Prezes PGNiG: w ciągu 10 lat krajowa produkcja biogazu dogoni wydobycie gazu ziemnego

- W najbliższych 10 latach krajowa produkcja biogazu, wykorzystywanego w sieciach gazowych i transporcie, może sięgnąć 4 mld m sześc. To mniej więcej tyle, ile wynosi obecne polskie wydobycie gazu ziemnego i jedna piąta krajowego zapotrzebowania na gaz - ocenił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

2020-09-02, 16:32

Prezes PGNiG: w ciągu 10 lat krajowa produkcja biogazu dogoni wydobycie gazu ziemnego
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, 2 bm. w Katowicach.Foto: ) PAP/Andrzej Grygiel

Szef Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa uczestniczył w panelu otwierającym 12. edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Gaz paliwem przejściowym między węglem a OZE

Jego zdaniem w bliskiej perspektywie gaz będzie paliwem przejściowym między węglem a odnawialnymi źródłami energii. Podkreślił przy tym rosnącą rolę gazu pochodzącego z biomasy.

Powiązany Artykuł

gaz rura 1200.jpg
Wiceprezes PGNiG: cały krajowy program biometanu wymaga ok. 70 mld zł


- Dokonujemy bardzo ważnej transformacji w polityce naszej firmy i również w polityce gazowej w naszym kraju. Mówimy, że nie tylko będziemy korzystać z tego gazu ziemnego, który wydobywamy (…), ale będziemy chcieli korzystać w naszych sieciach w transporcie z gazu produkowanego z biomasy, czyli tak naprawdę z biometanu – zadeklarował Kwieciński.

Przypomniał, że wytwarzany w Polsce biogaz jest spalany wyłącznie w celu uzyskania energii elektrycznej i ciepła.

REKLAMA

 .@KurtykaMichal, minister klimatu, na @EECKatowice: Niezbędne jest oparcie krajowego miksu energetycznego na stabilnych zeroemisyjnych technologiach, które zagwarantują ciągłość dostaw energii dla przemysłu. #EEC2020 pic.twitter.com/bHCYQnvDTA

 Za 10 lat w Polsce będzie wytwarzane tyle biogazu, ile się obecnie wydobywa gazu ziemnego

- My będziemy chcieli go wykorzystywać i w sieciach, i do transportu. W ciągu 10 lat będziemy chcieli wyprodukować ok. 4 mld m sześc. biogazu - to jest mniej więcej tyle, ile obecnie wydobywamy gazu w Polsce; na dzisiaj to stanowi jedną piątą naszego zapotrzebowania - dodał prezes PGNiG.

Powiązany Artykuł

shutterstock ekologia 1200.jpg
https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2525996

Biogaz nie tylko do sieci, ale i w komunikacji

Podkreślił możliwość wykorzystania biogazu nie tylko w sieciach gazowych, ale także w transporcie publicznym. Z przytoczonych przez Kwiecińskiego danych wynika, że obecnie co trzeci kupowany w tym roku w Polsce autobus komunikacji miejskiej jest zasilany gazem – paliwem, które można sprężać i skraplać.

- Biometan niczym się nie różni od gazu ziemnego, może być swobodnie mieszany - zaznaczył prezes.

Zapowiedział, że PGNiG zamierza też angażować się w rozwój technologii wodorowych. W ocenie Kwiecińskiego "wszystkie duże polskie firmy energetyczne chcą bardzo aktywnie włączyć się w Europejski Zielony Ład". - Również to dotyczy naszej firmy - zapewnił szef gazowej spółki.

REKLAMA

Rząd stawia na modernizację i rozwój struktury gazowej

Uczestnicząca w dyskusji minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że Polsce zależy na tym, aby środki unijne mogły być wykorzystywane także na modernizację i rozwój infrastruktury gazowej.

- Potrzebujemy paliwa przejściowego, swego rodzaju pomostu między paliwami kopalnymi a odnawialnymi źródłami energii - mówiła minister, wskazując, iż w przyszłości nowoczesną infrastrukturę gazową będzie można wykorzystać także do przesyłu wodoru.

Modernizacja gazowa finansowana przez fundusze unijne

Moderujący dyskusję b. premier Jerzy Buzek przypomniał, że w Parlamencie Europejskim udało się wywalczyć, by w ciągu najbliższych 20-25 lat inwestycje gazowe mogły być finansowane również z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Według prezesa Kwiecińskiego możliwość korzystania z tego funduszu oraz ze środków unijnej polityki spójności jest istotna dla kierowanej przez niego firmy.

- To są rzeczy dla nas kluczowe, że instytucje UE (…) uznają, iż gaz ziemny będzie paliwem przejściowym w tym najbliższym okresie. Będzie on szczególnie ważny dla Polski i krajów naszego regionu. Jeżeli chcemy efektywnie przeprowadzić proces transformacji, (…) musimy to zrobić przy pomocy gazu - uważa prezes PGNiG.

Komentując kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa, Kwieciński przypomniał, że w drugim kwartale br. polska gospodarka "skurczyła się" o ponad 8 proc., podczas gdy niemiecka o prawie 12 proc., brytyjska o 20 proc., hiszpańska o 22 proc., a europejska - średnio o prawie 15 proc.

- W Europie ten kryzys doprowadzi do tego, że nasza gospodarka zbliży się do średniej unijnej szybciej, bo jesteśmy mniej dotknięci i myślę, że sobie nieźle z tym kryzysem poradzimy - ocenił Kwieciński. Jego zdaniem globalne załamanie łańcuchów dostaw i współpracy w gospodarce teraz stanowi przeszkodę, ale w perspektywie może stanowić dużą szansę dla wielu gospodarek - w tym polskiej.

REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny stawia na Zielony Ład

Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska, uczestnicząca w dyskusji za pośrednictwem łącz internetowych, przypomniała, że polityka Banku już dziś nastawiona jest na wspieranie polityki Europejskiego Zielonego Ładu.

- Do 2025 r. połowa wszystkich projektów, które finansujemy, będzie skierowana na cele klimatyczne - mówiła Czerwińska, wskazując, iż w przyszłości EBI ma wspierać wyłącznie projekty zgodne z Porozumieniem Paryskim, wpisujące się w niskoemisyjną gospodarkę.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej