Koronawirus zadłuża świat. Globalne zobowiązania sięgną rekordowych 277 bilionów dolarów

Oczekuje się, że globalne zadłużenie wzrośnie do rekordowego poziomu 277 bilionów dolarów do końca roku, ponieważ rządy i firmy nadal zwiększają wydatki w walce ze skutkami pandemii COVID-19, podał Instytut Finansów Międzynarodowych.

2020-11-18, 17:30

Koronawirus zadłuża świat. Globalne zobowiązania sięgną rekordowych 277 bilionów dolarów
Kryzys w roku 2008 zaczął się od załamania na rynku finansowym w Stanach Zjednoczonych, a następnie rozlał na resztę świata.Foto: Pixabay

Instytut, do którego należy ponad 400 banków i instytucji finansowych na całym świecie, poinformował, że do września zadłużenie wzrosło o 15 bilionów dolarów, do 272 bilionów.

Za prawie połowę tego wzrostu odpowiadają rządy, głównie z krajów rozwiniętych.

Całkowite zadłużenie rynków rozwiniętych podskoczyło do 432% PKB w trzecim kwartale, z około 380% na koniec 2019 r.

Powiązany Artykuł

praca budowa zatrudnienie free 1200.jpg
KE: w Unii z powodu pandemii ubyło 6 mln miejsc pracy. Bezrobocie uderza głównie w młodych

Zadłużenie rynków wschodzących do PKB osiągnęło w trzecim kwartale prawie 250%, Chiny osiągnęły 335%, a za rok ten wskaźnik ma wynieść około 365% światowego PKB.

„Istnieje znaczna niepewność co do tego, w jaki sposób globalna gospodarka może w przyszłości zmniejszyć zadłużenie bez znaczących negatywnych konsekwencji dla działalności gospodarczej” – czytamy w raporcie IIF.

Według raportu IIF całkowity dług Stanów Zjednoczonych wzrośnie z 71 bilionów dolarów w 2019 roku, do 80 bilionów dolarów w 2020 r. 

Powiązany Artykuł

gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Polska liderem w Europie Środkowo-Wschodniej. Odnotowaliśmy najmniejszy spadek PKB

W strefie euro do września zadłużenie wzrosło o 1,5 biliona dolarów, do 53 bilionów.

Wśród gospodarek rozwijających się w tym roku największe wzrosty wskaźników zadłużenia sektora niefinansowego odnotowały Liban, Chiny, Malezja i Turcja.

Spadające dochody rządów rynków wschodzących sprawiły, że spłata zadłużenia stała się „znacznie bardziej uciążliwa”, nawet przy rekordowo niskich na całym świecie kosztach finansowania.

Reuters, jk

Polecane

Wróć do strony głównej