Polska i Ukraina na drodze do transformacji energetyki. W planach wymiana doświadczeń
Regiony węglowe na Ukrainie skorzystają z polskich doświadczeń ze sprawiedliwej transformacji. W opinii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wymiana doświadczeń pomiędzy regionami górniczymi Polski i Ukrainy ma pomóc obu krajom przygotować się w najbliższych latach na transformację energetyczną.
2020-10-08, 08:25
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Światowy w porozumieniu z Komisją Europejską rozpoczynają współpracę, której celem jest wymiana doświadczeń pomiędzy regionami górniczymi Polski i Ukrainy. Inicjatywa jest częścią międzynarodowego programu, który wspiera kraje w tworzeniu i wdrażaniu przyjaznej społecznie, niskoemisyjnej energetyki.
Doświadczenia polskich miast
NFOŚiGW będzie koordynował wizyty studyjne, konferencje i spotkania organizowane w Polsce przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz Główny Instytut Górnictwa. Udział strony ukraińskiej w wymianie wiedzy będzie z kolei zapewniony dzięki środkom Banku Światowego (fundusze powiernicze ESMAP oraz EGPS), we współpracy z Komisją Europejską.
Przedstawiciele ukraińskiego sektora publicznego i prywatnego odbędą spotkania z przedstawicielami polskich miast, między innymi w województwie śląskim, aby rozmawiać o doświadczeniach na temat transformacji i wyzwaniach, z jakimi borykają się poszczególne regiony górnicze, m.in. związanych z otoczeniem regulacyjnym, organizacyjnym, gospodarczym, społecznym, przestrzennym czy środowiskowym.
– Fundusz od 31 lat z powodzeniem promuje i finansuje działania na rzecz proekologicznych zmian w Polsce, w tym m.in. projekty na rzecz poprawy perspektyw gospodarczych regionów zdominowanych przez górnictwo. Mamy więc skąd czerpać doświadczenie na temat procesu sprawiedliwej transformacji. Wiele polskich ośrodków ma w tym obszarze spore sukcesy. Cieszymy się, że to doświadczenie polskich miast i regionów może się przydać naszym ukraińskim partnerom – powiedział wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Ciepłownictwo będzie odchodziło od węgla. Minister klimatu zapowiada nową strategię
Dwa cele Banku Światowego
Rząd Ukrainy pracuje obecnie nad planem transformacji dla regionów górniczych, którego celem jest dywersyfikacja lokalnych gospodarek dzięki tworzeniu dobrych warunków do rozwoju nowych branż i powstawania nowych miejsc pracy. Jednocześnie, celem jest zapewnienie równych szans wszystkim mieszkańcom poprzez działania osłonowe dla górników i pracowników sektorów bezpośrednio związanych z przemysłem wydobywczym.
– Nasza współpraca z NFOŚiGW w obszarze sprawiedliwej transformacji wpisuje się w dwa zasadnicze cele programu Banku Światowego w Polsce, tj. wspieranie proekologicznych zmian i propagowanie wymiany wiedzy pomiędzy Polską a innymi krajami. Nasze obecne projekty przeciwpowodziowe na Odrze i Wiśle, a także realizowane wspólnie z NFOŚiGW inicjatywy dla czystego powietrza, pokazują, że zrównoważony wzrost jest dla nas w Polsce priorytetem – podkreśla przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Marcus Heinz.
Wsparcie regionów węglowych
Dyrektor ds. wewnętrznego rynku energii w Komisji Europejskiej Catharina Sikow-Magny, podkreśliła, że proces transformacji energetycznej dotyczy wszystkich mieszkańców regionów węglowych w Europie.
REKLAMA
– Najlepsze pomysły często rodzą się na miejscu, w regionach, a przykład inicjatywy Komisji Europejskiej pod nazwą "inicjatywa na rzecz Regionów Górniczych w Transformacji" pokazuje, jak działania spod znaku sprawiedliwej transformacji wspierają wymianę wiedzy, rozwój strategii i identyfikację projektów w celu wsparcia regionów węglowych w ich transformacji energetycznej – mówi Catharina Sikow-Magny.
Nowy projekt będzie realizowany w ramach "Platformy na rzecz Regionów Górniczych na Bałkanach Zachodnich i Ukrainie", powołanej we wrześniu 2019 r. z inicjatywy Banku Światowego i Komisji Europejskiej, z koncepcyjnym wsparciem w zakresie transformacji gospodarczej ze strony polskiego rządu, Prezydencji COP24. Platforma ma ułatwiać proces energetycznej i ekonomicznej transformacji regionów węglowych w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.
PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md
REKLAMA