X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: banki muszą bezpiecznie wspierać klientów, także wakacjami kredytowymi

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 14:27
Wprowadzenie trzymiesięcznych wakacji kredytowych dla wszystkich, którzy utracili pracę w związku z pandemią, przewidywane w nowej odsłonie tarczy antykryzysowej, jest dobrym posunięciem, ułatwiającym kredytobiorcom życie w trudnym dla nich okresie – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 Michał Pajdak z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Mariusz Adamiak z PKO BP wskazywał, że banki już wcześniej zadbały o swoich klientów, ale muszą działać rozsądnie, pamiętając, że dysponują pieniędzmi obywateli.
Audio
  • Eksperci: banki muszą bezpiecznie wspierać klientów, także wakacjami kredytowymi (Polskie Radio 24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ WAYHOME studio

- Biorąc pod uwagę średnią wartość kredytu hipotecznego na poziomie 300 tys. zł, można na 3-miesięcznych "wakacjach" zaoszczędzić ok. 1900 zł. Dla klienta indywidualnego jest to ciekawa rzecz, a jest to jedna z kilku ofert z tarczy skierowana do konsumenta – mówił Michał Pajdak.

Zdaniem Mariusza Adamiaka "każdy rozsądny bank ma obowiązek obserwować sytuację klienta i podać mu pomocną dłoń wtedy, gdy klient potknie się, w szczególności nie z własnej winy”.

- Np. nasz bank zrobił to zanim zostało to zapisane w ustawie. Jeżeli będzie to rozsądnie rozwiązane i będzie to pomoc dopóki ktoś nie stanie na nogi, to nie będzie to niebezpieczne. Natomiast pamiętajmy, że w bankach są kredyty, ale i depozyty ludzi i musimy dbać i o jedną, i o drugą stronę – podkreślał Mariusz Adamiak.

urząd urzędniczka pieczątka dokumenty 1200.jpg
Odmrażanie gospodarki. Od dziś pracę wznawia większość urzędów

Potrzebny optymizm

Gość "Rządów Pieniądza" odniósł się również do analiz na temat polskiej gospodarki w dobie wychodzenia z pandemii koronawirusa.

Zauważył, że przy wychodzeniu z kryzysu, odbijaniu się gospodarki nie bez znaczenia jest nasze podejście, powrót optymizmu i wiary w przyszłość.

- Żeby nie trzymać 50 proc. dochodów w formie oszczędności na koncie, tylko chcieć je wydać (…). Firmy finansowe zaś zupełnie zignorowały 20-procentowe spadki sprzedaży, bo patrzą w przyszłość. A przyszłość zdecydowanie przedstawia się lepiej – mówił Mariusz Adamiak.  

Biznes się otwiera

Michał Pajdak podał przykład dużej firmy motoryzacyjnej, która w marcu produkcję zamknęła, w kwietniu otworzyła na jedną zmianę, a 18 maja już na trzy.

- Lekko przeszliśmy pandemię, bez komplikacji, epidemia zaczęła się u nas stosunkowo późno. Mamy też dobre sygnały z Niemiec (…). Teraz to, czego oczekują przedsiębiorcy to stabilność i przewidywalność. Jeżeli zmienimy obostrzenia, to sytuacja wróci do normy – mówił Michał Pajdak.

Zaznaczył jednak, że najgorszych danych musimy spodziewać się za drugi kwartał tego roku, bo był on najbardziej obciążony. Do tego konsumpcja jest wciąż na niskim poziomie.

- To od nas bardzo zależy, co będzie dalej. Jeśli konsumpcja będzie powstrzymywana przez nasze indywidualne decyzje, to nie wyrówna się do poziomu, który miał miejsce wcześniej – mówił Michał Pajdak.

Potwierdził tę opinię Mariusz Adamiak, który jednak zaważył, że ponad 50 proc. polskiego PKB to eksport, więc w znacznym stopniu wychodzenie z kryzysu będzie zależało do tego, jak szybko cała Europa "stanie na nogi".

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Zobacz więcej na temat: koronawirus GOSPODARKA firma

Czytaj także

Bank Gospodarstwa Krajowego: jaka pomoc dla firm w dobie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 19:22
O całym wachlarzu pakietów pomocowych dla przedsiębiorców zmagających się ze skutkami epidemii koronawirusa, oferowanych i zabezpieczanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, mówiła w radiowej Jedynce prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alternatywny plan wsparcia europejskiej gospodarki. Sprzeciw części krajów wobec koncepcji Niemiec i Francji

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 12:30
Austria, Holandia, Dania i Szwecja przedstawiły własny plan wsparcia europejskiej gospodarki. Sprzeciwiły się też propozycji kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie wieloletniego budżetu i funduszu ożywienia gospodarczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To armagedon do kwadratu". Adrian Furgalski o kryzysie w branży lotniczej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 12:47
- W ostatnich tygodniach znacznie wzrosła kwota utraconych przychodów przez linie lotnicze. To dziś ok. 400 mld dolarów - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkania z rodziną w "nowej rzeczywistości". Jak powinny wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 13:56
Luzowane są kolejne ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz organizowania zgromadzeń oprócz spotkań, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny. 
rozwiń zwiń