Najlepsze uczelnie świata: Czesi biją Polaków
Najwyższą pozycję w rankingu uczelni wyższych na świecie zdobył amerykański Harvard.
2010-08-18, 13:11
Harvard University dzierży koronę już ósmy rok z rzędu. W zestawieniu znalazły się dwie polskie uczelnie - z Warszawy i Krakowa.
W zestawieniu 2010 Academic Ranking of World Universities (ARWU) tradycyjnie dominuje Ameryka. W pierwszej dziesiątce osiem miejsc zajmują instytucje z USA, a w pierwszej setce aż 54. Top ten obejmuje jedyne dwie uczelnie spoza Stanów Zjednoczonych - Cambridge i Oxford z Wielkiej Brytanii. Pierwszy spadł o jedną pozycje z czwartej na piątą, a drugi zachował miejsce 10.
Top Ten
1. Harvard University
2. University of California, Berkeley
3. Stanford University
4. Massachusetts Institute of Technology
5. University of Cambridge
6. California Institute of Technology
7. Princeton University
8. Columbia University
9. University of Chicago
10. University of Oxford
Rosjanie i Czesi lepsi od Polaków
Do listy zakwalifikowały się dwie instytucje z Polski - Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Znajdują śię wśród pierwszy czterystu uczelni świata. Z Europy Środkowo-Wschodniej najlepszy okazał się jednak Uniwersytet Moskiewski, który w 2010 roku zajął aż 23 pozycję.
Z naszego regionu do 400 najlepszych zaliczono także Uniwersytet w Ljubljanie ze Słowenii. Zdecydowanie wyżej natomiast uplasował się Uniwersytet Karola w Pradze naszych południowych sąsiadów Czechów. Znalazł się wśród pierwszych trzystu rankingu.
Polskę goni juz nawet Arabia Saudyjska. Liczba nadwiślańskich uczelni i ich pozycja właściwie się nie zmieniły od kilku lat. Do rankingu zaś weszły dwie saudyjskie instytucje - Uniwersytet Króla Sauda i Uniwersytet Króla Fahda. Stan posiadania tego arabskiego kraju zrównał w zestawieniu się z naszym.
Chiny gonią Amerykę
Największy wzrost liczby uczelni w ogóle obecnych w zestawieniu zanotowały Chiny. W 2004 było to 16 uczelni, a W 2010 roku jest to aż 34. To daje ponad dwukrotny wzrost.
Z regionu Azji najlepszy okazał się Uniwersytet Tokijski (20. na świecie) i Uniwersytet w Kyoto (24. na świecie). W Australii najlepsze są Australian National University (ANU) w stolicy Canberze (pozycja 59) i Uniwersytet w Melbourne (pozycja 62). Ten drugi przeskoczył ponad 10 miejsc z pozycji 75 dzięki temu, że Elizabeth Blackburn uzyskała w 2009 roku nagrodę Nobla z medycyny (w zakresie fizjologii).
Bez noblistów nie ma o czym marzyć
Ranking ARWU publikuje od 2003 roku ośrodek najlepszych uczelni Center for World-Class Universities w chińskim Shanghai Jiao Tong University. ARWU bada 1000 instytucji i bazuje na sześciu wskaźnikach. Są to liczba laureatów nagrody Nobla, liczba bardzo często cytowanych badaczy, liczba artykułów publikowanych i cytowanych w najważniejszych czasopismach naukowych, osiągi w przeliczeniu na obywatela z uwzględnieniem wielkości uczelni. Badanie stawia sobie za cel skupiać się na wynikach naukowych.
Tomasz Kamiński, polskieradio.pl, Reuters, ARWU.org
REKLAMA