X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju o gospodarce: na razie nie ma potrzeby interwencji państwa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 11:38
W tej chwili nie ma jeszcze potrzeby interwencji państwa; jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, pomoc może być szybko uruchomiona – mówi dla czwartkowej "Rzeczpospolitej" prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.Foto: Polskie Radio

Szef PFR wskazuje w rozmowie z gazetą, że druga fala pandemii stała się faktem w całej Europie.

- Czechy wprowadziły stan wyjątkowy i lockdown. Wielka Brytania również wraca do silnych restrykcji. Izrael jest w permanentnym zamknięciu, a Włochy przedłużyły stan wyjątkowy do stycznia. Jestem jednak przekonany, że w ostatnich miesiącach polska gospodarka została dobrze przygotowana na ewentualną drugą falę pandemii. Rynek pracy jest stabilny, mamy bezrobocie trzecie najniższe w UE. W ramach tarczy finansowej i tarczy antykryzysowej do firm trafiło ponad 142 mld zł na poprawę płynności i ochronę miejsc pracy. Firmy zgromadziły większy bufor płynnościowy, niż miały przed pandemią - mówi Borys.

wskaźnik wykres gospodarka 1200 panthermedia.jpg
Polska gospodarka najgorsze ma za sobą. Zaczynają rosnąć wpływy do budżetu, szczególnie z VAT

Gospodarka staje na nogi

Jak podkreśla, odbicie w trzecim kwartale było bardzo dynamiczne, "weszliśmy na poziom około 95 proc. aktywności gospodarczej sprzed COVID-19".

- Nie mamy teraz takich zdarzeń, jak zrywanie się łańcuchów dostaw czy zamykanie handlu. Jesteśmy narażeni teraz na drugie dno kryzysu, czyli ponowny spadek aktywności gospodarczej, który szacuję na 2–3 proc. w stosunku do trzeciego kwartału, ale nie do skali spadku przychodów firm i spadku PKB, takiego jak mieliśmy w drugim kwartale. Zamknięcie handlu i zrywanie się łańcuchów dostaw ma fundamentalne znaczenie. Tak długo, jak tego nie będzie, będziemy mieli do czynienia z trudnym okresem, ale nie będziemy mówili o poważnej recesji, takiej jak w drugim kwartale - tłumaczy.

Dodał, że gdy w marcu obliczano kwoty subwencji, które będą przyznawane w ramach tarczy finansowej PFR, brano pod uwagę, że pandemia może mieć negatywny wpływ na gospodarkę przez dłuższy czas.

- I te kwoty powinny zabezpieczać sytuację płynnościową firm przynajmniej do końca roku - zaznacza.
W jego ocenie, na ten moment nie ma uzasadnienia do wprowadzenia większych programów.

Potrzebna troska o budżet

Podkreśla, że musimy dbać o finanse publiczne.

- To wszystko trzeba wyważyć. Programy pomocowe powinny być uruchamiane wtedy, kiedy to jest rzeczywiście konieczne. W mojej ocenie, biorąc pod uwagę skalę pomocy, która do tej pory popłynęła do gospodarki i silne odbicie gospodarcze w trzecim kwartale, to nie jest jeszcze ten moment, który wymaga bardzo zdecydowanych działań. Ale oczywiście kancelaria premiera, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju stale monitorują sytuację. To wiem. Rozmawiają z organizacjami pracodawców. I w razie czego programy pomocowe będzie można uruchamiać. Lekcje zostały tu odrobione. Jest pełne instrumentarium, które można wdrażać niemal z dnia na dzień. Mamy rozwiązania związane z dofinansowaniem miejsc pracy, gwarancje, mamy gotową infrastrukturę w ramach tarczy finansowej - powiedział szef PFR.

PolskieRadio24.pl, Rzeczpospolita, PAP, md

Zobacz więcej na temat: firma GOSPODARKA koronawirus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co planują polskie firmy i jakie są nastroje wśród przedsiębiorców? Znamy wyniki nowego badania

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 14:40
Zdecydowana większość badanych przedsiębiorców planuje zachować dotychczasowy poziom inwestycji - wynika z wrześniowej edycji badania EFL. Dodano, że II fala epidemii może jednak pokrzyżować te plany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Innowacje, badania, szkolenia. Polskie firmy chcą inwestować w "aktywa niematerialne"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 18:35
Ponad połowa polskich przedsiębiorców planowała w br. inwestycje w aktywa niematerialne, takie jak B+R, prawa własności intelektualnej czy szkolenia pracowników - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Chodzi przede wszystkim o firmy duże i z kapitałem mieszanym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza tarcza 5.0. Zobacz, komu przysługuje wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 08:31
Od dzisiaj polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na kolejne wsparcie państwa. Firmy z branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej – najbardziej poszkodowane przez pandemię – otrzymają trzy rodzaje pomocy. Według prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, będzie z niej mogło skorzystać około 20 tys. podmiotów.
rozwiń zwiń