X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budżet 2020 ma być zbilansowany. Po raz pierwszy od ponad 30 lat nie będzie deficytu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 12:00
W 2020 roku wpływy do budżetu mają wynieść 429,5 mld zł i takie same mają być wydatki. Takie ambitne założenia zapisał rząd w projekcie budżetu na przyszły rok. Wygląda więc na to, że po raz pierwszy od wielu lat będziemy mieli budżet bez deficytu. Warto przypomnieć, że w ostatnich latach, choć spadał, to był on szacowany w miliardach złotych. Gdy jesienią 2015 roku PiS przejmowało władzę od koalicji PO-PSL, deficyt budżetowy wynosił 50 miliardów złotych.
Audio
  • Projekt budżetu na 2020 bez deficytu - relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: marekusz/Shutterstock.com

Rząd zakłada, że brak deficytu nie będzie wynikał tylko z dobrej koniunktury i uszczelnieniu systemu podatkowego. Budżet przewiduje duże zastrzyki pieniędzy dzięki jednorazowej "opłacie przekształceniowej" związanej ze zmianami w OFE (9,7 mld w 2020 roku), sprzedaży uprawnień do emisji CO2 (ok. 5 mld złotych) oraz zbycia praw do częstotliwości 5G za 3,5 mld zł. W projekcie zapisano roczny wzrost PKB na poziomie 3,7% oraz inflację rzędu 2,5%. Tegoroczny wzrost PKB szacowany jest na 4,5%.

Sekretarz_Stanu_Jerzy_Kwiecinski1200.jpg
Minister Jerzy Kwieciński: budżet jest dobry, jego założenia są zachowawcze

Premier Mateusz Morawiecki, prezentując przyjęte przez rząd założenia zauważył, że wprawdzie panują "trudne makroekonomicznie czasy". Ale jego zdaniem projekt zrównoważonego budżetu "pozwoli mieć pewność, że Polska jest na dobrym kursie gospodarczym, że państwo polskie prowadzi odpowiedzialną politykę gospodarczą".

Budżet przełomu?

Po 1989 roku deficyt budżetowy pojawiał się regularnie w końcówce gospodarczego boomu. Pod koniec lat 90. sięgnął 2,1 proc. PKB, ale w 2007 roku, tuż przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego wynosił 1,8 proc. PKB. Warto pamiętać, że koniunktura gospodarcza w naszym kraju trwa nieprzerwanie od 2012 roku - od tamtego czasu polska gospodarka zawsze jest "na plusie". Dalsza poprawa kondycji finansów publicznych była możliwa w tym roku dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Rząd ma spore sukcesy w walce z karuzelami VAT oraz ograniczeniem "szarej strefy" gospodarki, co w efekcie daje duży zastrzyk pieniędzy do budżetu z tytułu PIT i CIT.


Trudno dziś stwierdzić, w jakim stopniu dalsze uszczelnianie systemu podatkowego wpłynie na większe wpływy do budżetu w 2020 roku. Nie wszyscy ekonomiści podzielają optymizm rządu, sugerując, że Polska już wchodzi w fazę gospodarczego spowolnienia, co jest efektem wojen handlowych USA z Chinami i krajami UE. Z tego też powodu wzrost gospodarczy w 2020 roku wyniesie być może tylko 3,7 proc. W 2018 roku osiągnął rekordowe 5,1%.

Wydatki socjalne bez wpływu na budżet

Jak zapewnił Mateusz Morawiecki, w 2020 r. spaść ma zadłużenie państwa w relacji do PKB, natomiast utrzymane zostaną wydatki na cele społeczne – mają wynieść 66 mld zł – m.in. program 500+, emerytury dla seniorów czy dodatek 500 zł dla niepełnosprawnych, którym nie przysługują renty czy emerytury.

Premier zapewnił także, że rząd nie planuje wprowadzenia tzw. testu przedsiębiorcy, który miał wskazać samozatrudnionych, którzy pracują w podobnych warunkach jak zatrudnieni na umowę o pracę. Mateusz Morawiecki zapowiedział utrzymanie wydatków na cele obronne i przekroczenie przez wydatki na służbę zdrowia progu 5 proc. PKB. Gdy bezrobocie spada, rosną wynagrodzenia, a firmy mają zyski, budżet państwa ściąga więcej podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Dobra koniunktura zmniejsza wydatki na świadczenia dla bezrobotnych. 


W opinii ministra finansów, inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego przyszłoroczny budżet został skonstruowany według "konserwatywnych założeń".

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy obecnie na tzw. górce koniunkturalnej i biorąc pod uwagę to, co się dzieje na świecie, skonstruowaliśmy właściwy budżet - podsumował Jerzy Kwieciński.

PolskieRadio24.pl, SW

Czytaj także

"Rzeczpospolita": w 2020 roku budżet po raz pierwszy bez deficytu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 06:23
Budżet państwa 2020 roku ma być zrównoważony – dowiedziała się "Rzeczpospolita" ze źródeł zbliżonych do rządu. Projektem ustawy budżetowej ma we wtorek zająć się Rada Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Roszkowski: to dobry moment na to, żeby budżet był zbalansowany

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 11:18
– Zrównoważenie budżetu na pewno jest możliwe i pożądane. Mimo tego, że niektóre kraje europejskie dotyka spowolnienie gospodarcze, to widać, że w Polsce bardzo dobrze sobie z tym radzimy. To dobry moment na to, żeby budżet był zbalansowany – powiedział Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Skiba: stan finansów publicznych pozwala na zrównoważenie budżetu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 10:56
- Poprawa ściągalności podatków pozwala na zdobywanie nowych środków, które do tej pory po prostu wyciekały z budżetu państwa - powiedział o zrównoważonym budżecie na 2020 rok Leszek Skiba, wiceminister finansów.
rozwiń zwiń