Rząd nie zapomina o rolnictwie. Będzie zasiłek dla rolników objętych kwarantanną
Tarczą antykryzysową, czyli pakietem rozwiązań, które mają łagodzić skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, objęci są także rolnicy. W tarczy finansowej - drugiej części pakietu - przewidziano wsparcie tych, którzy objęci są kwarantanną.
2020-04-10, 11:02
Posłuchaj
- Tarcza finansowa przewiduje m.in. wypłatę zasiłków dla rolników w kwarantannie
- Przygotowano też specjalne rozwiązania dla sektora rolno-spożywczego
- Rolnicy otrzymają także wsparcie z funduszy unijnych
Rolnicy oraz pracujący z nimi domownicy objęci obowiązkową kwarantanną będą mogli liczyć na zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Rolnicy korzystają z takiej samej formy pomocy wsparcia jak inni przedsiębiorcy. Nowy projekt tarczy właśnie tę pomoc rozszerza - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Jak dodaje, duże firmy rolnicze skorzystają też z rozwiązań ogólnych, przyjętych dla przedsiębiorstw - a więc np. z bezpośredniej pomocy państwa w postaci subwencji.
Specjalne regulacje dla producentów
Pomoc otrzymają przedsiębiorcy sektora rolno-spożywczego. Nowe przepisy mają im ułatwić zachowanie ciągłości produkcji i dystrybucji.
- Są specjalne wytyczne dla zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, zmniejszające 1,5-metrową odległość między pracownikami, jaka obowiązuje w innych firmach. Linie produkcyjne są tak skonstruowane, że tej odległości nie można by zachować - tłumaczy Jan Krzysztof Ardanowski.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prezydent Andrzej Duda zachęca: podczas zakupów wybierajmy polskie produkty
Krok w dobrym kierunku
Nowe propozycje rządu ocenia Marian Sikora z europejskiej organizacji Copa Cogeca, zrzeszającej rolnicze związki zawodowe. Zwraca uwagę, że rolnik, będąc w kwarantannie, nie może praktycznie handlować swoimi produktami, przez co może znaleźć się w trudnej sytuacji.
>>> Czytaj więcej: Rozszerzenie rozwiązań TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ <<<
Rolnikom przydaje się każde wsparcie - podkreśla Agnieszka Maliszewska dyrektor Polskiej Izby Mleka. Dodaje, że teraz rolnicy czekają na uruchomienie środków unijnych. Możliwość skorzystania z takiego wsparcia Komisja Europejska zapowiedziała w swoim komunikacie z 19 marca.
Rolnicy zostali także zwolnieni z płacenia składek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) za drugi kwartał 2020 roku.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Tomasz Matusiak, Jedynka, md
REKLAMA