Sieci 5G stają się faktem. Tłumaczymy, czym jest ta technologia i co nowego nam przyniesie
5G to piąta generacja bezprzewodowej transmisji głosu i danych, kolejny krok w ewolucji dzisiejszych sieci LTE czwartej generacji. 5G jest projektowane do tego, by sprostać bardzo dużemu wzrostowi przepustowości sieci oraz liczby połączeń – czytamy w serwisie emfexplained.info. To milowy krok w kierunku budowy społeczeństwa informacyjnego oraz Internetu Rzeczy.
2020-05-11, 14:15
Początkowo 5G będzie działać w połączeniu z istniejącymi sieciami 4G, aby w kolejnych odsłonach i poszerzaniu ich zasięgu przejść ewolucje w kierunku samodzielnych sieci. 5G korzysta z energii częstotliwości radiowych (RF) do nadawania i odbierania głosu oraz danych, zapewniając łączność w miejscach zamieszkania i przebywania ludzi.
Niezależnie od zapewnienia szybszych połączeń i większej pojemności, bardzo ważną korzyścią z sieci 5G jest ich szybki czas reakcji, zwany też opóźnieniem. Opóźnienie to czas jakiego potrzebują urządzenia, aby odpowiadać sobie wzajemnie w ramach sieci bezprzewodowej. Typowy czas odpowiedzi dla sieci 3G wynosił 100 milisekund, dla sieci 4G wynosi około 30 milisekund, a w sieci 5G osiągnie wartość 1 milisekundy. Dzięki temu otwiera się całkowicie nowy świat zastosowań.
Główne kategorie zastosowań 5G
5G umożliwi natychmiastową łączność miliardów urządzeń, czyli Internet Rzeczy, a w wyniku tego rzeczywiście połączony świat. 5G zapewni prędkość, niskie opóźnienia i łączność, które umożliwią powstanie nowej generacji nieznanych wcześniej rozwiązań, usług i możliwości rozwoju przedsiębiorczości.
Powiązany Artykuł
Reuters: Polska podpisze porozumienie z USA w sprawie 5G
Jak podaje serwis emfexplained.info istnieją trzy główne kategorie zastosowań 5G:
REKLAMA
- Masowa łączność pomiędzy urządzeniami (maszyna do maszyny) – zwana także Internetem Rzeczy, obejmująca łączenie się miliardów urządzeń bez ingerencji człowieka, na skalę dotychczas nieznaną. Dzięki temu istnieje potencjał zrewolucjonizowania nowoczesnych procesów i zastosowań przemysłowych, włączając w to rolnictwo, produkcję oraz łączność biznesową.
- Ultra-niezawodna łączność o niskich opóźnieniach – stosowana jest w zadaniach krytycznych, włączając w to kontrolę urządzeń w czasie rzeczywistym, robotykę przemysłową, łączność pomiędzy pojazdami oraz systemami bezpieczeństwa, autonomiczne pojazdy i bezpieczniejsze sieci transportowe. Łączność przy niskich opóźnieniach otwiera także całkowicie nowy świat, w którym możliwa jest zdalna opieka medyczna, przeprowadzanie zabiegów czy operacji na odległość.
- Ulepszona bezprzewodowa transmisja szerokopasmowa – zapewniająca istotnie szybszą transmisję danych oraz większą pojemność. Wśród nowych zastosowań znajdzie się bezprzewodowy stacjonarny dostęp do internetu dla domów, transmisje telewizyjne w terenie bez konieczności używania wozów transmisyjnych, oraz lepszą łączność przemieszczających się ludzi.
Dla każdego coś miłego
Dla biznesu i przemysłu, 5G oraz Internet Rzeczy zapewnią możliwość przesłania dużej ilości danych, pozwalając na zrozumienie wykorzystywanych procesów w stopniu dotychczas niemożliwym. Przedsiębiorstwa będą działały i na podstawie tych danych podejmowały kluczowe decyzje, dokonując innowacji w rolnictwie, rozwijając inteligentne gospodarstwa rolne i fabryki, równocześnie otwierając drogę do obniżania kosztów, poprawy satysfakcji klientów i długoterminowego wzrostu.
Z kolei dla prywatnych użytkowników sieć umożliwi połączenie miliardów urządzeń dla potrzeb inteligentnych miast, inteligentnych szkół i domów oraz inteligentnych i bezpiecznych pojazdów, usprawnionej opieki zdrowotnej i edukacji, w efekcie zapewniając bezpieczniejszą i bardziej wydajną przestrzeń do życia.
Powiązany Artykuł
Nadchodzi kolejna generacja sieci komórkowej. Zobacz, na czym polega 5G
Istniejące oraz pojawiające się nowe technologie, takie jak wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość staną się dostępne dla każdego. Wirtualna rzeczywistość (VR) zapewnia doświadczenia, które nie były wcześniej możliwe. Z wykorzystaniem 5G i VR, bez rezygnowania z komfortu siedzenia na własnej kanapie, możliwa będzie podróż do ulubionego miasta, obejrzenie na żywo meczu piłki nożnej tak, jakby stało się na murawie, czy też zbadanie stanu nieruchomości albo spacer po nowym domu.
Najważniejszą korzyścią z urządzeń 5G będzie zauważalnie większa prędkość dostępu do danych oraz ściągania i udostępniania treści w czasie rzeczywistym. Ponadto, urządzenia 5G będą miały większą moc obliczeniową oraz szybsze czasy reakcji (opóźnienia), co w praktyce będzie odczuwane jako ciągłe połączenie z siecią, również w trakcie przemieszczania się.
REKLAMA
Na początek integracja pomiędzy sieciami
Na początku większość operatorów zintegruje sieci 5G z istniejącymi sieciami 4G w celu zapewniania ciągłości transmisji danych. Podczas ustanawiania połączenia 5G sprzęt użytkownika (lub urządzenie) połączy się zarówno z siecią 4G, w celu zapewnienia sygnalizacji kontrolnej, jak też z siecią 5G, aby umożliwić szybsze połączenie, zwiększając istniejącą pojemność 4G.
W przypadku ograniczenia pokrycia 5G, dane będą transmitowane tak samo jak w dzisiejszej sieci 4G, zapewniając nieprzerwane połączenie. Takie zaprojektowanie sieci 5G powoduje, że uzupełnia ona istniejącą sieć 4G.
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/emfexplained.info//DoS
REKLAMA