Te nowości warto znać. Co zmieniło się w Kodeksie pracy w tym roku?

2019-12-27, 11:55

Te nowości warto znać. Co zmieniło się w Kodeksie pracy w tym roku?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Free-Photos/Pixabay

W przyszłym roku pojawią się kolejne zmiany w Kodeksie pracy, ale i ten rok przyniósł wiele nowości zainicjowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Powstał otwarty katalog przesłanek uzasadniających dyskryminację, nowe przepisy zmieniły zasady związane z wydawaniem świadectw pracy, a także wzmocniły ochronę pracowników wykorzystujących urlop rodzicielski.

  • Poprawiono m.in. ochronę pracowników w kwestii dyskryminacji
  • Zmieniły się też przepisy dotyczące mobbingu
  • Teraz łatwiej jest uzyskać świadectwo pracy

Główną ideą przyświecającą wprowadzonym w tym roku zmianom było wzmocnienie ochrony pracowników i ułatwienie realizacji ich uprawnień. Korektę przepisów Kodeksu pracy przeprowadzono w kwestii dyskryminacji, która dotychczas związana była z zamkniętym katalogiem cech lub przekonań pracownika, a traktowanie go gorzej właśnie w związku z tym było dyskryminacją. Zgodnie z nowymi zapisami zamknięty katalog został zlikwidowany, a dyskryminacją stała się każda nierówność traktowania nieuzasadniona obiektywnymi przyczynami.

Eliminuje to tym samym odmienną sytuację prawną osób, których pracodawca nie traktował na równi z innymi, jednak jego motywacje wykraczały poza katalog działań dyskryminacyjnych.


Powiązany Artykuł

praca1200.jpg
Wyższa płaca minimalna, zmiany w dodatku stażowym. Co czeka pracowników w nowym roku?

Dodatkowa ochrona dla opiekunów dziecka

Zweryfikowano również przepisy mówiące o mobbingu. Zgodnie z nowymi regulacjami pracownik może dochodzić od pracodawcy odszkodowania nawet w sytuacji, gdy nie rozwiązał stosunku pracy. Dotychczas bowiem o odszkodowanie mogli ubiegać się tylko pracownicy, którzy na skutek mobbingu zwolnili się z pracy.

Dodatkową ochronę zyskują również osoby, które zdecydują się na wzięcie urlopu rodzicielskiego, a uprawnienia do takiego urlopu zyskali dodatkowo inni członkowie najbliższej rodziny poza matką i ojcem. Dzieckiem może bowiem zająć się również dziadek, babcia czy brat lub siostra jednego z rodziców. Co ważne osoba taka zyskuje pełną ochronę swojego zatrudnienia, a bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego, może skorzystać z urlopu wypoczynkowego.

W przypadku wypowiedzenia umowy na czas określony z naruszeniem przepisów, pracownicy korzystający z urlopu rodzicielskiego będą mogli żądać przywrócenia do pracy oraz wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Łatwiej o świadectwo pracy

Część wprowadzonych do Kodeksu pracy zmian ma charakter formalno-prawny i dotyczy trybu wydawania świadectwa pracy.

Od kilku miesięcy pracownik ma dwa tygodnie (zamiast 7 dni), by wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie wystawionego nieprawidłowo dokumentu.

W przypadku nie otrzymania świadectwa pracy ma prawo wystąpić do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania dokumentu. Natomiast jeżeli pracodawca nie istnieje albo z innych przyczyn wytoczenie przeciwko niemu powództwa o zobowiązanie do wydania świadectwa pracy jest niemożliwe, pracownikowi będzie przysługiwało prawo wystąpienia do sądu z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy.

Niewydanie świadectwa pracy grozi pracodawcy karą grzywny od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

PolskieRadio24/IAR/PAP/infor.pl/DoS, md

Polecane

Wróć do strony głównej