Ułatwienia dla firm w związku z epidemią. Propozycje poznamy w przyszłym tygodniu
W przyszłym tygodniu chcemy przedstawić projekt ustawy, która trafi na posiedzenie Sejmu 25 marca i weszłaby w życie 1 kwietnia - powiedziała w rozmowie z "Pulsem Biznesu" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, pytana o ułatwienia dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem.
2020-03-12, 07:43
- Jadwiga Emilewicz: pakiet ułatwień dla firm przedstawimy w przyszłym tygodniu
- 25 marca pakiet ma trafić do Sejmu
- Minister: najważniejsze to utrzymanie płynności firm
Jadwiga Emilewicz pytana przez "PB", czy wszystkie rozwiązania, z ogłoszonego przez resort pakietu rozwiązań antykryzysowych, wejdą w życie, odpowiedziała, że tak.
- W przyszłym tygodniu chcemy przedstawić projekt ustawy, która trafi na posiedzenie Sejmu 25 marca i weszłaby w życie 1 kwietnia. Rozwiązania, które przygotowaliśmy, to odpowiedź na postulaty branż, z którymi jesteśmy w bieżącym kontakcie - powiedziała.
Najważniejsze to utrzymać płynność
Podkreśliła, że w obecnej sytuacji najważniejsze jest zachowanie płynności finansowej.
- Dlatego zwracamy uwagę, że już dziś firmy mające trudności mogą negocjować z ZUS-em system ratalny, odroczenie bądź - w drastycznym przypadku - umorzenie składek. W projektowanej ustawie chcemy zapisać, by ze względu na stan nadzwyczajny te czynności były wykonywane bez żadnych opłat, czyli opłaty prolongacyjnej w przypadku ZUS i analogicznych opłat w urzędach skarbowych - wskazała minister.
Powiązany Artykuł
Prezydent chce ułatwień w spłatach kredytów. Decyzja w związku z epidemią koronawirusa
Jednocześnie - jak dodała - już bez żadnych zmian legislacyjnych, rząd wprowadza dobre praktyki.
REKLAMA
- Niektóre zmiany w systemie podatkowym zostaną odsunięte w czasie. JPK, który miał wejść w życie 1 kwietnia, wejdzie 1 lipca. Uzgodniliśmy z Ministerstwem Zdrowia, że podatek cukrowy wejdzie w życie na koniec roku. To zmiany dla przedsiębiorców wprowadzane po to, aby w tym trudnym czasie, gdy wszyscy z dnia na dzień analizują skutki gospodarcze rozprzestrzeniania się koronawirusa, nie mieli dodatkowych obciążeń - podkreśliła Jadwiga Emilewicz.
Co z najbardziej poszkodowanymi branżami?
Minister była też pytana, czy są specjalne rozwiązania dla najbardziej dotkniętych branż transportowej i turystycznej.
- To są rozwiązania dla wszystkich branż, choć oparliśmy je na postulatach tych, które ucierpiały jako pierwsze i jako pierwsze zgłaszały do nas propozycje. Prawdopodobnie skorzystają z nich jako pierwsze, ale rozwiązania nie będą stosowane po kodach PKWiU - powiedziała.
Więcej - "Pulsie Biznesu".
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, PB, PAP, md
REKLAMA