Czy taksówkarz może teraz przewozić tylko jedną osobę?

2020-03-26, 08:15

Czy taksówkarz może teraz przewozić tylko jedną osobę?
Ілюстрацыйнае фота. . Foto: shutterstock/Steve Allen

Czy zakaz zgromadzeń i ograniczenia w przemieszczaniu się powodują, że w taksówce poza kierowcą może być tylko jedna osoba? Wprowadzane przez rząd obostrzenia wywołują wiele wątpliwości i dodatkowych pytań. Wiceszef MSWiA podkreślił, że ograniczenia dotyczą tylko transportu zbiorowego.

– Taksówkarz może przewozić więcej niż jedną osobę. Stoimy na stanowisku, że, jest to dopuszczalna sytuacja – wyjaśnił jednoznacznie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, pytany o sytuację kierowców taksówek w związku z wprowadzonymi przez rząd nowymi obostrzeniami.

Jak zaznaczył, ta kwestia poruszana była zarówno podczas sztabu w MSWiA, jak i podczas odprawy z komendantami służb.

Żelazna” dyscypliny obywateli

Wiceszef MSWiA wskazał, że obostrzenia dotyczą transportu zbiorowego, gdzie wprowadzono zasadę, że maksymalne zapełnienie to połowa miejsc siedzących. Dopytywany, czy na samorządowcach ciąży obowiązek, aby w autobusie nie było więcej osób, wiceminister odparł, że zgodnie z prawem ten obowiązek dotyczy osoby prowadzącej pojazd.

Poboży zaznaczył, że obecnie obserwujemy mniejszy przyrost zachorowań niż w innych krajach, co w jego ocenie wynika z „żelaznej” dyscypliny samych obywateli.

– Jestem przekonany, że większość osób wsiadając do autobusu, widząc, że jest ich więcej, sama zwróci uwagę kierowcy – powiedział wiceszef resortu.

Wskazując ponadto, że z tym rozwiązaniem można poradzić sobie na różne sposoby, Poboży podał przykład Gdyni, gdzie – jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia – na co drugim miejscu siedzącym w autobusie umieszczono informację, że to miejsce jest wyłączone z transportu.

Obostrzenia z wyłączeniami

Obowiązujące od 25 marca do 11 kwietnia rozporządzenie, oprócz ograniczenia w transporcie publicznym, wprowadza także zakaz swobodnego przemieszczania się poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

Obostrzenia nie dotyczą: dojazdu do pracy, wolontariatu, załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego, na przykład niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, opieki na bliskimi czy wyprowadzenia psa. Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób, choć nie dotyczy to rodzin.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Polecane

Wróć do strony głównej