Ruszył nabór wniosków w programie "Moja woda". Sprawdź o jakie wsparcie można się ubiegać

Trwa nabór wniosków w rządowym programie "Moja woda", który zakłada wsparcie państwa w budowie przydomowych zbiorników retencyjnych. Uruchomienie tej inicjatywy miesiąc temu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda i minister klimatu Michał Kurtyka.

2020-07-06, 09:50

Ruszył nabór wniosków w programie "Moja woda". Sprawdź o jakie wsparcie można się ubiegać
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutesrstock, By Mags

Posłuchaj

Ruszył nabór wniosków w programie "Moja Woda". Sprawdź o jakie wsparcie można się ubiegać (Aleksandra Tycner/PR1) 2:48
+
Dodaj do playlisty

 Rzecznik resortu klimatu Aleksander Brzózka mówi, że celem programu jest zwiększenie retencji na terenie posesji, przy budynkach jednorodzinnych, oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej. Jak dodaje, dofinansowanie w formie dotacji do 80% kosztów kwalifikowanych w maksymalnej kwocie 5 tysięcy złotych można przeznaczyć na zakup, montaż i uruchomienie instalacji do zagospodarowania wody.

Budżet całego programu to 100 milionów złotych. Dzięki temu uda się zbudować około 20 tysięcy instalacji do przydomowej retencji. Łącznie powinny one zatrzymywać milion metrów sześciennych wody rocznie.

- To odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych. Nabór wniosków jest prowadzony przez wojewódzkie fundusze ochrony i środowiska. Pierwszego lipca mieliśmy złożonych prawie 1100 wniosków - mówi Aleksander Brzózka.

Powiązany Artykuł

odra 1200 free.jpg
Prezes Wód Polskich: gigantyczne środki na przeciwdziałanie powodziom

Jest sporo do poprawy

Obecnie w Polsce woda retencjonowana stanowi zaledwie 6,5 procent wód. Pod tym względem jesteśmy na szarym końcu Europy. Dla przykładu w Hiszpanii ten poziom wynosi 45%.

REKLAMA

- Zasoby wody na świecie nie są tak duże, jak nam się wydawało, kurczą się. Musimy o tę wodę dbać, wykorzystując ją ponownie, na przykład przez realizację małej retencji w ogródkach przydomowych i wykorzystywać ją ponownie, chociażby do podlewania trawy. Chodzi o zatrzymanie tej wody, a nie wtłaczanie jej do kanalizacji tak szybko, jak to możliwe - komentuje Karol Mikołajewski z firmy retencja.pl.

Jednocześnie, jak dodaje ekspert, retencjonowanie wody jest potrzebne nie tylko ze względów środowiskowych - dzięki temu można uniknąć wielu podtopień budynków.

Program "Moja woda" będzie realizowany do końca 2024 roku.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej