Inwestujesz w złoto? Zobacz, na co zwracać uwagę przy zakupach

2020-09-05, 11:23

Inwestujesz w złoto? Zobacz, na co zwracać uwagę przy zakupach
Jednym z lepszych pomysłów lokowania oszczędności może być w tym roku złoto.Foto: shutterstock, Ewa Studio

Inwestowanie w złoto uznawane jest za tzw. bezpieczną przystań w okresach przełomowych – kryzysów czy zdarzeń wywołujących niepewność na rynkach. Zobacz, na jakie parametry warto zwracać uwagę przy zakupie kruszcu.

Decydując się na zakup złota oprócz ceny, najczęściej zwraca się uwagę na wagę produktu oraz próbę. Co właściwie oznaczają te parametry?

Próba złota, czyli zawartość złota w produkcie

Próba złota określa zawartość czystego kruszcu w stopie, który wykorzystano do przygotowania danej sztabki lub monety bulionowej. Jest ona wyrażana w promilach.

Powiązany Artykuł

shutterstock_złoto_1200.jpg
Złoto bije kolejne rekordy. Symboliczna granica przekroczona

Oznaczenia na produktach inwestycyjnych należy rozumieć tak samo jak te umieszczane na wyrobach jubilerskich – np. próba 585 wskazuje, że zawartość czystego złota jest na poziomie 58,5%.

- Warto podkreślić, że żaden produkt inwestycyjny nie może być w całości wykonany ze złota. Jest to związane ze specyfiką tego kruszcu, przede wszystkim jego rozciągliwością i miękkością. Najwyższą możliwą wartością próby złota jest .99999. Monety wykonane ze stopu o takim parametrze są cenione przez inwestorów nie tylko ze względu na ich wartość, ale także za wysoką jakość – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

Próba oznaczana jest w procentach albo w karatach

Aktualnie stosuje się siedmiostopniową skalę prób złota, w której najwyższą określa się jako „0”. Próba „6”, najniższa, jest umieszczana na wyrobach ze stopu zawierającego 33,3% czystego złota.

Ilość złota w stopie można też podawać w systemie karatowym. Przyjęto w nim, że czystym kruszcem jest złoto 24-karatowe.

Dla przykładu, wyrób opisywany jako 14-karatowy zawiera 14/24 czystego złota (w ujęciu metrycznym jest to próba 585). Karaty używane są głównie w branży jubilerskiej.

Powiązany Artykuł

shutterstock_złoto_1200.jpg
Złota inwestycja NBP. Bank zarobił kilkanaście miliardów złotych

Waga oznaczana jest w uncjach albo w gramach

Drugim parametrem, obok próby złota, wskazywanym przy każdym produkcie inwestycyjnym jest jego waga. Podaje się ją w uncjach, oznaczanych symbolem „oz.” lub gramach (g).

Co ciekawe, wyodrębnia się kilka odmian uncji. Do określania masy metali szlachetnych wykorzystuje się uncję trojańską.

Waga monet podawana w uncjach, a sztabek – w gramach

W uncjach zazwyczaj wyraża się wagę monet bulionowych. Mają one najczęściej gramaturę około 31,1 g, czyli 1 oz. trojańską. Warto dodać, że na części monet nie znajdziemy deklaracji wartości nominału, a jedynie wybitą informację o zawartości kruszcu.

Waga sztabek natomiast jest podawana w gramach. Podyktowane jest to względami praktycznymi – sztabki wprowadzane są na rynek z ustandaryzowanymi wartościami masy złota (5 g, 10 g, 20 g, 1 oz., 50 g, 100 g itd.).

- Im większa sztabka, tym jest ona tańsza w przeliczeniu na jeden gram. Koszty wytworzenia produktów z królewskiego kruszcu o różnych gramaturach są bardzo podobne.

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w złoto warto przeanalizować, jaki zakup będzie dla nas najbardziej korzystny. Istotne jest to, aby – w miarę możliwości –  inwestować w kilka różnych produktów. Jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy potrzebować dodatkowych środków finansowych, będziemy mogli sprzedać jeden z nich – wyjaśnia Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

Wczoraj (4.09.2020 r.) uncja złota wyła wyceniana na poziomie 1940,80 dol.

Mat. prasowy,  jk

Polecane

Wróć do strony głównej