Jaki procent pracowników mógłby pracować zdalnie po wygaśnięciu pandemii. Znamy dane na ten temat

2020-05-01, 11:00

Jaki procent pracowników mógłby pracować zdalnie po wygaśnięciu pandemii. Znamy dane na ten temat
"Czas pandemii jest trudny dla każdego z nas, codziennego życie - zupełnie inne niż to sprzed kilkunastu lat".Foto: shutterstock.com/Gladskikh Tatiana

Po zakończeniu kwarantanny 1/4 pracowników, którzy z powodu pandemii pracują poza siedzibą firmy, mogłaby nadal pracować zdalnie - wynika z raportu Nationale-Nederlanden. Ponad 40 proc. respondentów deklaruje efektywniejszą pracę w czasie izolacji.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden przez firmę badawczą Smartscope, niemal połowa z 1378 ankietowanych osób przyznała, że w wyniku pandemii koronawirusa zmuszona jest pracować poza siedzibą firmy.

W tej grupie - jak czytamy - jedna piąta respondentów deklaruje, że jest to dla nich nowy tryb pracy, z kolei 14 proc. przyznaje, że już wcześniej zdarzało im się pracować w ten sposób.

Co czwarty badany chce tak pracować na stałe 

Z badań wynika, że ponad jedna czwarta ankietowanych deklaruje, że mogłaby pracować w trybie zdalnym na stałe. Podobna grupa respondentów docenia pracę zdalną, choć wolałaby ją wykonywać naprzemiennie z biurową. Tylko jeden na dziesięciu badanych - podkreślają autorzy raportu - twierdzi, że nie przepada za pracą zdalną, choć obecnie jest to jedyna opcja, aby zrealizować służbowe zadania.


Powiązany Artykuł

East News Marlena Maląg 1200.jpg
Minister pracy: priorytetem dla rządu jest bezpieczeństwo i ochrona pracowników



Praca zdalna bywa jednak problematyczna dla rodziców opiekujących się dziećmi. Z raportu wynika, że czterech na dziesięciu respondentów przyznało, że trudno im pogodzić obowiązki zawodowe z wychowawczymi.

Największą barierą jest opieka nad dziećmi 

Co ciekawe, wśród osób, które pracują tradycyjnie w biurze przeważają mężczyźni (44 proc. ankietowanych) natomiast kobiety stanowią tylko 31 proc. Różnica ta - jak twierdzą autorzy raportu - może wynikać przede wszystkim z podziału opieki nad dziećmi, które przez epidemię nie chodzą do szkół i przedszkoli.

Badanie wykazało również, że ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem korzysta tylko 8 proc. pracowników, przy czym w grupie kobiet z tej opcji korzysta 14 proc., natomiast wśród mężczyzn - 3 proc.

Za niedogodność pracy w domu część respondentów uznało fakt dzielenia "zastępczego biura" z pozostałymi domownikami. Jednak sześciu na dziesięciu uczestników badania wskazało, że ma możliwość "odizolowania się od nich na czas zdalnych spotkań i konferencji", natomiast 3/4 powiedziało, że ma do swojej dyspozycji funkcjonalną przestrzeń do wygodnej pracy przy komputerze tj. siedzisko lub kanapę.


Powiązany Artykuł

koronawirus kwarantanna fryzjer włosy strzyżenie 1200.jpg
Najpierw pójdziemy do fryzjera, potem załatwimy sprawy w urzędach. Na to Polacy czekają najbardziej



Większa "zdalna" efektywność ?

Jednym z pytań, na które starali się odpowiedzieć autorzy raportu efektywność pracujących zdalnie osób. Co drugi uczestnik badania zgadza się z twierdzeniem, że w czasie kwarantanny pracuje krócej. Co za tym idzie, taka sama grupa uważa, że ma więcej czasu na odpoczynek i rozwój własnych zainteresowań. Ponadto trzy czwarte ankietowanych potwierdza, że nowe technologie i praca zdalna pozwala im bardziej cieszyć się domem i rodziną. Warte odnotowania jest również to, że ponad 40 proc. respondentów deklaruje efektywniejszą pracą w czasie izolacji.

PolskieRadio24/IAR/PAP/sw


Polecane

Wróć do strony głównej