X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Płeć a wynagrodzenie. Polska w czołówce Unii Europejskiej pod względem równości płac

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 07:32
Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, Polska jest jednym z krajów członkowskich, w których dysproporcja między pensjami mężczyzn i kobiet jest najmniejsza. Najlepsza jest Rumunia, a największe rozwarstwienie panuje w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach i Estonii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock
  • Dziś obchodzimy Europejski Dzień Równej Płacy
  • Polska pod względem równości płac wyróżnia się w UE na plus
  • Największe rozwarstwienie jest w Estonii i Czechach, najmniejsze - w Rumunii
  • Kobiety w UE zarabiają kilkanaście procent mniej niż mężczyźni

Dziś przypada Europejski Dzień Równej Płacy. Ta symboliczna data wyznacza w roku moment, od którego kobiety w Europie przestają otrzymywać wynagrodzenie za wykonywaną przez siebie pracę zawodową, podczas gdy taka sama praca mężczyzn jest nadal opłacana do 31 grudnia.

Kobiety przeciętnie zarabiają mniej

Według Komisji Europejskiej kobiety w UE wciąż zarabiają średnio o 16 proc. mniej niż mężczyźni.

- W porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy kobiety zarabiały o 16,2 proc. mniej, sytuacja poprawiła się tylko nieznacznie - czytamy w komunikacie KE.


2dcc2d23-27d2-47ae-92ad-e5c78dcdb425.jpg
Kobiety wciąż zarabiają gorzej niż mężczyźni

Jak wynika z ostatnich dostępnych danych KE, różnica wynagrodzeń za tę samą pracę mężczyzn i kobiet jest najmniejsza w Rumunii (3,5 proc.), Luksemburgu i Włoszech (po 5 proc.), Belgii (6 proc.) i Polsce (7,2 proc.). Za nami plasują się m.in. Słowenia (8 proc.), Chorwacja (11,6 proc.), Malta (12,2 proc.), Grecja (12,5 proc.) i Szwecja (12,6 proc.). Wielka Brytania z wynikiem 20,8 proc. zajmuje w tym rankingu 25. miejsce, kolejne pozycje - Niemcy (21 proc.) i Czechy (21,1), a stawkę zamyka Estonia (25,6 proc.).

Jakie są przyczyny nierówności?

Wśród przyczyn różnic w wynagrodzeniu KE wskazuje, m.in. to, że kobiety częściej pracują w niepełnym wymiarze, borykają się z problemem "szklanego sufitu", pracują w sektorach gorzej opłacanych lub często są głównymi opiekunami rodzin.

- Różnice płac biorą się również ze stereotypów i dyskryminacji w związku z płcią. Większa przejrzystość płac pozwoliłaby dowiedzieć się, które z tych przyczyn są najważniejsze - czytamy.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nierówności płacowe w Polsce: aplikacja policzy różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 13:00
Kobiety w Polsce zarabiają od 6 do 20 proc. mniej od mężczyzn, choć dane te różnią się w zależności od tego, jak nierówności płacowe są liczone i co jest brane pod uwagę. Teraz każda firma może sama sprawdzić, czy występuje u niej problem i na jaką skalę.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety w Polsce zarabiają średnio o 700 zł mniej niż mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:55
Kobiety w Polsce zarabiają średnio od 7 do 18,5 proc. mniej niż mężczyźni, co oznacza średnio o ok. 700 zł niższe wynagrodzenie - podało w poniedziałkowym komunikacie ministerstwo pracy. Jest do pobrania aplikacja, która może pomóc pracodawcom znieść dyskryminację płacową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wynagrodzenia kobiet w UE niższe średnio o 16 proc. niż mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 21:06
Są bardziej zagrożone ubóstwem, niedostatecznie reprezentowane w parlamentach i w rządach, a w biznesie ogranicza je szklany sufit - taki obraz sytuacji kobiet rysuje się z najnowszego raportu KE. Panie zarabiają średnio o 16 proc. mniej niż panowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w pracy płeć ma znaczenie? Czym jest "szklany sufit"?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 08:15
Jak pokazują badania firm rekrutacyjnych, organizacje biznesowe rekrutują taką samą liczbę kobiet i mężczyzn. Jednak na tym etapie symetria się kończy.
rozwiń zwiń