X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiceprezes PFR: 40 procent partycypacji w PPK to dobry wynik w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 09:51
- Partycypacja na poziomie 30-40 proc. po dwóch etapach wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) to będzie dobry wynik, zważywszy na pandemię koronawirusa i trudną sytuację firm - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Wiceprezes PFR zaznaczył, że choć termin podpisywania tzw. umów o prowadzenie PPK w małych i średnich przedsiębiorstwach minął 10 listopada, to dane do systemu PFR cały czas spływają.

Firmy z kategorii MŚP już podpisały ponad 53 tys. tzw. umów o zarządzanie z instytucjami finansowymi, które zarządzają aktywami PPK. Termin ich podpisywania minął 27 października.

- To oznacza, że 90 proc. z 60 tys. które ustawą o PPK zostały zobowiązane, by w drugim etapie włączyć się do systemu PPK, zrealizowało zadanie. Liczę, że jeszcze część tych umów do nas trafi, a pozostałe przedsiębiorstwa będziemy musieli wezwać do zawarcia tych umów - powiedział Bartosz Marczuk.

firma covid 1200 EN.jpg
Mikro, małe i średnie firmy muszą podpisać umowy o zarządzanie PPK. Rozpoczyna się II i III etap programu

Brak informacji czy zła wola? 

W opinii wiceprezesa PFR brak umowy o zarządzanie może wynikać nie ze złej woli przedsiębiorcy, ale np. z braku wiedzy, świadomości, czy zwykłego gapiostwa właścicieli firm.

- Nie zamierzamy na razie sięgać po sankcje, ponieważ w pierwszym etapie wrażania systemu też mieliśmy firmy, którym musieliśmy przypomnieć o nowym obowiązku - zaznaczył. Dodał, że obecny etap nie odbiega od tego, co się działo w ubiegłym roku (I fala), gdy do PPK przystępowały największe przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników. Przypomniał, że partycypacja, czyli uczestnictwo pracowników w programie, wyniosło wówczas blisko 40 proc.

Jesienią tego roku nastąpił drugi etap włączania polskich przedsiębiorstw do systemu powszechnego oszczędzania na emerytury. Teraz do PPK przystępowały firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników (II fala) oraz zatrudniające od 20 do 49 osób (III fala).

Bartosz Marczuk pytany o to, jakiej spodziewa się partycypacji w PPK wśród "średniaków", powiedział, że może ona być nieco niższa niż w I fali, ze względu na pandemię koronawirusa, osłabienie wzrostu gospodarczego i trudną sytuację firm. - Spodziewamy się, po dwóch etapach wdrażania PPK, czyli po wejściu I, II, III fali partycypacja łącznie wyniesie ok. 30-40 proc. To, moim zdaniem, będzie dobry wynik, biorąc pod uwagę obecne okoliczności i naszą przeszłość - wskazał wiceszef PFR.

Ile zgromadzono pieniędzy na PPK?

Wiceprezes PFR podkreślił też, że aktywa PPK przekraczają obecnie 2,3 mld zł, a liczba uczestników systemu nie maleje. Wręcz przeciwnie - rośnie - ponieważ część pracowników z firm, które przystępowały do systemu w I fali zdecydowała się do PPK dołączyć. - Ludzie przekonują się, jak efektywny jest to sposób oszczędzania i chcą mieć pieniądze na tzw. czarną godzinę - powiedział Bartosz Marczuk.


Wiceprezes PFR dodał, że po zakończeniu wdrażania PPK łączna liczba uczestników będzie zapewne oscylować wokół 4-4,5 mln i "to będzie prawdziwy przełom, jeśli chodzi o dodatkowe oszczędzanie na jesień życia, biorąc pod uwagę, że przed wdrożeniem PPK do dodatkowego oszczędzania w IKE, IKZE i PPE udało się namówić przez 20 lat zalewie 700 tys. Polaków". 

shutterstock firma biznes 1200.jpg
Dziś mija termin podpisania umów o prowadzenie PPK z pracownikami. Obowiązek obejmuje 75 tys. firm

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Do systemu zostają automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także do nich przystąpić.

PR24/IAR/PAP/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceprezes PFR: w czasie kryzysu do PPK przystąpiło kilkadziesiąt tysięcy osób

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 11:45
Wartość aktywów PPK przekroczyła 1,4 mld złotych - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Jego zdaniem - kryzys przewartościował podejście Polaków do oszczędności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicze Plany Kapitałowe odmrożone: jesienią kolejne firmy przystąpią do programu

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 17:28
Rusza kolejna faza wdrażania dobrowolnego oszczędzania na emeryturę w ramach Pracowniczych Planów kapitałowych. Jak informuje wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, jesienią przystąpi do nich ok. 80 tys. firm – zatrudniających do 249 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugi i trzeci etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 14:15
W tym miesiącu rozpoczął się trzeci etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Objął on firmy zatrudniające co najmniej 20 osób. Nie zakończył się też drugi etap wdrażania PPK dla firm zatrudniających od 50 osób wzwyż.
rozwiń zwiń