X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koronawirus nie oszczędził kart płatniczych: mniej płatności, spadają kursy akcji ich wystawców

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 16:05
Pandemia nie pozostaje bez wpływu na krwiobieg finansowy, generowany m.in. przez karty płatnicze. Jak podaje agencja Reuters, akcje jednego z największych ich wystawców na świecie - Mastercard, spadają wraz ze spadkiem zysków w wyniku spowolnienia podróży spowodowanego przez wirusy.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Dzisiaj akcje tego wystawcy spadły na nowojorskiej giełdzie o kolejne 5 procent i kosztują poniżej 299 dolarów, jeszcze dwa tygodnie temu kosztowały ok. 360 dolarów.

Mniej osób pracuje, mniej osób lata i korzysta z kart płatniczych

Jak pisze agencja, pandemia zmusiła firmy do wielomilionowych zwolnień pracowników, szkodząc ich sile nabywczej, a uderzenie w podróże lotnicze odbiło się również na wolumenie transgranicznych transakcjach kartowych.

Wakacje plaża wypoczynek turystyka free 1200.jpg
Wakacje w cieniu pandemii. Zdecydowana większość z nas spędziła urlop w kraju

Spadek wartości transakcji zagranicznych o jedną trzecią

W ostatnim kwartale Mastercard odnotował 36 -procentowy spadek wolumenu transakcji transgranicznych w walucie lokalnej. Wolumen w dolarach brutto, wartość przetworzonych transakcji w dolarach, wzrósł o 1% do 1,6 bln dol.

Transgraniczne wolumeny nadal spadały od zakończenia kwartału, przy czym we wszystkich pierwszych trzech tygodniach października odnotowano spadki o ponad 30%.

rzym koronka 1200 east.jpg
Włoska turystyka liczy straty. W tym roku wynoszą już 16 mld euro

Jest szansa na poprawę w transakcjach krajowych

- Widzimy obiecujący postęp w trajektorii wydatków krajowych, podczas gdy wydatki na podróże pozostają wyzwaniem - powiedział agencji dyrektor generalny Mastercard Ajay Banga.

Również American Express w ostatni piątek ostrzegł, że wydatki na podróże służbowe nie wzrosną przed początkiem 2022 r. Po tym, jak odnotowano rozczarowujący zysk w trzecim kwartale ze względu na niskie wydatki na podróże i rozrywkę przez użytkowników kart.

Agencja informuje, że zysk netto Mastercard spadł o 28% do 1,5 miliarda USD, czyli 1,51 USD na akcję w trzecim kwartale zakończonym 30 września.

Reuters, jk

Czytaj także

Koronawirus a branża hotelarska. Turyści stawiają na noclegi w małych obiektach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 12:00
Koronawirus zmienia również branżę hotelowa – strach przed zarażeniem sprawia, że ci, którzy decydują się na podróże zaczynają wybierać mniejsze hotele i pensjonaty, unikając wielkich obiektów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia ograniczyła zakupy w centrach handlowych. Spadły obroty

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 16:45
W pierwszym półroczu 2020 r. obroty centrów handlowych były o 31,2 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 - wynika z raportu Polskiej Rady Centrów Handlowych. Tzw. odwiedzalność w obiektach handlowych była niższa o 26,3 proc. rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od środy nowa lista krajów z zakazem lotów. Sprawdź, które państwa obejmuje

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 12:11
Od najbliższej środy, 28 października do 10 listopada br. ma obowiązywać nowa lista krajów z zakazem lotów w zw. z koronawirusem. Znajdą się na niej 34 państwa, ale nie ma na niej krajów z Unii Europejskiej, a także Rosji i Ukrainy - wynika z projektu rozporządzenia w tej sprawie skierowanego do podpisu premiera.
rozwiń zwiń