X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W Warszawie polsko-czeskie konsultacje. W kwestiach gospodarczych łączy nas bardzo wiele

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 13:32
W Warszawie trwają polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów obu krajów. Czechy to jeden z najważniejszych partnerów handlowych Polski, w strukturze eksportu zajmują drugie miejsce, po Niemczech, w strukturze importu – siódme.
Audio
  • Z Czechami gospodarczo łączy nas bardzo wiele (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Konsultacje międzyrządowe - część gospodarcza z udziałem minister Jadwigi Emilewicz
Konsultacje międzyrządowe - część gospodarcza z udziałem minister Jadwigi EmilewiczFoto: TT/MPiT

W ubiegłym roku nasz kraj kupił w Czechach towary prawie za 8 miliardów euro, sprzedał - za 14 miliardów euro - mówi Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. To 6,6 procent naszego eksportu. Jak dodaje ekspert, do Czech wysyłamy m.in. AGD/RTV, sprzęt maszynowy, meble, żywność i wyroby chemiczne.

Żywność stanowi około jednej dziesiątej naszego eksportu do Czech. A niemal 25 procent - związane jest z przemysłem motoryzacyjnym - podkreśla Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich. To przede wszystkim części samochodowe, które trafiają do czeskich fabryk, m.in. Skody, Iveco i Hyundaia.

Paliwa, samochody, infrastruktura

Czesi do nas eksportują przede wszystkim pojazdy, Skody od lat są najczęściej kupowanym w Polsce samochodami. Wiele czeskich firm inwestuje u nas, a polskich - w Czechach. Krzysztof Dębiec wskazuje, że w Czechach dobrze radzi sobie na przykład Orlen, który kontroluję tamtejszą największą spółkę w tej branży - Unipetrol. Z kolei Metrostav - największa czeska firma budowlana - realizuje wiele projektów infrastrukturalnych w Polsce, m.in. na kolei.

Jest potencjał do wzmocnienia relacji

Wzajemną współpracę można rozszerzać, choćby o turystykę w obie strony - dodaje Piotr Soroczyński. Zastrzega, że wzmocnić współpracę można też na przykład w przemyśle zbrojeniowym.

Czesi mają także duże tradycje w wykonywaniu obiektów przemysłowych, które z powodzeniem eksportują na cały świat. Polska także kiedyś z tego słynęła. Zdaniem Piotra Soroczyńskiego, i w tej dziedzinie warto by nawiązać współpracę.

W obrotach handlowych z Czechami Polska ma bardzo dużą nadwyżkę - prawie 6 miliardów euro. Tu jednak wpływ mają też kwestie demograficzne - Polaków jest prawie 40 milionów, a Czechów - 11 milionów.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: Czechy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrej Babisz: z Polską mamy stosunki ponadstandardowe

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 12:43
Przed odlotem do Warszawy na wspólne posiedzenie rządów Polski i Czech, premier Andrej Babisz powiedział, że stosunki z Polską mają charakter ponadstandardowy. Zapowiedział, że z premierem Mateuszem Morawieckim będzie rozmawiać głównie o sprawach europejskich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Czech w Polsce. M. Morawiecki: relacje polsko-czeskie są w bardzo dobrym stanie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 15:50
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że relacje polsko-czeskie są wyjątkowo pozytywne na właściwie wszystkich kluczowych polach. Dziś premier Morawiecki spotkał się w Warszawie ze swoim czeskim odpowiednikiem Andrejem Babiszem. Obaj premierzy poprowadzili polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe.
rozwiń zwiń