Paweł Borys: najgorsze za nami, w 2021 r. wrócimy na ścieżkę szybkiego wzrostu

- Recesja już za nami, w III kwartale br. PKB wzrośnie o 4-5 proc. wobec II kwartału - powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że powrót do stabilnego wzrostu gospodarczego, jaki mieliśmy przed pandemią, zajmie jeszcze 2-3 kwartały.

2020-07-01, 16:44

Paweł Borys: najgorsze za nami, w 2021 r. wrócimy na ścieżkę szybkiego wzrostu
Paweł Borys. Foto: Piotr Molecki/East News

Prezes PFR wskazał, że polska gospodarka ma za sobą dwa kwartały spadku PKB, przy czym tzw. dno recesji nastąpiło w II kwartale 2020 roku, kiedy to spadek wyniósł ok. 8 proc. rok do roku.

W III kwartale tego roku w gospodarce nastąpi odbicie  

- Natomiast teraz, czyli w III kwartale, powinno nastąpić dość silne odbicie w gospodarce" - powiedział.

Świadczą o tym - jak zaznaczył - ostanie dane dotyczące silnego odbicia sprzedaży detalicznej i środowe dane obrazujące mocny wzrost wskaźnika PMI, który w czerwcu był na poziomie 47,2 pkt. wobec 40,6 pkt. w maju.

Wzrost PKB w III kwartale większy o 4-5 proc. w stosunku do II kwartału, ale powrót do normalności gospodarczej trochę potrwa

- To wskazuje na wyraźną poprawę zamówień w firmach - wyjaśnił. Wskazał, że w III kwartale należy spodziewać się 4-5 proc. wzrostu PKB w ujęciu kwartał do kwartału.

Zaznaczył jednak, że nie należy oczekiwać silnego odbicia gospodarki w kształcie litery V w krótkim terminie - powrót na ścieżkę trwałego wzrostu zajmie więcej czasu, ponieważ zarówno europejska, jak i światowa gospodarka nie są jeszcze w najlepszej kondycji.

- W ciągu jednego kwartału nie wrócimy do wzrostu, jaki był przed pandemią. Owszem, na początku będzie silne odreagowanie, ale powrót do stabilnego wzrostu, taki mieliśmy przed koronawirusem, zajmie 2-3 kwartały - powiedział.

REKLAMA

Branże szczególnie dotknięte przez pandemię – turystyka, lotnictwo czy motoryzacyjne czeka mozolny powrót do wzrostów

Dodał, że PKB w ujęciu rok do roku zacznie rosnąć najprawdopodobniej dopiero od I kwartału 2021 roku, a do tego czasu czeka nas "raczej mozolne wspinanie się, zwłaszcza w przemyśle, turystyce i inwestycjach" .

Podkreślił, że różne sektory w różnym tempie będą wracały do koniunktury. Np. branży turystycznej, lotniczej czy motoryzacyjnej, które najbardziej ucierpiały w wyniku zamrożenia gospodarki, powrót na ścieżkę szybkiego wzrostu zajmie więcej czasu.

 Na tempo wychodzenia ze spowolnienia będzie miał wpływ ograniczony popyt czy zamówień eksportowych

Hamulcem może być ograniczony popyt, zmniejszenie zamówień eksportowych czy inwestycji prywatnych firm. Prezes powiedział, że rząd będzie starał się zrekompensować te ubytki np. zwiększeniem inwestycji publicznych, wprowadzeniem estońskiego CIT, czy choćby bonem turystycznym, jednak na efekty trzeba będzie trochę poczekać.


Powiązany Artykuł

shutterstock_319414127 (1).jpg
Rząd zapowiada nowelizację budżetu: więcej środków nie tylko na ochronę miejsc pracy, ale i na inwestycje

Tarcze antykryzysowe i finansowe pozwoliły na przetrwanie najgorszego czasu polskim firmom

Pytany o to, jak poradzą sobie firmy, gdy zaczną być wygaszane poszczególne instrumenty wsparcia rządowego, Borys powiedział, że w II kwartale w ramach tarczy antykryzysowej do gospodarki trafiło ponad 100 mld zł, z czego ok. 55 mld zł stanowią subwencje dla małych średnich i mikro firm z Tarczy Finansowej PFR.

- To olbrzymia kwota, która powinna stabilizować finanse firm w perspektywie co najmniej dwóch, trzech kwartałów - wskazał.

 Zaznaczył też, że choć wnioski o wsparcie z Traczy PFR można składać do 31 lipca, to udzielana będzie jeszcze pomoc dla dużych przedsiębiorstw, a poza tym rząd zdecydował się również w III kwartale finansować mechanizmy związane z utrzymaniem miejsc pracy, takie jak postojowe czy skrócenie wymiaru czasu pracy.

REKLAMA

Jego zdaniem, jeżeli nie nastąpi kolejne zamrożenie gospodarki czy II fala kryzysu w Europie, "to są to wystarczające środki, które pozwolą firmom doczekać pełnej odbudowy popytu i sprzedaży".

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej