X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Firmy przygotowane na drugą falę koronawirusa, choć obaw nie brakuje. Jest nowe badanie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 08:19
Firmy są gotowe na drugą falę pandemii - wynika z badania KoronaBilans MŚP Krajowego Rejestru Długów. 60 proc. z nich zadeklarowało, że podjęło już odpowiednie działania. Najbardziej zmobilizowani są przedstawiciele średnich przedsiębiorstw.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki, komentując wyniki badania KRD pod patronatem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, wskazał, że choć polscy przedsiębiorcy są bogatsi o doświadczenia związane z pierwszą falą pandemii, nie są wolni od obaw o najbliższą przyszłość.

- Pojawiają się one m.in. w pytaniach dotyczących przychodów i możliwej absencji pracowników związanej z zamknięciem placówek oświatowych. Problemem może się też okazać mniejsze niż wcześniej wsparcie z programów rządowych - podkreślił. Dodał, że połowa firm jest przekonana, że będzie w stanie funkcjonować bez tej pomocy.

Paweł Borys 1200.jpg
Szef Polskiego Funduszu Rozwoju o gospodarce: na razie nie ma potrzeby interwencji państwa

Przygotowania firm do zmierzenia się z wirusem

60 proc. ankietowanych firm twierdzi, że podjęło już działania, przygotowując się do drugiej fali epidemii. Najbardziej zmobilizowani są przedstawiciele firm średnich (85 proc.). Wskazując na konkretne kroki - trzy czwarte zapewnia m.in. o wprowadzaniu dodatkowych środków ostrożności. Jedna trzecia przedsiębiorców zabezpiecza towar w magazynach i planuje rozszerzyć swoją ofertę o nowe produkty. Co piąty w poszukiwaniu oszczędności i rezerw finansowych zamroził premie i dodatki do pensji swoim pracownikom.

Eksperci zwracają uwagę, że istotną konsekwencją potencjalnych obostrzeń wprowadzonych w ramach nadchodzącej drugiej fali epidemii będzie zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków. Według badania ok. 40 proc. przedsiębiorców spodziewa się zmniejszenia liczby pracowników mogących realizować swoje obowiązki. Najwięcej absencji wśród pracowników można oczekiwać w średnich przedsiębiorstwach oraz w branży budowlanej (60 proc.). Zamknięcia placówek edukacyjnych nie obawia się natomiast i 47 proc. firm.

Stabilizacja sytuacji finansowej przedsiębiorstw

W porównaniu z poprzednim badaniem zwiększył się odsetek firm oceniających dobrze swoją aktualną sytuację ekonomiczną. Poprzednio takie deklaracje składało 45,7 proc. przedsiębiorców, a dziś uważa tak niemal co drugi badany (49,3 proc.). Z kolei negatywne oceny dotyczą 16,4 proc. firm - poprzednio było to 24 proc. Co trzeci ankietowany (34,2 proc.) nie ocenia swojej sytuacji ani dobrze, ani źle. Autorzy badania wskazują też na oceny przedsiębiorców dotyczące prognozy przyszłej sytuacji ekonomicznej. Tu grupa spodziewających się pogorszenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy wzrosła z 24,3 proc. do blisko 30 proc.

Nowych pracowników chce w najbliższych trzech miesiącach zatrudnić 13,5 proc. przedsiębiorstw. W poprzednim badaniu deklarowało tak 17,3 proc. Z kolei zwolnienia planuje 6,6 proc. firm - wcześniej o jeden procent więcej. Przedsiębiorstwa, które deklarują przyjęcia pracowników, zamierzają powiększyć załogę o jedną czwartą dotychczasowego stanu (blisko 66 proc. wskazań).

Praca zdalna coraz popularniejsza

Nowością najnowszego badania jest pytanie o pracę zdalną. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw 5,3 proc. deklaruje, że u nich taki model pracy jest w pełni możliwy i są to głównie firmy usługowe. 42,1 proc. częściowo korzysta z home office, a w 52,6 proc. - pracownicy w ogóle nie mają takiej opcji. Najwięcej (58,3 proc.) jest przedsiębiorstw, w których wszyscy pracownicy wykonują swoje obowiązki wyłącznie na miejscu. 16,7 proc. MŚP pracuje w modelu: trzy czwarte załogi w firmie, a jedna czwarta zdalnie. Po pandemii 63,2 proc. firm chce pozostać przy wdrożonym systemie pracy.

Obecnie prawie co piąte przedsiębiorstwo planuje inwestycje w najbliższych trzech miesiącach. W poprzednim badaniu - ok. 15 proc. Nadal dominuje chęć zakupu nowych sprzętów i maszyn (52,6 proc.), grunty chce kupować 8,8 proc. (wcześniej 2,2 proc.).

Według badania z rządowych programów pomocowych skorzystało prawie trzy czwarte ankietowanych firm. Najwyższy odsetek beneficjentów to mikrofirmy (80 proc.). Z dofinansowania postojowego skorzystało 78 proc., a z dopłat do zatrudnienia 41 proc. firm. Inaczej jest w przypadku średnich przedsiębiorstw. Ok. 40 proc. z nich wzięło udział w którymś z programów pomocowych. Prawie 43 proc. firm twierdzi, że powodem był brak spełnienia warunków formalnych przewidzianych przez ustawodawcę. 4 na 10 firm ocenia, że nie potrzebowały pomocy. Z kolei ponad 40 proc. przedsiębiorców uważa, że oferowane przez rząd wsparcie było niewystarczające; 49 proc. zadeklarowała, że poradzi sobie w sytuacji, gdy programy pomocowe nie będą kontynuowane.

Badanie przeprowadziła firma IMAS International we wrześniu 2020 r. Badanie objęło 304 firm z sektora MŚP, w tym: mikro (zatrudniające 3-9 osób), małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249). Zastosowano technikę CATI/CAWI.

PolskieRadio24.pl, PAP, KRD, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rusza tarcza 5.0. Zobacz, komu przysługuje wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 08:31
Od dzisiaj polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na kolejne wsparcie państwa. Firmy z branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej – najbardziej poszkodowane przez pandemię – otrzymają trzy rodzaje pomocy. Według prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, będzie z niej mogło skorzystać około 20 tys. podmiotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju o gospodarce: na razie nie ma potrzeby interwencji państwa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 11:38
W tej chwili nie ma jeszcze potrzeby interwencji państwa; jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, pomoc może być szybko uruchomiona – mówi dla czwartkowej "Rzeczpospolitej" prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GPW: dochód z obrotów akcjami Allegro wesprze walkę z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:26
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) przekaże na walkę z pandemią kwotę 680 tys. zł, cały rekordowy zysk z tytułu obrotu akcjami spółki Allegro w dniu debiutu. Decyzję tę zatwierdziła Rada Giełdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia a gospodarka. Wiceminister rozwoju: niektóre mechanizmy wsparcia mamy już wypróbowane

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 19:14
Obecnie, podobnie jak było to w marcu i kwietniu, "kwestie gospodarcze zaczynają schodzić na dalszy plan, a pierwszoplanowe są kwestie zdrowia i życia Polek i Polaków" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Niedużak - wiceminister rozwoju, pracy i technologii pytany, czy nasza gospodarka jest przygotowana na drugą falę pandemii. 
rozwiń zwiń