Fundusze unijne – silny impuls dla gospodarki i kultury

Polska jest jednym z największych beneficjentów zarówno przyszłego budżetu Unii Europejskiej, jak i funduszu odbudowy. Przyznane środki wyniosą ok. 700 mld zł, czyli równowartość trzeciej części polskiego PKB. Od 2004 roku polski budżet zasilony został przez UE kwotą 181 mld euro.

2020-07-21, 14:50

Fundusze unijne – silny impuls dla gospodarki i kultury
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock / Alexandra Lande

Decyzje w sprawie unijnego budżetu przewidują, że Polska otrzyma łącznie 159 mld euro w latach 2021-2027. Kwota ta pochodzić będzie zarówno z budżetu EU, jak i funduszu odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Z tej puli 125 mld euro to bezzwrotne dotacje, natomiast 34 mld euro – pożyczki. To największe finansowanie dla naszego kraju w historii. W opinii prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa środki, które udało się wynegocjować na zakończonym szczycie Unii Europejskiej, będą dobrym źródłem finansowania inwestycji infrastrukturalnych, również tych w sektorze energetycznym.

Powiązany Artykuł

EN_01437963_0003-1200pm.jpg
"Polska na pewno liczy się dużo bardziej niż kilka lat temu". Premier o sukcesie negocjacyjnym w Brukseli

– Pozytywna informacja dla naszej gospodarki, wychodzącej z kryzysu, to że z funduszu odbudowy 70 proc. może być wykorzystana już w przyszłym roku. To silny impuls wzrostowy na poziomie centralnym i samorządów – uważa prezes PFR.


Zyskają także instytucje kultury

Unijny budżet wspiera przede wszystkim badania i innowacje, inwestycje w transeuropejskie sieci oraz rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, co ma wspierać wzrost gospodarczy i tworzyć miejsca pracy w UE. Najwięcej środków w ramach obecnego budżetu długoterminowego otrzymują wspólna polityka rolna UE, wspólna polityka rybołówstwa i środowisko. Następne są programy "spójności", które pomagają zmniejszać dysproporcje w poziomie rozwoju regionów UE. Z wieloletniego budżetu finansowane są również projekty rozwojowe i międzynarodowa pomoc humanitarna.

REKLAMA

W tej perspektywie jednak mniej dodatkowych pieniędzy na odbudowę gospodarki UE będzie miała w rolnictwie, na transformację regionów węglowych, naukę i badania czy program inwestycyjny. Wartość całego budżetu UE na kolejną siedmiolatkę nie została zmieniona. Wyniesie 1,074 bln euro.
Również instytucje kultury i inwestycje z obszaru kultury i dziedzictwa narodowego dużo zyskają dzięki osiągniętemu na szczycie UE porozumieniu.

– Jeśli chodzi o fundusz odbudowy, zgłosiliśmy wspaniałe i bardzo potrzebne inwestycje. Przykładowo rozbudowę dwóch największych polskich muzeów – hotel Cracovia, który został zakupiony i tam będzie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, i rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie, budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu czy dwa projekty, czyli rozbudowa polskich domów kultury i bibliotek publicznych, na które planujemy łącznie 900 mln zł – poinformował wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.


Sytuacja zmieni się w roku 2027

Obecna perspektywa budżetowa przewiduje dla naszego kraju największe finansowanie w historii. Łącznie –od maja 2004 r. do końca marca 2020 r – polski budżet zasilony został kwotą 181 mld euro. Najwięcej otrzymaliśmy na politykę spójności – 116 mld euro. Na drugim miejscu jest Wspólna Polityka Rolna – w tym przypadku przez 16 lat do Polski trafiło ponad 59 mld euro. Z zestawienia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów wynika także, iż od początku naszego członkostwa w UE wpłaciliśmy do unijnej kasy ponad 58 mld euro. Saldo rozliczeń pomiędzy Polską a UE wynosi więc ok. 123 mld euro.
Z szacunków komisji Europejskiej wynika jednak, że sytuacja zmieni się w roku 2027. Wówczas Polska stanie się płatnikiem netto do kasy UE, co oznacza, że będzie więcej wpłacać niż otrzymywać z budżetu. Będzie to efekt poprawy sytuacji gospodarczej, przez co kolejne regiony zbliżą się do średniej unijnej, co z kolei odbierze nam prawo do części pieniędzy z polityki spójności.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

emilewicz 1200 pap.jpg
"Wyzwaniem będzie zainwestowanie tych pieniędzy". Jadwiga Emilewicz o efektach unijnego szczytu


Najwięcej na infrastrukturę transportową

W poprzedniej perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 Unia Europejska przeznaczyła dla naszego kraju 82,5 mld euro. Fundusze zostały zainwestowane w zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki, poprawę spójności społecznej i terytorialnej kraju, w podnoszenie sprawności i efektywności administracji. Najważniejszym celem programów unijnych była poprawa poziomu życia mieszkańców dzięki wzrostowi gospodarczemu i wzrostowi zatrudnienia.

Największe kwoty Polska zainwestowała w infrastrukturę transportową (drogową i kolejową), ale największy wzrost wydatków nastąpił w sferze innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców. Finansowane były inwestycje w ochronę środowiska i energetykę, a także projekty z dziedziny kultury, edukacji, zatrudnienia czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Miasta wojewódzkie wraz z okalającymi je gminami otrzymały duże wsparcie na realizację wspólnych przedsięwzięć w zakresie dostępności komunikacyjnej. Ponadto fundusze sfinansowały inwestycje w miastach, zwłaszcza projekty związane z kompleksową rewitalizacją, ekologicznym transportem miejskim, gospodarką niskoemisyjną.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/gov.pl/DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej