Walka z ASF. PiS apeluje do marszałka Senatu o pilne zajęcie się projektem ustawy
Szef sejmowej komisji rolnictwa, poseł PiS Robert Telus oraz wiceszefowie tej komisji: Ryszard Bartosik i Kazimierz Gwiazdowski zaapelowali do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o to, by szybko skierował do prac projekt ustawy dotyczący zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Parlamentarzyści przekonują, że w przypadku walki z tą chorobą trzeba działać szybko.
2019-12-19, 11:37
We wtorek posłowie PiS wnieśli projekt ustawy w trybie pilnym dotyczący zwalczania ASF. W środę natomiast projekt został przyjęty przez komisję ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz komisję rolnictwa i rozwoju wsi. Przewiduje on m.in. zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.
Nie może być zwłoki
Szef sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Telus podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie, że w wyniku ASF pustoszeje hodowla trzody chlewnej, stąd - jak dodał - PiS chce przeprocedować projekt w trybie pilnym. Zaznaczył, że ASF jest niebezpieczny dla rolników, polskiej hodowli, budżetu państwa, gospodarki oraz samych dzików.
Robert Telus wśród najważniejszych założeń projektu wymienił możliwość włączenia wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy mają uprawnienia myśliwskie, w polowania, wprowadzenie tłumników przy odstrzale, które uniemożliwiałyby ucieczkę dzików po strzale, bioasekurację mającą przyspieszyć budowanie niecek, zamknięcie przejść m.in. nad autostradami, które mają zapobiegać migracji zarażonych zwierząt.
- Tutaj mój apel i prośba do marszałka Senatu, aby również potraktował tę sprawę jako pilną, ważną dla Polski, dla polskiej gospodarki, polskiego rolnika, polskiej hodowli i jak najszybciej przeprocedować tę ustawę w Senacie, bo rolnicy i myśliwi na tę ustawę czekają" - mówił szef sejmowej komisji rolnictwa. "Prosimy, aby jak najszybciej Senat tę ustawę przeprocedował, żebyśmy mogli ją wprowadzić w życie i żebyśmy mogli prowadzić walkę z tym wirusem, który jest tak bardzo niebezpieczny dla polskiej hodowli i polskiej gospodarki - dodał Robert Telus.
REKLAMA
Zmiany w łowiectwie
Projekt ustawy wprowadza także zakaz celowego utrudniania lub uniemożliwiania polowań osobom postronnym, co ma dać podstawę do interwencji Policji i Straży leśnej. Autorzy projektu proponują również, aby przy wykonywaniu odstrzału sanitarnego zastosowanie miały przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, a także, aby nakazany odstrzał sanitarny zwierząt odbywał się na podstawie indywidualnego upoważnienia, do którego wystawienia będzie zobowiązany odpowiednio zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego, lub dyrektor parku narodowego albo regionalny dyrektor ochrony środowiska. W upoważnieniu ma być wskazany gatunek i liczba zwierząt do odstrzału oraz termin ważności.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA