Nord Stream 2 jest niepotrzebny i sprzeczny z transformacją energetyczną. Jednak Kreml nie obawia się blokady

2020-09-07, 17:00

Nord Stream 2 jest niepotrzebny i sprzeczny z transformacją energetyczną. Jednak Kreml nie obawia się blokady
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/ Stefan Dinse

Z punktu widzenia sektora energetycznego gazociąg Nord Stream 2 jest niepotrzebny i kosztowny, a jego budowa sprzeczna z celami transformacji energetycznej – uważa prof. Claudia Kemfert z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych. Jednak władze Rosji – według rzecznika Kremla – nie widzą ryzyka zablokowania przez Niemcy budowy Nord Streamu 2.  

"Rurociąg od początku był błędem" – przekonuje prof. Claudia Kemfert, dodając, że w obecnej sytuacji "lepszy jest koniec horroru niż horror bez końca". Ekonomistka zaznacza, że zamrożenie projektu NS2 w ramach sankcji wobec Rosji byłoby dobrym rozwiązaniem. W swoich kolejnych wypowiedziach powołuje się również na opracowania Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych. Według wydanego w 2018 r. raportu, którego Kemfert była współautorką, budowa gazociągu nie jest konieczna do zabezpieczenia dostaw gazu ziemnego dla Niemiec i Europy.


Powiązany Artykuł

rurociąg nord stream 2 free pixabay 1200.jpg
Budowa Nord Stream 2. USA po raz kolejny ostrzegają niemieckie firmy

Angela Merkel nie wyklucza sankcji

W analizie czytamy, że prognozowane przez zaangażowane w projekt przedsiębiorstwa zużycie tego surowca jest przeszacowane, a całe przedsięwzięcie może przynieść straty sięgające miliardów euro. Prof. Kemfert zwraca również uwagę, że budowa rurociągu jest niezgodna z celami niemieckiej polityki transformacji energetycznej, która zakłada przekształcenie całego sektora w kierunku redukcji emisji CO2 i zużycia surowców kopalnych oraz przejścia na energetykę odnawialną. Zdaniem ekspert nowy rurociąg może utrudnić ten proces.

W poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert oświadczył, że kanclerz Angela Merkel nie wyklucza objęcia NS2 sankcjami w odpowiedzi na podejrzenie próby otrucia lidera antykremlowskiej opozycji – Aleksieja Nawalnego. W weekend podobne stanowisko wyrazili m.in. minister spraw zagranicznych Heiko Maas i minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer, którzy podkreślali, że władze Rosji muszą pomóc w wyjaśnieniu sprawy Nawalnego.


Powiązany Artykuł

nord stream east news 1200.jpg
Niemieccy ekolodzy protestują przeciwko Nord Stream 2. Do sądu trafił pozew

Propozycje wstrzymania budowy są "absurdalne"

Tymczasem władze Rosji nie widzą ryzyka zablokowania przez Niemcy budowy Nord Streamu 2. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił, że przeważają oceny, iż propozycje wstrzymania budowy gazociągu są "absurdalne".

– Na razie odnotowujemy, że w odpowiedzi na każde takie nowe oświadczenie, pojawiają się dwa mówiące o absurdalności takich propozycji – oświadczył Dmitrij Pieskow.

Pytany o to, czy Kreml widzi obecnie ryzyko zablokowania budowy gazociągu, przedstawiciel Kremla odparł przecząco. Podkreślił, że Rosja śledzi apele wygłaszane w tej sprawie przez polityków w Niemczech.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Polecane

Wróć do strony głównej