X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koronawirus nie pogrążył polskiego eksportu. Nadal notujemy nadwyżkę w obrotach bieżących

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 13:56
Widoczne w handlu międzynarodowym spowolnienie spowodowane koronawirusem ominie polską gospodarkę - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Jak wynika z jego raportu, nadal notujemy nadwyżkę w obrotach bieżących, eksport do strefy euro wraca na tory sprzed pandemii, utrzymuje się wysoki poziom eksportu usług, a w lipcu zwiększył się eksport do Niemiec - ważnego partnera gospodarczego naszego kraju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Ekonomiści PIE zauważyli, że od czasu wybuchu pandemii Polska notuje systematyczną nadwyżkę obrotów bieżących. Szacują, że 2020 r. zamknie się znacznie lepszym wynikiem (3,4 proc. PKB), niż sugerowały kwietniowe prognozy instytucji międzynarodowych (ok. 1 proc.).

W 2021 r. wielkość nadwyżki jednak spadnie.

"Uważamy, że spowolnienie widoczne w handlu międzynarodowym ominie polską gospodarkę. Produkcja dóbr konsumpcyjnych wyraźnie odbiła, a osłabienie sektora motoryzacyjnego na razie przynosi umiarkowane efekty. Dodatkowo import obniży spadek popytu na surowce energetyczne" - napisano w publikacji.

Utrzymuje się nadwyżka obrotów bieżących, wzrósł eksport do Niemiec

"W II kwartale 12-miesięczna nadwyżka bilansu obrotów bieżących osiągnęła 2,3 proc. PKB. Był to efekt niskiego deficytu dochodów oraz wysokich nadwyżek w handlu towarami i usługami.

finanse1200.jpg
Eksperci: dobre wyniki eksportu pokazują siłę polskiej gospodarki

Instytut prognozuje, że miesięczna nadwyżka w handlu towarami będzie przekraczać 4,5 mld zł.

Polski eksport do strefy euro stosunkowo szybko powrócił do poziomów bliskich tym z 2019 r., np. w lipcu Polska była jedynym krajem w regionie, który odnotował wzrost eksportu do Niemiec.

Mniejszy import, przede wszystkim paliw i dóbr związanych z inwestycjami

Równolegle spadki importu dalej utrzymują się na prawie dwucyfrowych poziomach" - czytamy.

Zaznaczono, że bezpośrednim skutkiem pandemii jest spadek importu ropy naftowej i pozostałych paliw, co oznacza, że w całym 2020 r. wolumen obniży się o 20 mld zł (ok. 1 proc. PKB).

"Dodatkowo załamanie inwestycji oznacza mniejszy import dóbr kapitałowych – maszyn i urządzeń transportowych. Szacujemy, że roczna nadwyżka w tej grupie może być większa o 10 mld zł niż w 2019 r." - informuje PIE.

Utrzymają się nadwyżki w handlu usługami

Zdaniem ekonomistów Instytutu Polska dalej będzie również odnotowywać wysokie nadwyżki w handlu usługami – średnio ponad 6 mld zł miesięcznie, choć to wciąż wartości niższe niż przed wybuchem pandemii, kiedy sięgały 9-10 mld zł. Słabsze wyniki związane są z niższą aktywnością sektora transportowego.

warzywa owoce żywność 1200x660 free.jpg
Polska żywność odzyskała eksportowe rynki. Rośnie sprzedaż

W przyszłym roku czeka nas zmniejszenie nadwyżki obrotów bieżących, ale nadal będziemy eksporterem kapitału netto

"Nadwyżka obrotów bieżących najprawdopodobniej skurczy się w 2021 r. wraz z poprawą wyników finansowych spółek z kapitałem zagranicznym, odbudową inwestycji i wzrostem cen surowców – wstępnie szacujemy, że zmiany te obniżą nadwyżkę o ponad połowę (do ok. 1,6 proc. PKB)" - wyjaśniono.

Niemniej, jak podkreślono, w odróżnieniu od poprzednich kryzysów, Polska dalej będzie eksporterem netto kapitału.

Jednocześnie polepszają się prognozy dla światowej gospodarki

PIE zwraca uwagę na bardziej optymistyczne prognozy dla światowej gospodarki.


"Aktywność gospodarcza w III kwartale pozytywnie zaskoczyła we wszystkich gospodarkach rozwiniętych. Główne banki centralne (Fed i EBC), instytucje międzynarodowe (OECD) oraz czołowe think tanki (niemieckie Instytuty DIW i IFO) zrewidowały w górę całoroczne szacunki" - napisano. Zauważono, że poprawie aktywności towarzyszy umiarkowane odbicie handlu międzynarodowego.

Ekonomistów PIE niepokoi jednak sytuacja epidemiczna w Europie. W ostatnich tygodniach większość krajów odnotowała rekordy, jeśli chodzi o liczbę zakażeń COVID-19 – we Francji czy Hiszpanii dzienny przyrost nowych chorych przekracza 10 tys. osób.

PAP), jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europejska gospodarka poturbowana przez koronawirusa. W II kwartale skurczyła się o 11,8 proc.

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 12:33
Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w II kwartale 2020 r. zmniejszył się w stosunku do I kwartału o 11,8 proc. - poinformował w komunikacie europejski urząd statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus obniżył popyt na ropę na świecie do poziomu z 2013 r.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 17:56
Niepewność co do tego, jak pandemia będzie ewoluować w najbliższych miesiącach, spowodowała cofnięcie się popytu na ropę do poziomu z 2013 roku, pisze dziennik El Pais, powołując się na agencje Bloomberg i Reuters.
rozwiń zwiń