X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Korzystniejsze zasady przeliczania zasiłków. Można już składać wnioski do ZUS lub pracodawcy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 09:26
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje już wnioski o przeliczenie obniżonych zasiłków macierzyńskich, opiekuńczych i chorobowych, wynikających ze zmniejszonego czasu pracy. Na takie rozwiązanie pozwalała tarcza antykryzysowa, ale konsekwencją tego było obniżenie wynagrodzenia pracowników.
Najczęściej pracę zdalną z opieką godzą mamy w wieku 35-44 lat - wynika z badania.
Najczęściej pracę zdalną z opieką godzą mamy w wieku 35-44 lat - wynika z badania.Foto: Shutterstock
Posłuchaj
02:03 PR1_AAC 2020_10_22-06-33-55.mp3 Korzystniejsze zasady przeliczania zasiłków. Można już składać wnioski do ZUS lub pracodawcy (Aleksandra Tycner/PR1)

Teraz, jak wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, świadczenia będą przeliczane, jak wcześniejsze, sprzed zmniejszenia etatu - co jest zdecydowanie korzystniejsze dla ubezpieczonych. Wnioski w tej sprawie należy składać do płatnika zasiłku.

Jeśli zasiłki wypłaca pracodawca, wnioski należy przekazać jemu. Pozostali muszą je skierować do ZUS.

- Nie ma sformalizowanego wzoru. Wystarczy, że świadczeniobiorca napisze, że występuje o przeliczenie wcześniej wypłaconego zasiłku, obniżonego w związku z niższym wymiarem czasu pracy. Jeżeli wypłatą zasiłku zajmuje się ZUS, to wniosek można przesłać przez internet, za pomocą PUE - wskazuje Paweł Żebrowski.

praca zdalna dom 1200.jpg
Blisko połowa firm ma już procedury dotyczące pracy zdalnej, ale ochrona danych kuleje

Firmom brakuje informacji

Nowe regulacje obowiązują od 9 października. Jak mówi Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan, jeszcze nie wszyscy pracodawcy mają świadomość zobowiązań, które pojawiły się po ich stronie.

- Są też pewne wątpliwości po stronie firm, dotyczące np. wzorów dokumentów czy roli płatnika - wskazuje.

Ze strony pracowników są też sygnały, że nie wszyscy zostali jednakowo potraktowani. Robert Lisicki wyjaśnia, że wynika to m.in. z tego, że zmiany w pracy na czas pandemii nie zawsze są oparte na zapisach tarczy antykryzysowej, ale mogą też być oparte np. na Kodeksie pracy.

Wszelkie wątpliwości pracodawcy mogą zgłaszać do ZUS.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, mdTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ZUS: płyną wnioski w ramach tarczy 5.0. Zobacz, które branże mogą liczyć na pomoc

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 17:57
Do ZUS wpłynęły pierwsze wnioski o wsparcie od przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Najczęściej przedsiębiorcy wnioskują o zwolnienie z opłacania składek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: zwolnienia ze składek i kolejne świadczenia postojowe to koszt ponad pół miliarda złotych

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 15:05
- Ogromne środki przeznaczone przez rząd na dodatkowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców, lawinowo rosnące wydatki związane ze zwolnieniami lekarskimi to dotychczasowe koszty pandemii, których obsługą zajmuje się ZUS. Do tego dochodzi wsparcie przedsiębiorców i pracowników. Najnowsze, skierowane do turystyki, placówek kultury, i branży targowej, przewidziane w tarczy antykryzysowej 5.0 oszacowano na 550 mln zł. To postojowe i zwolnienie ze składek, których realizacją zajmie się ZUS - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Gertruda Uścińska: ewentualne pełne oskładkowanie umów zleceń to 4 mld zł więcej wpłat do ZUS

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 09:53
- Zmiany w zasadach płacenia składek dotyczyłyby głównie osób o średnich i wysokich dochodach. Ze względu na podniesienie kosztów przedsiębiorcy powinni mieć odpowiednie vacatio legis - mówi w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS przyjmuje wnioski o przeliczenie obniżonych zasiłków. Zmiana korzystna dla świadczeniobiorców

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 12:06
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o przeliczenie obniżonych zasiłków macierzyńskich, opiekuńczych i chorobowych, wynikających ze zmniejszenia wymiaru czasu pracy. Wniosek można także złożyć u swego pracodawcy, który powinien jak najszybciej przekazać go do ZUS.
rozwiń zwiń