X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

UOKiK: rolnicy i dostawcy otrzymali ponad 400 mln zł zaległych płatności za ich produkty

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 10:46
Najwięksi gracze na rynku rolno-spożywczym, niezwłocznie po interwencji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego, spłacili zaległości wobec mniejszych kontrahentów na kwotę 400 mln zł - poinformował w środę UOKiK.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/DedovStock

Od kwietnia UOKiK sprawdza, czy największe podmioty na rynku rolno-spożywczym nie wykorzystują swojej przewagi kontraktowej, odwlekając ponad ustalony termin zapłatę dostawcom lub wprowadzając niekorzystne warunki handlowe.

sklep1200.jpg
Wzrost cen w sklepach i bankach. UOKIK przyjrzy się podwyżkom

Sieci handlowe nie płacą na czas rolnikom

Urząd przeanalizował dane o płatnościach 96 największych podmiotów w branży spożywczej i handlowej. Zdecydowana większość – 70 przedsiębiorców – zalegała z płatnościami wobec rolników i dostawców. Łączna kwota zaległości wyniosła prawie miliard złotych, a największymi dłużnikami były sieci handlowe.

Po interwencji prezesa UOKiK, 20 firm natychmiast uregulowało opóźnienia w całości, a 37 kolejnych spłaciło zaległości w części. Łącznie przedsiębiorcy zapłacili ponad 15 tys. faktur na kwotę niemal 400 mln zł.

Postępowania wyjaśniające nadal trwają. Prezes UOKiK bada w tej chwili, czy w okresie epidemii najwięksi gracze zmienili swoją praktykę handlową na niekorzyść mniejszych kontrahentów, a także obejmuje działaniami kolejne podmioty.

UOKiK sprawdza warunki umów handlowych

Prezes Tomasz Chróstny wyjaśnia, że postępowania UOKiK nie skupiają się jedynie na płatnościach. Szczegółowo analizowane są zapisy w zawieranych przez tych przedsiębiorców kontraktach.

warzywa owoce1200.jpg
UOKiK wszczyna postępowanie ws. Biedronki. Chodzi o oznakowanie warzyw i owoców

- Nie akceptujemy wprowadzania przez dużych graczy rynkowych warunków, które narzucają kontrahentom nieproporcjonalne i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego zasady realizacji dostaw - podkreśla szef tej instytucji.

Gdzie można zgłosić fakt niezapłacenia za fakturę ?

UOKiK przypomina, że za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym grozi kara finansowa do 3 proc. obrotu firmy.

UOKiK uruchomił specjalny formularz, który ułatwi zgłoszenie nieprawidłowości. Wejdź i wypełnij https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/.


PR24/IAR/PAP/sw

Czytaj także

GUS: rośliny uprawne dobrze zniosły ciepłą zimę

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 13:15
Z badań polowych przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich w lutym i marcu br. wynika, że w tym roku uprawy ozime przezimowały znacznie lepiej niż w 2019 roku, praktycznie bez strat - poinformował w środę GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego: susza może odbić się na eksporcie żywności

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 13:18
Mniejsza podaż krajowych zbóż, roślin paszowych oraz warzyw i owoców może przełożyć się nie tylko na spadek polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych, ale i na wzrost cen żywności w Polsce - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK sprawdzi ceny produktów rolnych. Jan Krzysztof Ardanowski: nie ma powodów do podwyżek

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 14:15
- Nie ma powodów do znacznego wzrostu cen produktów rolnych - uważa minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wystąpił więc do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeanalizowanie cen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost cen w sklepach i bankach. UOKIK przyjrzy się podwyżkom

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 13:22
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę rosnące ceny niektórych produktów spożywczych oraz opłaty ponoszone przez klientów przy kredytach i pożyczkach. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny uważa, że są one nieuzasadnione.
rozwiń zwiń