X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Eksperci: firmy muszą otrzymać zwolnienie ze składek, samo odroczenie nie wystarczy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 14:04
Zaproponowane przez rząd rozwiązania dotyczące przedsiębiorstw są częściowo zadowalające. W tym gwarancje udzielane przez BGK czy pożyczki dla małych firm. Jednak tylko odroczenie płacenia składek na ZUS to za mało. Przedsiębiorcy powinni być z nich zwolnieni na czas problemów, które staną się ich udziałem w związku z pandemią koronawirusa – mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Piotr Palutkiewicz (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i ekonomista Tomasz Kaczor.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Gwarancje PGK zwiększone do 80 proc. są zadowalające, ale dla pewnych firm niewystarczające. Największe kłopoty będą miały małe firmy, restauracje, kawiarnie, które w chwili obecnej zostały bez klientów i mogą się nie zakwalifikować do tej pomocy ze względu na brak zdolności kredytowej – mówił Piotr Palutkiewicz.

Zauważył propozycję udzielania małym firmom, zatrudniającym do 9 pracowników, pożyczek do 5 tys. zł, ale zaznaczył, że przez 12 miesięcy takie firmy muszą zapłacić 15 tys. w postaci składek na ZUS, i to według niego pokazuje, że 5 tys. zł może być niewystarczające.

Gość Rządów Pieniądza krytycznie odniósł się do pomysłu jedynie odroczenia o 3 miesiące obowiązku płacenia przez przedsiębiorców składek na ZUS.
- Spowoduje to, że te 3 miesiące przedsiębiorca skończy z jeszcze większym długiem w ZUS – stwierdził Piotr Palutkiewicz.

Ekonomista Tomasz Kaczor zaznaczył, że o systemie emerytalnym trzeba rozmawiać kompleksowo, ale jak mówił, „można zapytać, czy potrzebowaliśmy 13. emerytury, czy nie mogliśmy się bez tego obyć”.

Mówiąc o odraczaniu zapłaty składek, uznał je za swoisty tani kredyt dla przedsiębiorców, ale jednak, jak zaznaczył, będzie to zadłużanie się.
- Przedsiębiorca wróci za 3,4 miesiące i z czego to spłaci? – pytał gość audycji.

Wyraził wątpliwość, że za miesiąc czy dwa wszystko się skończy i normalnie wrócimy do pubów czy restauracji.

- Tak nie będzie. W wielu przypadkach będzie to więc prolongata bankructw firm. Dlatego opóźnienie zapłaty składek to nie jest rozwiązanie - to jest dobre dla pojedynczych firm, które działają w normalnych warunkach i mają przejściowe problemy – mówił Tomasz Kaczor.

Według niego lepszym rozwiązaniem byłoby zwolnienie przedsiębiorców ze składek na ZUS nawet kosztem większego zadłużenia państwa.
- Państwa na całym świecie się zadłużają (…). Wszystkie komentarze mówią, że państwa mogą zadłużać się na długie okresy tak tanio jak nigdy i trzeba z tego korzystać (…). To jest czas na zdecydowane działania, nawet licząc się z tym, że ktoś na tym skorzysta, nawet jeżeli nie miał takiej potrzeby – argumentował Tomasz Kaczor.

Piotr Palutkiewicz podkreślał potrzebę deregulacji systemu podatkowego.
- Łatwo się wprowadzało rozwiązania regulacyjne, gdy gospodarka funkcjonowała dobrze. W chwili obecnej, gdy przedsiębiorstwo stanie na granicy bankructwa, trzeba podjąć wszelkie działania, które ułatwią prowadzenie działalności – mówił gość Rządów Pieniądza.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Zobacz więcej na temat: koronawirus firma ekonomia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister finansów: "tarcza antykryzysowa" to konkretne i wiarygodne propozycje

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 08:05
- Przez wiele osób podnoszony jest problem osób pracujących na umowach cywilnoprawnych, które z dnia na dzień mogą zostać bez świadczeń. "Tarcza antykryzysowa" proponuje dla tych osób 2 tys. złotych brutto, o ile będą miały wiarygodną przeszłość zawodową. Wzięcie przez państwo na siebie tego ciężaru jest bez precedensu - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Mazur, wiceminister finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne firmy przyłączają się do walki z epidemią koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 10:18
PZU, Port Szczecin-Świnoujście, Jastrzębska Spółka Węglowa i spółka Maspex zadeklarowały przekazanie łącznie niemal 10 mln zł na rzecz szpitali zakaźnych. W ich ślady poszło również Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe Chipolbrok z centralą w Szanghaju i oddziałem w Gdyni. Na walkę z epidemią koronowirusa w województwie pomorskim firma przekaże środki ochrony osobistej o wartości ok. 650 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skutki pandemii odczuwają w zasadzie wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 13:35
Skutki pandemii koronawirusa odczuwają w zasadzie wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce. Z raportu Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej wynika, że spadek sprzedaży dotknął do tej pory ponad 80 procent firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes BGK: zapewnimy rozwiązania gwarancyjne i systemy dopłat do kredytów

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 14:45
- Bank Gospodarstwa Krajowego jest częścią bardzo ważnego programu politycznego, kompleksowego pakietu rozwiązań tarczy antykryzysowej. Pierwszy raz w historii mamy tak kompleksowe ujęcie pomocy dla polskiej gospodarki – mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.
rozwiń zwiń