X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Znoszenie kolejnych obostrzeń związanych z koronawirusem. Sprawdź co się zmienia od 30 maja

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 13:22
Rząd ogłosił w środę szczegóły czwartego etapu luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od 30 maja, czyli od najbliższej soboty, zniesione będą ograniczenia ilości osób obowiązujące m.in. w sklepach, restauracjach i kawiarniach, od 6 czerwca otwarte zostaną siłownie, baseny i kluby fitness.
Audio
  • Od soboty w sklepach nie będą już obowiązywały limity przebywających w nich osób. To zakłada czwarty etap odmrażania gospodarki, który ogłosił dziś premier Mateusz Morawiecki (IAR)
  • Od 30 maja częściowo zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek - w przestrzeni otwartej i w niektórych przestrzeniach zamkniętych (IAR)
  • Od 6 czerwca otwarte zostaną instytucje kultury i obiekty sportowe. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ograniczenia zostaną zniesione we wszystkich branżach, na które zostały one nałożone (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PAP/Adam Warżawa

Oto nowe zasady.

Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.

Oprócz tego – 6 czerwca otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym.

Umożliwiona będzie także organizacja wesel, gromadzących jednak nie więcej niż 150 osób.

Jak czytamy na stronach KPRM, "Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi".

Bez maseczek w otwartej przestrzeni. Ale z dystansem 2 metrów

- Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem zachowania 2 metrów odstępu od innych - informuje KPRM.


Według KPRM, znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. "Stale obserwujemy sytuację epidemiczną i monitorujemy wydolność służby zdrowia – zwłaszcza liczbę wolnych łóżek i respiratorów" - zaznaczono w komunikacie.

Istnieją miejsca, w których zasłanianie ust i nosa będzie nadal obowiązkowe. Są to:

- autobusy i tramwaje,

- sklepy,

 - kina i teatry,

 - salony masażu i tatuażu,

 - kościoły,

 - urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Gdzie z maseczką, gdzie bez

Jak czytamy w komunikacie, jeśli w przestrzeni otwartej jest możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie trzeba zasłaniać ust i nosa. Można więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowany będzie odpowiedni dystans społeczny.

Uwaga! Jeśli nie można na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas trzeba zasłonić usta i nos.

Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

- W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.

- W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne oraz osoby, które zasłaniają usta i nos.

Zniesione limity osób w sklepach, restauracjach, na targach, na poczcie

Od 30 maja znoszone są limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

Zachowany obowiązek utrzymania odległości między stolikami

W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci, jeśli nie siedzą przy stoliku, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Trzeba pamiętać, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal będzie obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.


Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Zgromadzenia z maseczkami i dystansem

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie - ze względu na sytuację epidemiologiczną - zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Od 6 czerwca wesela i inne uroczystości rodzinne bez maseczek

Umożliwiamy również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.Zasady obowiązujące w hotelach

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Zasady obowiązujące w salonach masażu, solariach, saunach, basenach

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.


Jak czytamy, możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Konkretne zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podane zostaną po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

PAP, KPRM, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dekalog bezpiecznego turysty". Zobacz 10 zasad podróżowania w dobie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 18:45
Polska Organizacja Turystyczna, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowała "Dekalog bezpiecznego turysty". Zawiera on praktyczne porady, jak unikać ryzyka podczas turystycznych wyjazdów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Część hoteli ma już komplet gości na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 13:40
Miejsca noclegowe w hotelach położonych z dala od skupisk ludzi są już wyprzedane na wakacje. Można jeszcze znaleźć wolne pokoje w obiektach w miejscowościach wypoczynkowych, a te w miastach świecą pustkami – informuje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odmrażanie gospodarki. Ruszyły urzędy, w czerwcu zostaną otwarte kina?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 19:36
O odmrażaniu kolejnych działów gospodarki, a także urzędów i placówek kulturalnych, mówiła w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.
rozwiń zwiń