Coraz więcej firm popiera program Dostępność Plus. Znamy nowe dane resortu rodziny
Program Dostępność Plus, którego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym osobom o szczególnych potrzebach, ma już 199 partnerów po tym, jak w poniedziałek dołączyło do niego kolejnych 16 podmiotów - poinformowało we wtorek MFFiPR.
2020-11-17, 13:30
Według komunikatu przysłanego przez resort, Partnerstwo na rzecz dostępności, którego ideą jest promocja dostępności i równości szans, to zobowiązanie współpracy na rzecz realizacji założeń programu Dostępność Plus. Resort chce realizować program w szerokim partnerstwie z samorządami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i środowiskiem osób z niepełnosprawnościami oraz seniorami.
"Mimo niełatwej sytuacji społecznej staramy się, aby w czasie pandemii nie zapomniano o dostępności. Prowadzimy wiele działań, dzięki którym seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami będą mogli normalnie funkcjonować w tym trudnym czasie" – wyjaśniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, cytowana w komunikacie. Jako przykład podała wideoinfolinię utworzoną z myślą o osobach głuchych potrzebujących informacji dotyczących COVID-19, z której skorzystały już setki osób.
Powiązany Artykuł
Minister rodziny: rząd troszczy się o osoby niepełnosprawne, wzrosną nakłady na ich wsparcie
Kolejne firmy uczestniczą w Dostępność Plus
Według ministerstwa, do tej pory w gronie partnerów na rzecz dostępności było ponad 180 podmiotów. 16 listopada dokument podpisało 16 kolejnych: Fundacja Aprobata, Centrum Edukacyjno-Terapeutyczne, Spektrum Autyzmu.pl, Urząd Gminy Borki, Fundacja Mili Ludzie, Fundacja Flexi Mind, Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start", Broomee Technologies, BDB.IT sp. z o.o., Fundacja Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych INTEGRALIA, Urząd Miasta Jelenia Góra, pl.grants Sp. z o.o., Narodowy Fundusz Zdrowia, Urząd Miasta Nysa, Fundacja Pomóż Innym, Fundacja Ładne Historie oraz Invictus Sp. z o.o.
Jak poinformowała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, w programie Dostępność Plus zostało uruchomionych już 90 procent zaplanowanych działań. Jego budżet wynosi 23 miliardy złotych. Rośnie też grono ambasadorów dostępności, które od poprzedniego roku powiększyło się o 47 partnerów.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Olbrzymie środki na wsparcie osób niepełnosprawnych. Rząd zwiększa finansowanie i dostępność programów
Jakie są założenia programu?
"Nasi partnerzy dostrzegają potrzebę podejmowania działań na rzecz dostępności. To jeden z celów programu Dostępność Plus, który ma nie tylko likwidować bariery architektoniczne, lecz także mentalne. Chcemy, aby dzięki Partnerstwu na rzecz Dostępności wiedza na temat poprawy jakości życia osób ze szczególnymi potrzebami była rozpowszechniana i promowana" – pokreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Realizowany od dwóch lat program Dostępność Plus wspiera inwestycje m.in. w obszarach architektury, transportu, edukacji, służby zdrowia czy cyfryzacji, by zapewnić swobodny dostęp do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osobom o szczególnych potrzebach, m.in. osobom z niepełnosprawnościami czy seniorom.
PR24/IAR/PAP/sw
REKLAMA