X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Po blisko pół wieku Amerykanie chcą wrócić na Księżyc. Próba już za 5 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 09:49
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) prowadzi prace, których efektem ma być powrót człowieka na Księżyc. Kolejny raz ludzie mają wylądować na powierzchni naszego naturalnego satelity w 2024 roku, czyli 55 lat po historycznym spacerze Neila Armstronga. Przygotowania NASA są już bardzo zaawansowane.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

11 grudnia 2017 r. prezydent USA Donald Trump podjął decyzję w sprawie przyszłości amerykańskiej polityki kosmicznej. Oprócz zapewnienia budżetu dopuścił współpracę agend rządowych z partnerami z sektora prywatnego. Celem ma być powrót człowieka na Księżyc. Jednak szefowie NASA nie ukrywają, że docelowo lot na Księżyc będzie praktycznym sprawdzianem możliwości technologicznych wykonania w nieodległej przyszłości załogowego lotu na Marsa.

Artemida siostra Apolla

Ucieleśnienie projektu nastąpiło w połowie tego roku, gdy administrator NASA Jim Bridenstine ogłosił, że kolejny program załogowego lotu na Księżyc będzie nosić nazwę Artemis (Atremida), czyli mitologicznej siostry bliźniaczki Apolla, patrona pierwszych amerykańskich misji kosmicznych.

Główną celem programu jest założenie bazy na Księżycu. W skład załogi ma wejść co najmniej jedna kobieta.

Będzie to pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu od 47 lat, od misji Apollo 17 z 11 grudnia 1972 r. i kolejne po 55 latach od chwili, gdy Neil Armstrong jako pierwszy człowiek pozostawił odcisku buta na Srebrnym Globie, wypowiadając historyczne słowa: „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Komercja wesprze projekt

Oficjalne otwarcie programu nie jest jednak jego formalnym rozpoczęciem, NASA bowiem od lat pracuje już nad Space Launch System, który ma umożliwić załogowe misje na Księżyc i Marsa. Pod tą nazwą kryje się rakieta nośna, której budowa jest już na tyle zaawansowana, że jej pierwszy testowy lot zaplanowany został na przyszły rok.

Obecnie trwają testy silników, które docelowo znajdą się na pokładzie SLS. Jeśli jednak ostateczne zakończenie prac zostanie odłożone w czasie, cały projekt nie będzie zagrożony, ponieważ zgodnie z decyzją prezydenta Trumpa NASA może skorzystać z rakiet komercyjnych, jak chociażby SpaceX Elona Muska. Jego doświadczenia są dla amerykańskiej agencji kosmicznej bezcenne, SpaceX bowiem, czyli Space Exploration Technologies Corporation, pierwszą rakietę wystrzeliła na orbitę już w 2008 roku. Jest to także pierwsza firma prywatna, która wysłała załogowy statek kosmiczny do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Habitat na orbicie

Równocześnie NASA prowadzi prace nad zapewnieniem astronautom warunków do dłuższego przebywania w kosmosie. Tu także ważną rolę odgrywa sektor prywatny. Bigelow Aerospace, przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego, którego celem jest komercyjna eksploracja bliskiej przestrzeni kosmicznej, przygotowała na potrzeby projektu habitat BA-330, testowany obecnie przez ośmiu astronautów.

Habitat może pełnić funkcję autonomicznej stacji kosmicznej i zgodnie z założeniami jest w stanie zapewnić warunki przeżycia czterech astronautów przez nieokreślony czas lub pięciu na „wiele miesięcy”. Jeśli testy wypadną pozytywnie i NASA zdecyduje się na zakup rozwiązania, firma deklaruje, że dostarczy gotowy habitat w ciągu 42 miesięcy.

Nowe skafandry dla astronautów

Innym elementem tego gigantycznego projektu, który pochłonął już kilka miliardów dolarów, są prace związane z nowymi skafandrami dla astronautów. Niedawno zaprezentowano pierwsze prototypy xEMU.

Mają być gotowe do 2024 roku i wykorzystane w trakcie misji Artemis. NASA planuje, że doświadczenia zdobyte na Księżycu pozwolą przystosować te kombinezony do planowanego w nieokreślonej jeszcze przyszłości lotu na Marsa.
Nowe skafandry są zdecydowanie bardziej elastyczne niż ich poprzednie wersje, co pozwala na większą swobodę ruchów, i wytrzymują temperatury od -58°C do 120°C.

Start w przyszłym roku

Pierwsze praktyczne testy w ramach programu Artemis rozpoczną się już w przyszłym roku. NASA planuje wysłać dwie misje bezzałogowe wokół Księżyca, by przetestować systemy eksploracji kosmosu oraz statek kosmiczny SLS, a także statki kosmiczne Orion, które będą wspierać aż 12 misji Artemis. Ich wyprodukowanie zlecono firmie Lockheed Martin. Misja Artemis II, czyli pierwszy lot SLS i Orion z załogą, ma odbyć się w 2022 r., a docelowo podczas misji Artemis III w 2024 roku astronauci mają ponownie stanąć na powierzchni Księżyca.

Więcej informacji na temat projektu, jego zaawansowania i planów NASA powrotu na Księżyc można znaleźć pod tym adresem.

PolskieRadio24.pl/spacex.com/nasa.gov/Sławomir Dolecki, md

Zobacz więcej na temat: kosmos księżyc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NASA chce wrócić na Księżyc. Pomoże jej Polska Agencja Kosmiczna

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 10:14
Polska i Stany Zjednoczone wyraziły wolę współpracy w programie powrotu na Księżyc. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Waszyngtonie szef NASA Jim Bridenstine i prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Michał Szaniawski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA przedstawiła szczegóły powrotu człowieka na Księżyc. Astronauci spędzą tam 2 tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 17:00
Naukowcy z NASA przedstawili plany dotyczące powrotu człowieka na Księżyc. Okazuje się, że plany załogowych misji księżycowych zaczynają przybierać coraz bardziej konkretne kształty. Jednym z zaprezentowanych szczegółów jest fakt, że astronauci mogą spędzić na Księżycu nawet 2 tygodnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apollo 17 - ostatnie lądowanie człowieka na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 05:54
Dokładnie 47 lat temu, 7 grudnia 1972 roku, o godzinie 05:33 GMT, wystartował Apollo 17. Była to ostatnia, szósta, załogowa misja księżycowa amerykańskiego programu lotów kosmicznych Apollo. Misja powiodła się, kosmonauci wykonali zaplanowane spacery (EVA) i badania księżycowe. Jak do tej pory była to ostatnia osobista wizyta człowieka na Księżycu.
rozwiń zwiń