Przemyśl zyska zachodnią obwodnicę. Umowa na inwestycję podpisana

2020-05-11, 13:26

Przemyśl zyska zachodnią obwodnicę. Umowa na inwestycję podpisana
Umowa na budowę obwodnicy Przemyśla podpisana. Foto: TT/Ministerstwo Infrastruktury

W Przemyślu podpisano program inwestycji dla obwodnicy tego miasta. W uroczystości wziął udział między innymi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister Rafał Weber.

Droga ma powstać w ciągu kilku lat. Inwestycja będzie realizowana w ramach programu budowy stu obwodnic.

Obwodnica będzie miała wpływ na ruch nie tylko w samym Przemyślu, ale także w całym regionie. Minister Rafał Weber powiedział, że zwiększy ona komfort życia w wielu polskich miastach oraz podniesie poziom bezpieczeństwa drogowego.

Powiązany Artykuł

trasa s7 1200.jpg
Szybciej z północy na południe kraju. Jest przetarg na ostatni odcinek trasy S7 w Małopolsce

W Przemyślu będzie ciszej i bezpieczniej

Przemyśl nie posiada obwodnicy pomiędzy drogą nr 77, która biegnie między innymi w stronę Warszawy, a drogą nr 28, którą można z kolei dojechać między innymi do Sanoka.

Obwodnica ma być także łącznikiem z drogą 884. Brak tego odcinka obwodnicy powoduje, że samochody jadące w kierunku takich miast jak Kraków, Lublin czy Sanok, muszą przejeżdżać przez centrum Przemyśla, a to z kolei powoduje hałas i zanieczyszczenie powietrza. Lokalne władze narzekają także, że natężony ruch samochodów osobowych i ciężarowych powoduje degradację zabytkowej części miasta. Budowa obwodnicy ma wyprowadzić ruch z centrum, a tym samym zlikwidować te dolegliwości.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że podpisany dziś dokument jest dowodem na to, że program budowy stu obwodnic jest realizowany i niedługo mieszkańcy różnych regionów kraju odczują jego pozytywne skutki.

W pierwszej kolejności powstanie plan przebiegu obwodnicy Przemyśla, potem zostaną rozpisane przetargi. Po wyłonieniu wykonawcy będzie można określić, kiedy droga powstanie.

Minister infrastruktury podpisał także plan budowy obwodnicy Nowej Dęby oraz Kolbuszowej. 

Andrzej Adamczyk podkreślił, że koronawirus nie spowolni prac budowlanych. Zapewnił, że 1,5 mln miejsc pracy w sektorze budowlanym jest niezagrożonych.

Stwierdził też, że "duże przedsiębiorstwa – podobnie jak małe i średnie firmy - mogą liczyć na to, że budowy w Polsce w tym roku będą trwały tak jak to było zaplanowane".

Budowa 100 obwodnic

             
W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości około 820 kilometrów. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 miliardów złotych.

Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Wybór obwodnic do realizacji  w ramach programu odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju.

Dla części obwodnic opracowano już dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, dla części jest prowadzony proces przygotowawczy. Są też takie zadania, dla których przygotowania dopiero się rozpoczną.


PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md


Polecane

Wróć do strony głównej