X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

BGK: pandemia boleśnie uderzyła w małe i średnie firmy. Na pomoc tarcza antykryzysowa

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 13:04
Przez epidemię koronawirusa 60 proc. małych i średnich firm (MŚP) ograniczyło skalę działalności, a co trzecia zredukowała zatrudnienie - wynika z badania banku BGK. 
Zdj. ilustracyjne.
Zdj. ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Badanie wskazało też, że w związku z trudną sytuacją 56,9 proc. firm z kategorii MŚP już korzysta z pomocy finansowej z tarczy antykryzysowej, a 60 proc. zamierza z niej skorzystać lub kontynuować korzystanie. Tylko w co szóstej firmie nie spadły przychody z powodu pandemii.

Co trzecia firma zredukowała zatrudnienie, a skala zwolnień w MŚP do 8 maja dotyczyła ok. 500 tysięcy osób. Analitycy BGK uważają, że tempo redukcji zatrudnienia w kolejnych tygodniach nie powinno już tak szybko wzrastać.

Beata_Daszynska-Muzyczka_BGK 12.jpg
Prezes BGK: pandemia wymaga specjalnego działania

97 proc. firm zna założenia tarczy antykryzysowej

- Odsetek firm deklarujących ograniczenie działalności nie zmienił się istotnie pomiędzy pierwszą falą badania, realizowaną w okresie 14-24 kwietnia, a drugą, realizowaną od 27 kwietnia do 8 maja. Część firm, nawet jeśli nie ogranicza swojej działalności, to odczuwa spadek przychodów. Ponad 80 proc. badanych firm deklaruje, że ich przychody spadły w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii - podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.

Ekspert dodaje on, że rośnie odsetek firm - z 17,3 proc. w pierwszej fali badania do 35,2 proc. w drugiej fali - które deklarują, że musiały ograniczyć zatrudnienie.

Pół miliona zwolnionych ?

- Szacujemy, że do 8 maja pracę w sektorze MŚP mogło stracić już nawet 500 tys. osób, czyli ponad 8 proc. zatrudnionych w sektorze. Najwięcej osób zwalniają firmy najmniejsze, zatrudniające do 9 pracowników. Uważamy, że istotna część osób już zwolnionych to pracownicy zatrudnieni na kontraktach cywilnoprawnych oraz obcokrajowcy. W związku z tym liczby te nie będą miały pełnego przełożenia na wzrost rejestrowanego bezrobocia - zaznacza główny Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.


Jego zdaniem w miarę znoszenia ograniczeń i wzrostu wykorzystania narzędzi tarczy antykryzysowej, małe i średnie firmy będą ograniczały tempo zwolnień. Choć liczba osób, które utraciły pracę, będzie nadal rosła, to tempo tego wzrostu będzie coraz wolniejsze.

fundusze free 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa. Sprawdź, ile pieniędzy otrzymały już krajowe firmy

Pomoc z tarczy ogranicza falę zwolnień 

Mateusz Walewski wskazuje, że małe i średnie firmy mają coraz większą wiedzę o tarczy antykryzysowej i coraz częściej z niej korzystają. Prawie wszyscy zainteresowani znają przynajmniej ogólne jej założenia.

- Rośnie odsetek tych, którzy znają rozwiązania tarczy szczegółowo: z 67 proc. w pierwszej fali badania, do 81 proc. w drugiej fali. Odsetek korzystających z tarczy wzrósł pomiędzy falami naszego badania z 24 proc. do 57 proc., a odsetek tych, którzy nie zamierzają korzystać z tarczy, spadł z 27 proc. do 11 proc. - mówił główny ekonomista BGK.

Jak a formę pomocy wybierają firmy z MŚP ?

Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z 3-miesięcznych zwolnień ze składek ZUS (52 proc.), dofinansowań wynagrodzeń pracowników (29 proc.) i umorzeń podatkowych (9 proc.); z nowej tarczy PFR korzysta lub chce skorzystać 12 proc. firm, a z gwarancji BGK de minimis na nowych warunkach - 9 proc. firm.


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes BGK: "tarcza antykryzysowa" obejmie niemal wszystkie sektory gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 10:01
Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka powiedziała w TVP Info, że pakiet pomocowy od rządu - tzw. tarcza antykryzysowa - obejmie swoim zasięgiem prawie wszystkie części gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: trzeba odmrażać kolejne branże

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 13:00
- To bardzo ważne, że zaczęliśmy odmrażać gospodarkę, ale nie można oczekiwać, że ona gwałtownie ruszy do przodu, bo nadal będą utrzymane ograniczenia po stronie przedsiębiorców, a także obawy po stronie ich klientów - powiedziała w programie "Rządy Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepsze warunki kredytu na innowacje technologiczne. BGK rozpoczyna nowy nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 10:11
Zniesienie limitu dofinansowania wynoszącego 6 mln zł, rezygnacja z konieczności posiadania wkładu własnego, a także zniesienie wymogu innowacyjności w skali krajowej - to główne ułatwienia w kredycie na innowacje technologiczne w związku z pandemią, przyznawane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowe 150 mln zł. Większa pula pieniędzy na pożyczki dla firm

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 15:15
Mniejsze firmy, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z pandemią - w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego - mogą liczyć na pożyczki, których budżet zwiększono z 400 do 550 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PFR: od oceny do jakiej kategorii należy nasza firma, zależy wysokość subwencji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 16:30
Składanie wniosków o pomoc jest maksymalnie uproszczone, niemniej warto na początku ustalić, do jakiej z trzech kategorii firm się nasza kwalifikuje. Chodzi o kryterium liczby zatrudnionych – mówi Eliza Kruczkowska z Polskiego Funduszu Rozwoju, gość 1 Programu Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń