X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Ostatnie trzy miesiące z prawem jazdy w kieszeni. Zamiast dokumentu – aplikacja mObywatel

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 11:23
Od 5 grudnia nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy, będziemy mogli je mieć w telefonie. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dziś dokument, dzięki któremu pakietu deregulacyjnego dla kierowców wchodzi w życie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Velimir Zeland

– Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

flower-5222311_1280.jpg
Cyfryzacja uprości procedury budowlane. Zobacz, które wnioski złożysz online


W pierwszym możliwie terminie

Te wyczekiwane zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Pakiet deregulacyjny dla kierowców to wspólna inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji i resortu infrastruktury.


Przepisy stanowiące podstawę do wydania komunikatu ministra cyfryzacji weszły w życie dzisiaj. I dziś – czyli w pierwszym możliwie terminie – szef resortu podpisał odpowiedni komunikat. Dzięki temu dokładnie od 5 grudnia 2020 r. ruszając w trasę nie będziemy musieli stresować się tym, że prawo jazdy zostało w domu.

– Nie chcieliśmy zwlekać, mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli w tej sprawie. Tak jak obiecaliśmy – niebawem polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe będą mogli mieć w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel – tłumaczy Marek Zagórski.


Rozwiązania dla właścicieli pojazdów

Resort podkreśla, że z pobraniem mObywatela nie warto czekać do 5 grudnia. Warto korzystać z niego już dziś, bo każdy kierowca znajdzie tam m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
– Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – mówi minister cyfryzacji.


Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych. Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany, którego potrzeba, by ją uruchomić.

PolskieRadio24.pl/mc.gov.pl/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponad połowa urodzonych dzieci jest rejestrowana przez internet

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 10:21
W Polsce rodzice przez internet zarejestrowali od marca do końca maja ponad 43 tys. urodzeń dzieci, to więcej niż połowa narodzin w tym czasie - poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja uprości procedury budowlane. Zobacz, które wnioski złożysz online

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 16:29
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zachęca do składania wniosków w procesie budowlanym przez serwis e-budownictwo. Chodzi m.in. o zgłoszenie robót budowlanych, rozbiórki czy zawiadomienie o planowanym terminie rozpoczęcia robót.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowa ochrona przed wirusem. Już ponad 500 tysięcy osób używa aplikacji ProteGO Safe

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 12:30
Ponad pół miliona osób korzysta z aplikacji ProteGO Safe, która informuje o kontakcie z koronawirusem - podało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie. Resort wskazuje, że aplikacja będzie tym skuteczniejsza w powstrzymywaniu pandemii, im więcej osób ją zainstaluje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja w rolniczych rozliczeniach jest nieunikniona. Komunikacja elektroniczna staje się standardem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 09:29
Wszystko wskazuje na to, że nowy okres programowania unijnej polityki rolnej będzie wymagał rozwiązań cyfrowych. Jeszcze kilka lat temu niewielka grupa beneficjentów (1 proc.) składała wnioski o dopłaty bezpośrednie przez internet, teraz jest to powszechne.  
rozwiń zwiń