X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Odwołane zajęcia w szkołach. Rodzicu, sprawdź, czy przysługuje ci zasiłek opiekuńczy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 15:50
Zajęcia dydaktyczne w placówkach oświatowych publicznych i niepublicznych zostały zawieszone od czwartku 12 marca do 25 marca. Decyzja dotyczy także uczelni wyższych i uczelni artystycznych. W ciągu dwóch najbliższych dni (12 i 13 marca), nauczyciele będą w gotowości w przedszkolach i szkołach podstawowych, aby opiekować się dziećmi. Za opiekę nad dziećmi w domu, z powodu zamknięcia placówek oświaty, przysługuje zasiłek opiekuńczy.
Szkoła Podstawowa w Niedrzwicy Dużej (woj. lubelskie) zamknięta z powodu przypadku koronawirusa w mieście
Szkoła Podstawowa w Niedrzwicy Dużej (woj. lubelskie) zamknięta z powodu przypadku koronawirusa w mieścieFoto: PAP/Wojtek Jargiło

", "Wystąpił błąd", new DialogSettings().Small()); }); }); function showRepo(idNews) { jQuery.ajax({ type: "POST", url: "/ImageRepository/ImageRepositoryPageMethods.aspx/GetFileRepositoryView", dataType: "json", contentType: "application/json; charset=utf-8", data: "{idGridContainer: 'subRepoFilesGrid'}", success: function (msg) { if (!msg.d.IsUserLogged) { showLoginPrompt(); } else { var settings = new DialogSettings()._1000x690(); openDialog(msg.d.ContentHtml, "Repozytorium", settings); var gridContainer = bindGC_subRepoFilesGrid(); gridContainer.on("repoFilesGridContainer.filesSelected", function (event, data) { RefreshFileByMethod("addNewsPhotos", data.files, idNews) }); gridContainer.on("repoFilesGridContainer.filesDeleted", function (event, data) { RefreshFileByMethod("removePhotosByRepository", data.files, idNews) }); } } }); } function RefreshFileByMethod(method, files, idNews) { var imageIds = new Array(); var dostep_id = $('body').data('dostep_id'); for (i = 0; i < files.length; i++) { imageIds.push(files[i].idFile); } //addNewsPhotos CallPageMethod(method, function (data) { AddPhotos(data.d, idNews); }, fail, "imageIds", imageIds, "Idtb_News", idNews, "dostep_id", dostep_id); } // ]]>

Rodzice, którzy muszą zająć się dzieckiem, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach są zawieszone, mogą wystąpić
o wypłatę zasiłku opiekuńczego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

Aby go otrzymać, wystarczy złożyć oświadczenie u pracodawcy.  Rządowa specustawa ws. koronawirusa wprowadziła rozwiązanie zapewniające rodzicom prawo do skorzystania z dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego (niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki). 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Jednak można go otrzymać tylko na dziecko poniżej 8. roku życia (z zasiłku nie można korzystać dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka).

Jeżeli rodzic jest zatrudniony, wówczas wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy. Zleceniobiorca powinien poinformować swojego zleceniodawcę. Jeśli natomiast rodzic prowadzi działalność pozarolniczą, wówczas wniosek składa w ZUS.
 Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl). Bez oświadczenia nie jest możliwa wypłata zasiłku.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni.

Okresu wypłaty dodatkowego, 14-dniowego zasiłku nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego. Chodzi o przepisy, zgodnie z którymi w ciągu roku rodzicom przysługuje 60 dni zasiłku na opiekę nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, w tym także dzieckiem niepełnosprawnym w tym wieku.

Na dziecko powyżej 14. roku życia lub innego chorego członka rodziny, zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Na dziecko niepełnosprawne, które ukończyło 14 lat, ale nie ukończyło jeszcze 18 lat, zasiłek przysługuje przez 30 dni. Dzieci poniżej 8. roku życia jest w systemie edukacji 2,18 mln, a w wieku 8-14 lat: 2,3 mln.

Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza z ZUS.

W sprawie zasiłków za opiekę nad dziećmi od 12 do 25 marca b.r. można skontaktować się ze specjalną infolinią ZUS - 22 560 16 00. 


PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/ZUS/DoS

 

Czytaj także

Szkoły zamknięte z powodu koronawirusa? Emilewicz: decyzję przedstawi premier

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 09:42
- Podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego będzie podjęta decyzja, czy czy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa szkoły zostaną zamknięte. Tę decyzję przedstawi premier - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wprowadziliśmy zasiłek dla rodziców". Minister rodziny o zamknięciu placówek oświatowych

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 11:43
- Rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zwolnienie lekarskie nie jest wymagane, wystarczy złożenie oświadczenia u pracodawcy - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg na konferencji prasowej poświęconej działaniom rządu w związku z koronawirusem. 
rozwiń zwiń