Minimalna płaca w górę, zmiany w dodatku stażowym. Co czeka pracowników w nowym roku?
W nowym roku, zgodnie z zapowiedziami, będziemy mieli wyższą płacę minimalną. Pracownicy mogą spodziewać się też kilku "punktowych" zmian w prawie pracy. Wiadomo też, że w 2020 roku będzie zdecydowanie mniej szans na zrobienie większych, niedzielnych zakupów - w całym roku ma być tylko siedem niedziel handlowych.
2019-12-28, 14:01
- 2020 przyniesie kilka istotnych zmian na szeroko pojętym rynku pracy
- Od 1 stycznia wzrośnie płaca minimalna
- W nowym roku będzie tylko siedem niedziel handlowych
W ostatnich latach co roku płaca minimalna dość szybko rosła, ale tym razem będziemy mieli wyjątkowe przyspieszenie. Od 1 stycznia 2020 najniższe wynagrodzenie wyniesie 2600 złotych brutto. To rekordowy wzrost, bo w tym roku najniższa płaca to 2250 złotych, a więc po nowym roku wzrośnie ona o 350 złotych.
To przełoży się również na minimalną stawkę godzinową - wzrośnie ona z 14,70 złotych brutto do 17 złotych brutto.
Pierwotnie rząd zakładał, że 2020 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 2450 złotych brutto, potem jednak zostało to zmienione. Tak dynamiczna podwyżka to część planu PiS, dzięki któremu Polska ma szybciej doganiać zachód pod względem poziomu życia.
Wiadomo, że w kolejnych latach rząd także zamierza dynamicznie podnosić minimalne wynagrodzenie. W 2021 roku ma ono już wynieść 3000 złotych brutto, by dobić do poziomu 4000 złotych brutto pod koniec 2023 roku. Tak przynajmniej deklarował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w czasie kampanii wyborczej.
REKLAMA
Na konkrety trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać. Jeśli chodzi o 2021 rok, to więcej zapewne będziemy wiedzieli późną wiosną, kiedy rozpoczną się trójstronne negocjacje w tej sprawie.
Zmiany ws. dodatku stażowego
Od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie będzie już wliczany do minimalnego wynagrodzenia. Dzięki temu ten dodatek ma zacząć spełniać swoją rolę - a więc być formą docenienia dla osób, które pracują w danym miejscu od dłuższego czasu. Nie będzie więc już sytuacji, w której wieloletni pracownik zarabia na swoim stanowisku tyle samo, co np. osoba, która dopiero skończyła studia.
- Na tę zmianę czekali od lat pracownicy z długim stażem pracy, którzy dostawali niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż przykładowo zaczynający pracę absolwenci, bo do minimalnej pensji wliczano im dodatek za wysługę lat – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
REKLAMA
W ostatnich latach do minimalnego wynagrodzenia przestano też wliczać dodatki za pracę w nocy i nadgodziny, nagrodę jubileuszową oraz odprawy emerytalne i rentowe.
Mniej handlu w niedziele
Powiązany Artykuł
Niedziele handlowe 2020: będą duże zmiany. Zobacz, jakie
W przyszłym roku pracownicy handlu będą mieli więcej czasu na odpoczynek. Zgodnie z obowiązującą od marca zeszłego roku ustawą, w 2020 roku odejdziemy od ogólnej zasady dwóch czy jednej niedzieli handlowej w miesiącu (tak jak w ostatnich dwóch latach) - teraz ograniczenie handlu ma obowiązywać już we wszystkie niedziele w miesiącu.
Są oczywiście wyjątki, związane przede wszystkim ze świętami. W sumie niedziel handlowych w 2020 roku będzie siedem.
W 2020 roku zakupy zrobimy w następujące niedziele: jedną niedzielę przed Wielkanocą, dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia oraz cztery dodatkowe, ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.
REKLAMA
W niedziele niehandlowe będą mogły być czynne np. cukiernie, stacje benzynowe i małe sklepy - pod warunkiem, że za ladą stoi właściciel. Za łamanie ograniczenia grożą grzywny, a nawet kara ograniczenie wolności.
Obecnie Sejm pracuje nad "uszczelnieniem" ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Chodzi przede wszystkim o uniemożliwienie sklepom udawania placówek pocztowych i w ten sposób obchodzenia ograniczenia. Projekt czeka teraz na drugie czytanie.
Kolejne etapy wdrażania PPK
Powiązany Artykuł
Pracownicze Plany Kapitałowe. Co trzeba wiedzieć?
Niedawno zakończył się pierwszy etap wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych, a więc w największych firmach, zatrudniających ponad 250 osób. Do programu zapisało się nieco ponad 1,1 mlna osób, co oznacza, że partycypacja wyniosła 39% procent.
Od 1 stycznia PPK będą wprowadzane w firmach, zatrudniających od 50 do 249 osób, a od 1 lipca - przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 20 osób. Za rok PPK pojawią się też w najmniejszych firmach.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Ministerstwo Rodziny, md
REKLAMA