Tarcze przynoszą efekty: maleją obawy przedsiębiorców o spłatę zobowiązań, mniej bankructw

2020-07-02, 15:10

Tarcze przynoszą efekty: maleją obawy przedsiębiorców o spłatę zobowiązań, mniej bankructw
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com

Rozwiązania wprowadzone w ramach tarcz antykryzysowych i finansowych poprawiają nie tylko kondycję firm, ale i nastroje przedsiębiorców. Jak wynika z badania firmy GfK, zmalał odsetek osób obawiających się o zdolność do regulowania swoich zobowiązań finansowych i deklarujących chęć ubiegania się w przyszłości o odroczenie terminu spłat.

Jednocześnie w I półroczu tego roku ogłoszono mniej upadłości i restrukturyzacji niż w analogicznym okresie 2019 r.

Gdyby nie wprowadzone środki wsparcia dla biznesu, liczba bankructw w 2020-2021 byłaby znacznie większa - podkreśla raport "Dynamika zachowań konsumenckich na rynkach FMCG, dóbr trwałych i usług finansowych".

Na początku pandemii najwięcej obaw dotyczyło finansów

Jak podkreśli autorzy badania GfK Corona Mood, na początku pandemii niepokój konsumentów dotyczący prognoz stanu ich finansów osobistych był, obok zdrowia, najczęściej formułowaną obawą.

Powiązany Artykuł

shutterstock firma biznes 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Firmy deklarują cięcie kosztów, ale nie chcą zwalniać pracowników

W pierwszym badaniu z marca, odsetek osób przekonanych o konieczności przyszłej renegocjacji harmonogramów spłat rat kredytów wyniósł 40 proc., w obecnej – spadł do 29 proc.

Mniej osób ubiegających się o odroczenie spłat zobowiązań

Z badań wynika także, iż wraz ze spadkiem odsetka osób zamierzających w przyszłości ubiegać się o odroczenie terminu spłat swoich zobowiązań finansowych, rośnie odsetek respondentów przekonanych, że z takiego odroczenia nie będzie musiało korzystać. Na początku pandemii deklarowało tak 60 proc. badanych, obecnie jest to 71 proc.

Na początku koronawirusa konsumentami kierowały emocje, stąd większe wypłaty środków z bankomatów

Zdaniem Katarzyny Żakowskiej pierwsze decyzje konsumentów polegające na masowych wypłatach gotówki z bankomatów oraz likwidowaniu lokat złotowych i walutowych trzymanych w bankach wynikały z niepewności związanej z koronawirusem i opierały się w większym stopniu na emocjach niż racjonalnej ocenie sytuacji.

Powiązany Artykuł

eastnews paweł borys 1200.jpg
Paweł Borys: najgorsze za nami, w 2021 r. wrócimy na ścieżkę szybkiego wzrostu

Obecnie, kiedy emocje zaczęły opadać, do banków zaczęły powracać lokaty, a konsumenci zaczęli formułować swoje oceny bardziej na podstawie twardych przesłanek i faktów, niż pierwotnych emocji.

W ramach badania pytano o opinie respondentów, którzy zadeklarowali posiadanie jednego z produktów kredytowych: pożyczki gotówkowej w banku, pożyczki gotówkowej w firmie pożyczkowej/pozabankowej, kredytu hipotecznego, kredytu ratalnego (zakupy na raty), kredytu inwestycyjnego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, kredytu obrotowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, leasingu.

Mniej bankructw w I połowie tego roku

Z kolei według międzynarodowej instytucji finansowej Coface w pierwszej połowie 2020 r. sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 452 polskich firm, czyli o 3 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. Wśród wszystkich rodzajów postępowań najwięcej ogłoszono upadłości – 257. Stanowią one 57 proc. wszystkich postępowań.

Zdaniem autorów raportu, brak fali bankructw firm w Polsce w tak trudnej sytuacji gospodarczej to efekt kilku czynników.

Poza rządowymi pakietami antykryzysowymi, które przyniosły biznesowi wsparcie płynnościowe, wskazują oni zawieszenie obowiązku składania wniosku o upadłość przez dłużnika.

W ocenie Coface, firmy w trudnej sytuacji płynnościowej niechętnie korzystały z przewidzianych prawem możliwości upadłości lub restrukturyzacji, ponieważ to pozbawiało je możliwości skorzystania ze wsparcia, jakie daje tarcza antykryzysowa.

Z kolei w czerwcu wprowadzono nowy typ postępowania skierowany do firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 – uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne.

Ponadto – wskazują analitycy – mniejsza liczba dotychczas ogłoszonych postanowień wynika z przestoju w działaniu sądów, które jeszcze nie rozpatrzyły wszystkich wniosków z poprzednich miesięcy.

– Proces ten prawdopodobnie nabierze na sile w 2021 r., pomimo tego, że polska gospodarka będzie wychodzić z recesji. Jednak gdyby nie zostały wprowadzone środki wsparcia dla biznesu, liczba bankructw w latach 2020-2021 byłaby z pewnością znacznie większa – oceniają eksperci.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej