Polacy we władzach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego

Po raz pierwszy będziemy mieli w tym samym czasie dyrektorów wykonawczych w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym. To dwie kluczowe globalne instytucje finansowe, a Polska jest ich udziałowcem – informuje "Gazeta Prawna".  

2020-08-10, 12:50

Polacy we władzach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Kristi Blokhin / Shutterstock.com

Przejmujemy istotne stanowiska dyrektorów wykonawczych dwóch kluczowych globalnych instytucji finansowych. W ten sposób staniemy na czele konstytuanty, czyli grupy krajów, na jakie podzielony jest zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i Bank Światowy.

W obu instytucjach należymy do "koszyka", w którym są także: Szwajcaria, Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

Powiązany Artykuł

 Christine Lagarde MFW 1200.jpg
Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego chwali działania polskich władz

Jest dobrze przygotowany

Przedstawiciela w MFW wskazuje Ministerstwo Finansów. Podobny ruch w Banku Światowym należy do prezesa Narodowego Banku Polskiego. Rada Wykonawcza to kluczowe ciało decyzyjne odpowiedzialne za bieżącą działalność instytucji i podejmujące m.in. decyzje dotyczące przyznania pomocy finansowej. W MFW pierwszy raz objęliśmy to stanowisko jesienią 2016 r.

– Mamy człowieka, który jest dobrze przygotowany do tego, aby reprezentować w Funduszu interesy nasze i całej konstytuanty – podkreśla w rozmowie z "GP" osoba z resortu finansów.

REKLAMA

Piotr Trąbiński to absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości był ekspertem Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. Specjalizował się w administracyjno-prawnych aspektach cyberprzestrzeni oraz strategicznym znaczeniu cyberbezpieczeństwa.

Powiązany Artykuł

długi1200.jpg
MFW: świat tonie w długach, ale gospodarkę trzeba wspierać, by ją ożywić

Kadencja od 1 listopada

W drugiej instytucji Polak po raz pierwszy, także na dwa lata, obejmie fotel dyrektora wykonawczego. Obecnie zastępcą Szwajcara jest wysłana w 2018 r. przez prezesa NBP Adama Glapińskiego Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Przed wyjazdem do Waszyngtonu była przez pięć lat członkiem zarządu banku centralnego, a w latach 2007–2009 wiceministrem finansów. NBP poinformował, że Zajdel-Kurowska jest również kandydatką na stanowisko dyrektora wykonawczego BŚ, które – podobnie jak w przypadku MFW – obejmiemy od 1 listopada.


PolskieRadio24.pl/gazetaprawna.pl/DoS

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej