X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: dobre wyniki eksportu pokazują siłę polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 12:00
Bardzo dobry bilans w polskim handlu zagranicznym, w tym dobre dane dotyczące eksportu świadczą o tym, jak prężnie i sprytnie działają nasze firmy. To również dowód na to, że Polacy coraz chętniej kupują polskie produkty, przede wszystkim żywność, która była skutecznie eksportowana – oceniali w audycji "Rządy Pieniądza" eksperci: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Thanwa photo

Według najnowszych danych GUS, obroty towarowe handlu zagranicznego za I półrocze tego roku wyniosły  480,4 mld zł w eksporcie oraz 458,4 mld zł w imporcie. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 22,0 mld zł, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku szacowano je na 1,3 mld zł. Ale patrząc na I półrocze tego roku to w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. spadł zarówno poziom eksportu, jak i importu, odpowiednio o 5,3 proc. i o 9,4 proc.


kontenery 1200 free.jpg
Analitycy: odmrożenie unijnych gospodarek powinno pobudzić polski eksport
Polskie "gazele"

- Zasadnicze znaczenie ma wielkość eksportu netto, która wynika z tego, że spadek importu był większy niż eksportu,  co  z kolei wynika ze spadku poziomu produkcji i PKB o 8,2 proc.( II kw.2020 r.) Ale ten spadek plasuje nas na bardzo dobrej pozycji, bo mamy trzecią, medalową pozycję jeśli chodzi o najniższą recesję w Europie, zaraz po Finlandii i Litwie, a tylko 7 państw świata ma korzystniejsze od nas wyniki – mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

Zaznaczyła też, że już kolejny raz okazało się, iż prognozy były mniej korzystne niż rzeczywistość, "co świadczy o potencjale naszej gospodarki i dobrych warunkach strukturalnych żeby wykazywań odporność na kryzysy".

- Mamy zróżnicowaną strukturę gospodarki, w której dużą rolę odgrywa nie jak w innych krajach np. turystyka czy przemysł samochodowy, ale m.in. produkcja rolno-spożywcza, przetwórstwo żywności, a na to zawsze jest zapotrzebowanie – podkreśliła prof. Elżbieta Mączyńska.

Wskazywała też na znaczenie małych firm, które w Polsce dominują, a które mimo stosunkowo małego zapasu kapitału, dobrze sobie radzą w momencie wychodzenia z kryzysu. Określiła je mianem "gazeli", które "są bardziej sprytne w dostosowywaniu się do nowych trudnych warunków".


pszenica free 1200.jpg
Porty Zachodniego Pomorza najwięcej zarabiają na eksporcie polskiej pszenicy

Jest lepiej niż zakładano 

- I półrocze wygląda bardzo ładnie w stosunku do czego co prognozowali analitycy. Już eksport za czerwiec wskazywał, że wynik za I półrocze może być  dobry. To co cieszy, to mocno poprawiony bilans handlu zagranicznego (…). Więcej za granicę wysłaliśmy niż kupiliśmy, co oznacza też, że dewizy zostały w kraju i będzie z czego inwestować na przyszłość – mówił Przemysław Ruchlicki.

W jego opinii nie należy tak mocno przywiązywać się do eksportu żywności, który wyniósł aż 12 procent za I półrocze tego roku.

- Cieszą sukcesy eksportowe całej branż przemysłowej, obejmujące sprzedaż maszyn, urządzeń, chemikaliów. To w sumie ok. 50-60 proc. polskiego eksportu. Pokazuje to, że nie tylko skutecznie szukamy nisz na rynkach zagranicznych, a nasz przemysł ma się całkiem nieźle, co jest też bardzo dobrą informacją dla rynku pracy – podkreślił Przemysław Ruchlicki.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:11 Elżbieta Mączyńska i Przemysław Ruchlicki gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Elżbieta Mączyńska i Przemysław Ruchlicki gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/SW


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski eksport sięgnął 220 miliardów euro

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 16:24
Od stycznia do maja polscy przedsiębiorcy eksportowali towary za blisko 220 miliardów złotych, w tym czasie z kolei do kraju importowaliśmy produkty za prawie 240 miliardów. Oznacza to, że ujemne saldo wyniosło ponad 21 miliardów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdańsk w pierwszej 20. portów w Europie i drugim portem na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 10:00
Pomimo światowego kryzysu i pandemii koronawirusa Port Gdańsk w I półroczu 2020 r. awansował do pierwszej 20 portów europejskich, wyprzedzając porty w Genui (Włochy) i Dunkierce (Francja).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pierwszym półroczu spadł eksport i import. Winny głównie COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 13:39
Od stycznia do czerwca tego roku wartość polskiego eksportu spadła o 5,3 proc. rok do roku, a importu o 9,4 proc. Jednak w czerwcu zanotowano wzrost eksportu o 6 proc., przy spadku importu o 8,6 proc. Wartość eksportu do Niemiec wzrosła o 9,7 proc. - informuje Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy z łańcuchem dostaw. Polscy eksporterzy cierpią z powodu pandemii COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 09:25
Co trzeci eksporter z powodu COVID-19 ma kłopoty z łańcuchem dostaw od kooperantów, dostarczeniem towarów do zagranicznych klientów, a kolejne 42 proc. firm ze sprowadzeniem towarów i usług z zagranicy - wynika z badania "KoronaBilans MŚP" zleconego przez KRD.
rozwiń zwiń