X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Inwestujesz w złoto? Zobacz, na co zwracać uwagę przy zakupach

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 11:23
Inwestowanie w złoto uznawane jest za tzw. bezpieczną przystań w okresach przełomowych – kryzysów czy zdarzeń wywołujących niepewność na rynkach. Zobacz, na jakie parametry warto zwracać uwagę przy zakupie kruszcu.
Jednym z lepszych pomysłów lokowania oszczędności może być w tym roku złoto.
Jednym z lepszych pomysłów lokowania oszczędności może być w tym roku złoto.Foto: shutterstock, Ewa Studio

Decydując się na zakup złota oprócz ceny, najczęściej zwraca się uwagę na wagę produktu oraz próbę. Co właściwie oznaczają te parametry?

Próba złota, czyli zawartość złota w produkcie

Próba złota określa zawartość czystego kruszcu w stopie, który wykorzystano do przygotowania danej sztabki lub monety bulionowej. Jest ona wyrażana w promilach.

shutterstock_złoto_1200.jpg
Złoto bije kolejne rekordy. Symboliczna granica przekroczona

Oznaczenia na produktach inwestycyjnych należy rozumieć tak samo jak te umieszczane na wyrobach jubilerskich – np. próba 585 wskazuje, że zawartość czystego złota jest na poziomie 58,5%.

- Warto podkreślić, że żaden produkt inwestycyjny nie może być w całości wykonany ze złota. Jest to związane ze specyfiką tego kruszcu, przede wszystkim jego rozciągliwością i miękkością. Najwyższą możliwą wartością próby złota jest .99999. Monety wykonane ze stopu o takim parametrze są cenione przez inwestorów nie tylko ze względu na ich wartość, ale także za wysoką jakość – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

Próba oznaczana jest w procentach albo w karatach

Aktualnie stosuje się siedmiostopniową skalę prób złota, w której najwyższą określa się jako „0”. Próba „6”, najniższa, jest umieszczana na wyrobach ze stopu zawierającego 33,3% czystego złota.

Ilość złota w stopie można też podawać w systemie karatowym. Przyjęto w nim, że czystym kruszcem jest złoto 24-karatowe.

Dla przykładu, wyrób opisywany jako 14-karatowy zawiera 14/24 czystego złota (w ujęciu metrycznym jest to próba 585). Karaty używane są głównie w branży jubilerskiej.

shutterstock_złoto_1200.jpg
Złota inwestycja NBP. Bank zarobił kilkanaście miliardów złotych

Waga oznaczana jest w uncjach albo w gramach

Drugim parametrem, obok próby złota, wskazywanym przy każdym produkcie inwestycyjnym jest jego waga. Podaje się ją w uncjach, oznaczanych symbolem „oz.” lub gramach (g).

Co ciekawe, wyodrębnia się kilka odmian uncji. Do określania masy metali szlachetnych wykorzystuje się uncję trojańską.

Waga monet podawana w uncjach, a sztabek – w gramach

W uncjach zazwyczaj wyraża się wagę monet bulionowych. Mają one najczęściej gramaturę około 31,1 g, czyli 1 oz. trojańską. Warto dodać, że na części monet nie znajdziemy deklaracji wartości nominału, a jedynie wybitą informację o zawartości kruszcu.

Waga sztabek natomiast jest podawana w gramach. Podyktowane jest to względami praktycznymi – sztabki wprowadzane są na rynek z ustandaryzowanymi wartościami masy złota (5 g, 10 g, 20 g, 1 oz., 50 g, 100 g itd.).

- Im większa sztabka, tym jest ona tańsza w przeliczeniu na jeden gram. Koszty wytworzenia produktów z królewskiego kruszcu o różnych gramaturach są bardzo podobne.

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w złoto warto przeanalizować, jaki zakup będzie dla nas najbardziej korzystny. Istotne jest to, aby – w miarę możliwości –  inwestować w kilka różnych produktów. Jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy potrzebować dodatkowych środków finansowych, będziemy mogli sprzedać jeden z nich – wyjaśnia Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

Wczoraj (4.09.2020 r.) uncja złota wyła wyceniana na poziomie 1940,80 dol.

Mat. prasowy,  jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ceny złota biją rekordy. Dlaczego tak się dzieje i czy warto zainwestować?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 15:11
Czy warto inwestować w złoto, którego ceny osiągają obecnie kolejne rekordy na rynkach, mówili goście audycji "Po pierwsze Ekonomia" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoto odrabia straty i znowu daje zarobić

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 12:15
Złoto odrabia straty z wtorku, kiedy to w szybkim tempie notowania cennego kruszcu straciły ok. 20 proc. W ocenie wielu analityków część inwestorów mogła wykorzystać tąpnięcie do ponownego wejścia na rynek złota.
rozwiń zwiń