more_horiz
Gospodarka

10 mln zł na technologie kosmiczne. Fundusze Europejskie pomogą w budowie polskich satelitów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 13:14
Fundusze Europejskie wesprą sumą 10 milionów złotych firmę Astronika, która opracuje tzw. Astro-Moduły do polskich satelitów. Aż 75 procent dofinansowania tego projektu pochodzi z Programu Inteligentny Rozwój (POIR).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

– To kolejny przykład, że w trudnych czasach pandemii można realizować projekty rozwojowe. Dobrze zainwestowane Fundusze Europejskie nie tylko pomagają poszczególnym firmom rozwijać się i realizować nowatorskie projekty, ale są skuteczną szczepionką "antywirusową" dla gospodarki-powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

-Technologie kosmiczne to awangarda innowacji. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu Astronika będzie mogła rozwinąć skrzydła i realizować projekty, wpisujące się w trend New Spacea – komentuje Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

"Szybka Ścieżka" po środki z UE

– Udzielamy różnorodnej pomocy firmom dotkniętym przez działanie koronawirusa, ale mam nadzieję, że kolejne przedsiębiorstwa będą sięgać po granty w trwających konkursach Szybkiej Ścieżki. Fundusze Europejskie otwierają polskim firmom furtkę do podboju sektora kosmicznego. Rozwój branży lotniczej sprawia, że zwrot „Made in Poland” coraz częściej gości w kosmosie - dodaje minister funduszy i polityki regionalnej.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz operująca w sektorze kosmicznym spółka Astronika podpisały umowę na realizację projektu w ramach realizowanego z Funduszy Europejskich konkursu Szybka Ścieżka – Technologie kosmiczne.

Polska potrzebuje własnych satelitów

Budowanie satelitów jest bardzo czasochłonne i kosztowne. Projektowane przez spółkę Astro-Moduły mają pozwolić na szybkie dostarczenie do klienta niezawodnego rozwiązania, które w danej klasie satelitów (w tym przypadku do 500 kg) może być łatwo adaptowalne do szczególnych wymagań misji.

– Jeśli zapadnie decyzja o budowie polskiego satelity, nasze rozwiązania w postaci Astro-Modułów mogą w znaczący sposób przyczynić się do przyspieszenia procesu tworzenia i w efekcie posiadania przez państwo krytycznej infrastruktury – mówi portfolio manager w firmie Astronika Michał Szwajewski.


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw 

REKLAMA