 tys. przyznanych rodzicielskich świadczeń uzupełniających

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:56
Przybywa rodziców otrzymujących rodzicielskie świadczenia uzupełniające z programu "Mama 4+". Jak wyjaśniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, do 16 sierpnia ZUS i KRUS przyznały łącznie ponad 50 tysięcy takich świadczeń.
Audio
  • Minister Bożena Borys-Szopa: około 1 900 decyzji ZUS dotyczy osób, które wychowały więcej niż dziewięcioro dzieci (IAR)
  • Minister Bożena Borys-Szopa: program "Mama 4+" jest pierwszym tego typu programem dla rodziców wychowujących więcej niż czworo dzieci (IAR)
  • Minister Bożena Borys-Szopa: do 16 sierpnia ZUS i KRUS przyznały łącznie ponad 50 tysięcy takich świadczeń (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: longleanna/Pixabay

Zdecydowana większość - ponad 49 procent - została przyznana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W sumie do ZUS-u wpłynęło ponad 57,5 tysiąca wniosków, które są rozpatrywane na bieżąco.

Około 1 900 decyzji ZUS dotyczy osób, które wychowały więcej niż dziewięcioro dzieci - wylicza minister Borys-Szopa. Dodaje, że najwięcej decyzji - ponad 41 tysięcy - dotyczy osób w wieku 60-69 lat. 120 wydanych decyzji dotyczy mężczyzn, którzy samotnie wychowali czworo i więcej dzieci.

Kto ma prawo do świadczenia?

Minister Borys-Szopa przypomina, że świadczenie "Mama 4+" przysługuje rodzicom, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci i nie otrzymują żadnego świadczenia bądź jest ono niższe niż wysokość minimalnej emerytury czyli obecnie 1100 złotych brutto. Minister zwraca uwagę, że program "Mama 4+" jest pierwszym tego typu programem dla rodziców wychowujących więcej niż czworo dzieci. Dodaje, że rząd w ten sposób pomaga osobom, które skupiając się na wychowaniu licznego potomstwa zrezygnowały z pracy zawodowej bądź nie wypracowały świadczeń na minimalnym poziomie.

Pieniądze z programu "Mama 4" przysługują na wniosek osoby zainteresowanej. Wniosek należy złożyć w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Warunkiem ubiegania się o świadczenie jest osiągnięcie wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Na ten rok na wypłatę rodzicielskich świadczeń uzupełniających zarezerwowano w budżecie ponad 801 milionów złotych.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Zobacz więcej na temat: Ministerstwo Rodziny emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: już 113 tys. osób zainteresowanych programem "Mama 4 plus"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 12:21
Od początku marca już 113 tys. osób wykazało zainteresowanie świadczeniem uzupełniającym "Mama 4 plus". Do ZUS-u wpłynęły 34 tys. wniosków; wydano blisko 6,5 tys. decyzji. Pierwsze dane o funkcjonowaniu programu przedstawiła w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa MRPiPS: już prawie 50 tys. osób skorzystało ze świadczenia Mama 4+

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 15:42
- Po 3,5 miesiąca funkcjonowania programu Mama 4+ przyznano już ok. 48,6 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających - poinformowała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa. Ok. 1,8 tys. decyzji o przyznaniu świadczenia dotyczyło osób, które wychowały powyżej 9 dzieci.
rozwiń zwiń