"Zmierzamy cały czas w stronę kompleksowego porozumienia". Dziś kolejna tura rozmów ws. transformacji górnictwa

Bez porozumienia zakończyła się kolejna tura prowadzonych w Katowicach negocjacji w sprawie zasad i tempa transformacji górnictwa. Punktem spornym pozostaje przede wszystkim horyzont działania poszczególnych kopalń. Strony mają powrócić do rozmów dziś w południe.

2020-09-25, 07:46

"Zmierzamy cały czas w stronę kompleksowego porozumienia". Dziś kolejna tura rozmów ws. transformacji górnictwa
W ramach rządowego planu ma też powstać system dystrybucji węgla - poinformował szef rządu.Foto: shutterstock.com

- Jesteśmy (...) praktycznie porozumieni, jeśli chodzi o rozwiązania systemowe, natomiast nie było dzisiaj łatwo dojść do porozumienia, jeśli chodzi o harmonogram samej transformacji na osi czasu. Będziemy o tym jutro (w piątek) spokojnie rozmawiać - zakładam, że zmierzamy cały czas w stronę już kompleksowego porozumienia - powiedział po zakończonych w nocy z czwartku na piątek rozmowach wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, który przewodniczy delegacji rządowej.


Posłuchaj

Jak mówi wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, najważniejsze kwestie już zostały ustalone (PR Katowice/IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Jak poinformował szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, w toku rozmów ustalono m.in. gwarancje pracy dla górników dołowych aż do emerytury, a także gwarancje zatrudnienia dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Ustalono również mechanizm osłon dla pracowników, dla których nie byłoby możliwości alokacji do innych kopalń.

- Natomiast mamy dosyć spore rozbieżności związane z okresem transformacji całego sektora górniczego - powiedział Kolorz.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_górnik_shutterstock.jpg
Górnicy dołowi z gwarancją pracy do emerytury. Kolejna tura negocjacji ws. transformacji górnictwa

Szczegóły do doprecyzowania

Według nieoficjalnych informacji osób uczestniczących w negocjacjach, uzgodniono już porozumienie ramowe, określające model transformacji górnictwa, zaś sporna pozostaje treść załącznika do tego porozumienia, gdzie przedstawiony będzie horyzont działania poszczególnych kopalń węgla kamiennego - właśnie ta kwestia wzbudziła najwięcej emocji podczas czwartkowych, wielogodzinnych negocjacji, zakończonych bez ostatecznego porozumienia.

Wobec braku porozumienia związkowcy nie przerywają akcji protestacyjnych - od poniedziałku w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej trwa podziemny protest, w którym uczestniczy kilkuset górników, sprzeciwiających się zbyt szybkiemu - ich zdaniem - tempu odchodzenia od węgla w polskiej gospodarce oraz wynikającej z niego likwidacji kopalń. Na piątkowe popołudnie zapowiedziano dużą manifestację w Rudzie Śląskiej.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej