Gaz może odegrać ważną rolę w unijnej transformacji energetycznej. Eurodeputowani piszą do KE

Kilkudziesięciu europosłów pięciu grup politycznych – EPL, EKR, Odnowić Europę, S&D i GUE – wystosowało pismo do KE ws. mechanizmów wsparcia dla wykorzystania gazu w procesie transformacji energetycznej w UE. Inicjatorem wniosku był europoseł PiS Bogdan Rzońca.

2020-10-30, 08:28

Gaz może odegrać ważną rolę w unijnej transformacji energetycznej. Eurodeputowani piszą do KE
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Eurodeputowani napisali, że osiągnięcie celów w zakresie dekarbonizacji Europy będzie wymagało nieprzerywalnych źródeł energii.

- Wiatr i fotowoltaika na lądzie zapewniają niestabilne przepływy energii, ich integracja wymaga przewidywalnych i niezawodnych technologii wytwarzania, które stanowią część ogólnego koszyka energetycznego - stwierdzili europosłowie.

Zamiana węgla na gaz jako rozwiązanie przejściowe

Według sygnatariuszy wniosku względu na nowy, bardziej ambitny cel klimatyczny, który wymaga szybkiego wdrożenia odnawialnych źródeł energii do 2030 r., wyjście z węgla nie powinno zagrozić stabilności systemów energetycznych. "Wysokowydajne wytwarzanie gazu może odgrywać ważną rolę w równoważeniu sieci, a elektrociepłownie gazowe mogą poprawić jakość powietrza w miastach w całej UE" – przekonują w liście.

W związku z tym europosłowie wezwali Komisję Europejską do stworzenia odpowiednich mechanizmów finansowania transformacji, które będą brały pod uwagę specyfikę poszczególnych regionów.

- Odpowiednio zaprojektowane mechanizmy finansowania UE powinny umożliwić szybką zamianę węgla na gaz jako rozwiązanie przejściowe, kiedy inne możliwości są ograniczone, a także zlikwidować lukę inwestycyjną i technologiczną oraz pomóc regionom obecnie zależnym od węgla w ich transformacji w nadchodzących latach – podsumowali politycy.

Powiązany Artykuł

energetyka stock 1200.jpg
Nowy Drogi Ład. Raport: Polska może nie udźwignąć klimatycznych zobowiązań



Odpowiednie zachęty do finansowania

- Mamy nadzieję, że ostatecznie Komisja stworzy ramy prawne, które zapewnią odpowiednie zachęty do finansowania technologii przejściowych, niezbędnych do osiągnięcia neutralności klimatycznej w długiej perspektywie – powiedział Bogdan Rzońca.

Pod listem spośród polskich europosłów podpisali się też: Jerzy Buzek i Jan Olbrycht (PO), z PiS: Jacek Saryusz-Wolski, Jadwiga Wiśniewska, Ryszard Legutko, Zbigniew Kuźmiuk, Grzegorz Tobiszowski, Andżelika Możdżanowska, Krzysztof Jurgiel, Beata Mazurek, Zdzisław Krasnodębski i Elżbieta Rafalska oraz Marek Balt z SLD.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Polecane

Wróć do strony głównej