Przekop Mierzei Wiślanej. Pod budową znajduje się prawie 7 ton bursztynu

Według sporządzonej dokumentacji geologicznej na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się złoże bursztynu, którego ilość szacuje się na 6,9 ton. Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki poinformował, że roboty nie dotarły jeszcze do tego złoża, nikt nie wystąpił jeszcze o koncesję na ich wydobycie oraz że rząd przypilnuje tego zasobu.

2020-07-23, 14:15

Przekop Mierzei Wiślanej. Pod budową znajduje się prawie 7 ton bursztynu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: torook/shutterstock

Przypomniał, że minister środowiska zatwierdził dokumentację geologiczną złoża "w kategorii rozpoznania D", co jak podkreślił Małecki, oznacza najniższą kategorię rozpoznania.

Poinformował o tym odpowiadając na pytania posłów Lewicy, którzy chcieli wiedzieć, ile bursztynu znajduje się na terenie przekopu, kto wydobywa i komu sprzedaje tę kopalinę.


Powiązany Artykuł

bursztynek2 1200 radio szczecin.jpg
Mieszkaniec Kołobrzegu znalazł bursztyn ważący pół kilograma. Wiemy, ile jest wart

- Należy podkreślić, że cena bursztynu jest kilkukrotnie wyższa od ceny srebra i może wynosić nawet 20 tys. zł za kilogram" - mówił poseł Marek Rutka.

Prace dotyczące przekopu są prowadzone nad złożami

Wiceminister poinformował, że prace ziemne prowadzone są jeszcze ponad złożem bursztynu, a więc nie ma mowy o eksploatacji złoża, oraz, że wystąpił do prezesa Wyższego Urzędu Górniczego o wyjaśnienie potencjalnej kwestii zagospodarowania bursztynu z terenu Mierzei Wiślanej.

REKLAMA


Posłuchaj

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki poinformował w Sejmie, że prace przy przekopie Mierzei Wiślanej nie dotarły jeszcze do znajdującego się tam złoża bursztynu. Zapewnił, że rząd przypilnuje tego złoża./IAR/. 0:10
+
Dodaj do playlisty

 

Dodał, że jak dotąd nikt nie wystąpił do ministerstwa środowiska o wydanie koncesji na wydobycie bursztynu. Przypomniał, że o koncesję może ubiegać się inwestor, którym w przypadku przekopu Mierzei jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Zgodnie z ustawą inwestor może wystąpić do Ministra Środowiska o wydanie koncesji na wydobycie kopalin, ale nie występuje o taką koncesję jeżeli wydobycie jest nieopłacalne ekonomicznie.


Powiązany Artykuł

Twitter Mierzeja Wiślana przekop 1200.jpg
Przekop Mierzei Wiślanej. Prezydent: będzie służyć przemysłowi, biznesowi i turystyce

- Do czasu ewentualnego wydania koncesji (na wydobycie bursztynu - PAP) Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku nie sprawuje kontroli nad przedmiotową inwestycją - poinformował minister i przyznał jednocześnie, że ta instytucja otrzymała dokumentację geologiczną przekopu Mierzei, w której zawarta jest informacja o wielkości potencjalnego złoża bursztynu.

REKLAMA


Posłuchaj

Jak mówił wiceminister, zgodnie z ustawą, inwestor może wystąpić o wydanie koncesji na wydobycie kopalin do ministra środowiska, ale nie występuje o taką koncesję jeżeli wydobycie jest nieopłacalne./IAR/. 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

Nie ma sygnałów o niekontrolowanym wydobyciu, rząd zamierza przypilnować złoża

Wiceminister Małecki powiedział, że dotąd prezes Wyższego Urzędu Górniczego ani dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku nie byli zawiadamiani o nielegalnej eksploatacji bursztynu na terenie inwestycji.

Odpowiadając na pytania posłów Lewicy Małecki zapewnił, że rząd zamierza "przypilnować tego złoża".

REKLAMA

- Poprosiłem prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, i telefonicznie i na piśmie o tej kwestii. To jest rzecz ważna i będziemy chcieli przypilnować tego złoża - powiedział.

Według udzielonej w czwartej w Sejmie informacji, zaawansowanie prac na terenie przekopu Mierzei Wiślanej wynosi obecnie 50 proc. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma się zakończyć w 2022 roku.

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej