W Iranie protesty po zapowiedzi podwyżek cen paliw. Część przerodziła się w zamieszki

2019-11-17, 11:03

W Iranie protesty po zapowiedzi podwyżek cen paliw. Część przerodziła się w zamieszki
Protesty w Iranie. Foto: PAP/EPA/STRINGER

W Iranie doszło do kolejnych protestów przeciwko racjonowaniu i podwyżce cen benzyny. Półoficjalna irańska agencja prasowa Isna poinformowała, że poprzedniej nocy w starciach w siłami bezpieczeństwa zginęła jedna osoba.

  • W piątek irańskie władze ogłosiły podwyżkę cen paliw
  • Rowhani: chodzi o pomoc biedniejszym
  • Zapowiedzi wywołały falę protestów i zamieszek

Demonstracje, które w kilku miastach przerodziły się w gwałtowne starcia z policją, rozpoczęły się w piątek późnym wieczorem, po ogłoszeniu przez rząd znacznej podwyżki cen benzyny.

Niemiecka agencja dpa poinformowała, że władze drastycznie ograniczyły w kraju dostęp do internetu, chcąc w ten sposób utrudnić organizację antyrządowych demonstracji a także publikację zdjęć z protestów i brutalnych działań policji.

Władze stawiają na redystrybucję

W piątek prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że władze podnoszą o połowę ceny benzyny, aby wspomóc ludność kraju "w drodze redystrybucji dóbr, nie zaś w celu zmniejszenia deficytu budżetowego". Według Rowhaniego dochody ze sprzedaży paliwa płynnego po podwyższonej cenie przyniosą poprawę sytuacji materialnej 60 milionów osób w liczącym ponad 80 milionów ludzi Iranie.

Powiązany Artykuł

shutterstock_ropa-1200.jpg
Rezerwy ropy naftowej Iranu mogą zwiększyć się o jedną trzecią


Rząd zapowiedział pierwsze wypłaty dla rodzin już za 10 dni. Każde małżeństwo ma otrzymać po 550 tys. riali (ok. 50 zł), a każda rodzina od pięciu osób wzwyż - 2 mln (ok. 183 zł).

Paliwo na kartę

Pogrążony w ciężkim kryzysie gospodarczym Iran należy do krajów, w których paliwa płynne są najwyżej subwencjonowane: dotąd cena litra benzyny ustalona była przez rząd na poziomie 10 tys. riali (0,91 zł).

Każdy irański kierowca ma specjalną kartę, dzięki której będzie mógł kupić maksymalnie 60 litrów benzyny na miesiąc, płacąc 15 tys. riali (1,37 zł) za litr. Jednak każdy następny litr paliwa zakupiony w tym samym miesiącu będzie go kosztował dwukrotnie drożej. Karty zostały wprowadzone w 2007 roku w ramach walki z przemytem taniej irańskiej benzyny. System ten stopniowo porzucono, ale w listopadzie 2018 roku rząd wprowadził go ponownie.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

Wróć do strony głównej